• anadolu teknik liselerinin 5 sene olan eğitim süreçlerinin ilk 4 senelik kısmına tekabül eden lisedir. anadolu teknik liselerinde, 1 yıl yabancı dil hazırlık + 3 yıl mesleki eğitim ve normal lise müfedatı ile tamamlanan eğitim süreci yani 4'üncü yıl sonunda, öğrenci mezun olmayı isteme hakkına sahiptir. bu yönde tercih kullananlar anadolu meslek lisesi diplomasına sahip olurlar. 5'inci yılın tamamlanması ile sahip olunan diploma anadolu teknik lisesi diplomasıdır.
  • okunmayan ama mezun olunan lise türüdür. 4 senedir x anadolu teknik lisesinde okurken, birden x anadolu meslek lisesi mezunu oluverirsiniz.
  • 4 yıl sabah akşam okula gitmenize rağmen, devletin bazı kurumları eğitim sürenizi 4 yıl olarak kabul eder, bazı kurumları ise 3 yıl olarak kabul eder.

1+3=4*
    1+3=3*
  • lise diplomamda mezun olduğumu yazan lise türü.
    genelde çok uzun isimleri olur; x anadolu teknik,teknik ve endüstri meslek lisesi gibi...
    dikkat ederseniz isimde anadolu meslek geçmez. bunun sebebi de yukarda yazılı olduğu gibi anadolu tekniğe girip 4 yılda "yeter" deyip ayrılanlar için olmasıdır.
    kimileri anadolu lisesinden hatta adamdan bile saymaz ama bu okullardan mezun olanlar üniversiteyi kazanabilir hatta ilk yılı kitap açmadan yüksek notlarla -matematik dahil- geçebilir ve hatta bir daha dil eğitimi almaksızın hazırlıkta öğrendikleri dili çok rahat kullanabilir.
    kısacası gerçekten kaliteli eğitim verenleri mevcuttur.
  • liselerin dört yıla çıkmasının ardından akibetini merak ettiğim lise türü.
  • puanla girilen liselerdir anadolu lisesi kazanamayan bir tık altı orta kalburlar gider bunların bir altı endüstri meslek olarak alt seviyelere iner ancak bundan altı tehlikelidir
  • çalıştığım okulda 90 öğrencinin katılımıyla yapılan istatistik çalışması sonuçlarına göre öğrenci profili aşağıdaki gibidir.

-alan seçimlerinin not ortalamasına göre yapılması nedeniyle neredeyse 2 öğrenciden biri istemediği bölümde okur.
    -lisenin zorunlu olması nedeniyle, 3 öğrenciden birinin bu okullara gelme amacı sadece lise diploması almaktır.
    meslek liselerindeki eğitimin kalitesini düşüren en önemli nedenler, okul okumak istemeyen çocukları zorla; meslek öğrenmek isteyen çocukları istemedikleri alanlarda okutmaktır.

istatistik sonuçları
    rafine şeker bağımlısı öğrenci oranı: % 54,4
    öksüz ya da yetim öğrenci oranı: % 7,7
    anne babası ayrı olan öğrenci oranı: % 3,3
    tablet, bilgisayar ve telefonu olmayan öğrenci oranı: % 13,3
    2 ya da daha az bardak çay içen öğrenci oranı: % 46
    istediği bölümde okuyan öğrenci: % 56,7
    motosikleti olan öğrenci oranı: % 23,3
    günde 3 bardak ve daha fazla çay içen öğrenci oranı: % 60,0
    haftada 7 bardak ve üzeri kola içen öğrenci oranı: % 34,4
    sık sık mısır cipsi tüketen öğrenci oranı: % 34,4
    sık sık çikolata tüketen öğrenci oranı: % 37,8
    sınırsız interneti olan öğrenci oranı: % 67,8
    bilgisayarı olan öğrenci oranı: % 41,1
    tableti olan öğrenci oranı: % 21,1
    günlük 4 saat ve üzeri tv izleyen öğrenci oranı: % 24,4
    hayatından memnun olmayan öğrenci oranı: % 13,3
    köylerde oturan öğrenci oranı: % 43,3
    tek amacı lise diploması almak olan öğrenci oranı: % 20,0
    okula gelme amacı asker ya da polis olmak olan öğrenci oranı: % 20,0
    okul meslek öğrenmek için gelen öğrenci oranı: % 34,4
    en sevdiği ders matematik olan öğrenci oranı: % 11,1
    akıllı telefonu olan öğrenci oranı: % 76,7
    akıllı telefonla günlük 5 saat ve daha fazla meşgul olan öğrenci oranı: % 38,9
    telefonda en çok zaman harcanan uygualamalar(sırasıyla): % instagram(31), pubg(19), tiktok(10), whatsapp(7), youtube(6)
    erciyes dağına hiç gitmemiş öğrenci oranı: % 44,4
    kahvaltısını evde yapan öğrenci oranı: % 78,9
    günlük 10 saat ve daha fazla uyuyan öğrenci oranı: % 21,1
    yaşadığı şehrin dışına çıkmamış öğrenci oranı: % 22,2
    hiç deniz görmemiş öğrenci oranı: % 40,0
    100 lira karşılığında 10 gün telefonsuz dururum diyen öğrenci oranı: % 25,5

okulumuzda proje sahiplenin
  • eskiden elit okullar iken, günümüzde meslek liselerinin genel adı olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap