• ilk defa arkadaşımdan duyduğum ve beşiktaş çarşıda gezerken bir yüncüden hediye olarak aldığım kitapçığından 4 ay sonra teşrif edecek kızıma yeşil bir dinozor örmemi sağlayan ve aşağıdaki konuşmaya neden olan hede hödö.

m: muteveffa
    k: kayınvalide

k: kızım napıyorsun??? iyi misin??
    m: aaaaa çok iyiyim sağol, sen nasılsın??
    k: iyiyim sağol, nasıl gidiyor??
    m: iyi gidiyor, kıza örgü örüyorum.
    k: aaaa ne örüyorsun??
    m: dinozor
    k: ???? oyuncak dinozorlar çok sevimli oluyor. kolay gelsin.
    m: :) ewet çok sevimli. sağol.

amigurumi için bazı püf noktaları yazayım da entrynin bir anlamı olsun.

- kalın veya ince iplikten örebilirsiniz.
    - mümkünse tüylenemeyen iplik kullanın.
    - nakonun iplikleri güzel ama istanbul kürkçü handan ayda marka iplikler de işinizi görür hem de tanesi 1,75 tl. nako 3,5-4 civarında oluyor.
    - elinizin ve ipinizin ayarında tığ kullanın.
    - örgü terminolojisini nette veya kitaplarda bulabilirsiniz. bazen farklı kaynakları birleştirmek gerekebilir.
    - sıkı örerseniz daha güzel oluyor. düzgün gözüküyor.
    - öncelikle kolay modellerle başlayın. hoşunuza giderse gidip bir yığın iplik almaktan çekinmeyin.
    - ilk başlarda tarife sadık kalın ama çok da kasmayın.
    - zaman ilerledikçe kendi modellerinizi yapmaktan çekinmeyen. güzel şeyler çıkabilir.
    - içine boncuk elyaf alın. istanbul kürkçü hanın üst katında kilosu 6 tl ye satılıyor.
    - aldığınız elyafı bir yastık kılıfına doldurup, ağzını diktikten sonra yün programında yıkayın. kurutmak için serip birbirinde birazcık ayırın. kolaylıkla kurur, meraklanmayın. özellikle bebeklere vereceğiniz oyuncaklar için bunu yapın. ördüğünüz oyuncağı da dikmeden yıkasanız iyi olur. malum yumaklar ortalıkta toz toprak içinde satılıyor.
    - elyafı iyice oyuncağın içine doldurun ve örmeye öyle devam edin. bazen oyuncak biter ama elyafı koymayı unutursunuz, dikkat edin.
    - ilmek saymak gerektiği için unutkansanız mutlaka not alın veya örneğinizin üzerine işaretleyin. dikkat gerektiren programlar izlerken örerseniz birinden biri heba olur.
    - göz, burun gibi aksesuarlarını mahmutpaşa yokuşundan aşağıda sağlı sollu tuhafiyelerde bulabilirsiniz. ancak çin malı, ucuz, kalitesiz ve güvenliğinden emin olamazsınız. 3 yaş altı çocuklar için mümkünse elle işleyerek yapın. ya da göz yapacaksanız o bölümü siyah iplikle örmek gibi kendinize uygun pratik şeyler bulun. düğme de dikilebilir ama 3 yaş altındaki çocuklara dikkat.
    - aksesuar dikme veya parçaları birleştirme işlemini yine ördüğünüz iplikle yapın. bunun için yün iğnesi almanız gerekir. göz, dudak gibi bir yerin dikiminde hafif bolluk vererek içten dikmek faydalıdır. dikişinizi gizlersiniz. beceremezseniz kazak dikmiş birilerinden yardım alabilirsiniz.
    - eğer oyuncağın sahibine vermek için uzun bir zamanınız varsa poşetleyip saklayın.

iyi eğlenceler......

(bkz: http://www.amigurumitr.com/)

(bkz: http://greatamigurumi.blogspot.co.uk/)
  • özgün oyuncaklara olan merakım yüzünden başladığım oyuncak yapma sanatı.
    ticari amaçlarla yapılamayacak kadar emek istiyor bu yüzden çocukların tek bir oyuncağının olduğu, onlarla gönülden bağ kurduğu bir döneme uygunlar. ne yazık ki artık öyle bir dönemde değiliz. fakat kendinizi eğlendirmek, arkadaşlarınıza veya çocuklarınıza kendine has, özgün ve pek müstesna hediyeler verebilmek için yapabilirsiniz. alışveriş merkezindeki sıkıcı, plastik, çevreye zararlı, çin malı oyuncaklardan satın almaktan çok daha anlamlı ve güzel bence. üstelik geri dönüştürülebilir ve sağlıklı.

yabancılar genelde oyuncakları tasarlayıp, daha sonra oyuncağın kendisini değil de pattern'ını, yani yapım kurallarını tarfileyen dökümanı etsy üzerinden satıyorlar. bedava bulabileceğiniz patternlar da mevcut. ne var ki sistemi anladıktan sonra kendi oyuncağınızı kendiniz de tasarlayıp yapabilirsiniz. genelde bizim milletimiz kolaycı ve bedavacı olduğu için, müstesnalar hariç, yaklaşımları bedavaya buldukları pattern'ları kendi tasarımı diye satmaya çalışmak, oyuncakları ve ipleri en basit hale getirip en pahalı şekilde satmaya çalışmak şeklinde oluyor. instagram ne yazık ki bu tür hesaplarla dolu.

kendi yaptığım bir kaç şeyi de buraya koyayım. bunların çoğunu sevdiklerime hediye ettim. çıplak cedric ve c3po sadece benimle.

le modulor duruşlu entel kızle modulor
    kıvırbaş
    çingenemsi tipsiz
    prenses leia baş
    prenses leia baş
    annesi tüm kıyafetlerini makinaya atan çaresiz cedric
    bunun bitmiş hali: https://www.instagram.com/…_source=ig_web_copy_link

kuyruklu kitap ayracı çetesi
    çemcük avızlı ejder kardeşler
    örük c3po
    çemcük avızlı ejder kardeşler

takip etmek isteyen olursa instagram hesabım;

ludditer toys
  • örgüden falan anlamayan erkek halimle heves edip başladığım, elimden bırakamadığım huzur ve rahatlama metodu. bir haftada elle tutulur bir şeyler yapmayı becerdim, çekirdek gibi bağımlılık yapıyor.

edit: 8 ay olmuş başlayalı, hala çok büyük bir zevk ve huzurla devam ediyorum. arkadaşlarım ve çocukları için sayısız model ördüm, hatta kendi modellerimi bile tasarlamaya başladım. öğrenmeye hevesiniz varsa hiç beklemeyin, bu kadar huzur verici bir şey olamaz.
  • örgü denilince aklımıza kazaklar, atkılar, bereler gelir. artık çok farklı bir seçeneğiniz daha var: amigurumi. hakkında yazılar bile yayımlanmaya başlanan yeni bir akım amigurumi. çoğunuz bu akımın adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz, ama oyuncak örme sanatı dediğimde hepinizin kafasında bir şeyler canlanacak. bu konuyla ilgili türkçe kaynak bulmak çok zor; fakat kültürümüze çok da uzak değil örgü oyuncaklar. büyükannenizin ya da komşunuzun buzdolabında asılı duran örgü karpuzları hatırladınız mı? amigurumiyle ne ilgisi var demeyin; çünkü bu teknik kullanılarak aklınıza gelebilecek her türlü objenin örgü oyuncağı yapılabiliyor. örgü hamburgerler, kekler, hatta örgü spagetti!
    amigurumi japon kökenli bir kelime. ‘ami’ tığ veya şiş ile yapılmış, ‘nuigurumi’ içi doldurulmuş oyuncak anlamına geliyor. örgü örüyorsanız sık iğne tekniğinden haberdar olmalısınız. amigurumi de bu tekniğin oyuncaklara uyarlanmış hali. eskiden çeyizlik ören genç kızların yeni tercihi haliyle örgü oyuncaklar. bu oyuncakları ilk gördüğümde şirin olduklarını düşündüm; fakat bunlardan satın almanın ne anlamı olabilirdi ki. günümüzde herbir çocuğun odasında düzinelerce oyuncak var, çocuklar bu oyuncaklarla neden oynamak istesinlerdi ki. siz de benim gibi düşünmüş olabilirsiniz; fakat dünyada “ami” çılgınlığı tahmin edemeyeceğiniz boyutlara ulaşmış durumda. japonya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde bu oyuncakları toplayan koleksiyoncular bile var. insanları bu sanata çeken şey her oyuncağın kendine has özellikler taşıması. topluca üretilmedikleri için herbir oyuncak üreticisinden izler taşıyor, hatta kendi ‘aminizi’ yaptırmanız bile mümkün. şu anda o kadar da pahalıya satılmayan, hatta diğer oyuncaklara göre oldukça ucuz olan bu oyuncakların fiyatları birkaç yıl içerisinde fırlayacak gibi görünüyor. bu yüzden çocuğunuza sağlıklı bir oyuncak hediye etmek istiyorsanız vakit kaybetmeyin. bu oyuncaklara internetteki bloglardan ya da bazı sitelerden ulaşmanız mümkün.
  • yaratıcılığın en şirin maskotları:http://oyuncakperisi.blogspot.com/
  • eşimin gece gündüz keyif alarak yaptığı japon işi el örgüsü oyuncaklardır.

takip etmek isteyenler için; instagram
    tariflere ulaşmak için ; web sitesi

sırf bu uğraşısında kendini geliştirmesi için iphone 8 plus aldım. güzel fotoğraflar çekebilsin diye... aynı zamanda minik bir stüdyo hazırladım. ördüğü oyuncaklara çok ilgi var. bu vesileyle ev ekonomisine de katkı sağlıyor.

eşimin bu merakının sonuna kadar destekçisi olacağım. yeteneğini sergilemesi için her zaman yanındayım :)

evet hanımköylüyüm...
  • henüz başlayalı bir hafta olmasa da yaparken acayip kafam dağılıyor. kendimi o kadar kaptırdım ki instagram sayesinde başladığım bu uğraş için bir instagram hesabı bile açmayı düşünüyorum. düşünenler yapabilir miyim diye çekinenler bence yapabilirsiniz zira zincir çekmeyi bile bilmiyordum .
  • 2 sene önce hobi olarak yapıyordum arkadaş eş dost bana da yap demeye başladılar 1-2 derken millete yapmaktan elde kalmamaya başladı zamanım yok diyerek yapmayı bıraktım. yapmaya devam etseymişim ve küçük çaplı bir iş haline getirseymişim keşke . bu insanlar destek yerine niye hep köstek ki?
  • 2 aydır hadi bir de ben deneyeyim eksik kalmasın diye kolları sıvıştırdığım, amacım satıp ticarete soyunmaktan ziyade kendime yaratıcı bir terapi olarak benimsediğim, el alıştıkça çekirdek misali bağımlılık yapan , stresten arındıran, vay be yetenekliymişim bre diye sevindirin şapsik bir mutluluğa sürükleyen prozac etkili, harika bir uğraş . yaptıklarından bir kaç örneği de şuraya bırakayım bari
    görsel
    [https://soz.l/görsel
    kgörsel
    /i/lnym7yu4 görsel]
    görsel
    görsel
    görsel
    görselgörsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
  • işe başlamadan önce bunlardan örüyordum zaman geçsin diye, yakın çevreme hediye ettim bir sürü.
    görsel
    kendim için de bu şekilde tablo oluşturdum, ileride canım kocamla tanıştığımızda kalplerden birinin üstüne onun baş harfini işleyip evimize anahtarlık yapacağım.*
    yeğenim için de bebek örüyordum ama yarım kaldı, boş vakitlerimde de bunları öresim gelmiyor artık. bitirirsem atarım onu da.
hesabın var mı? giriş yap