• slr fotoğraf makinesi değildir. filmli fotoğraf makinesi anlamında kullanılır.
 • buna slr makine demek için slr veya compact filmli makine kullanmamış olmak gerekir. (veya kullanmış olsanız bile 2000 yılı sonrasında kullanmışsınızdır. ne olduğunu tam öğrenmemişsinizdir)

  slr single lens reflex demek oluuup, dslr'lar da slr olmakla birlikte üstüne dijital aksamı mevcuttur. buradaki slr sadece vizör/film/ayna/objektif dörtlüsünde oluşan sistemi anlatır.
 • (bkz: lomography)
 • (bkz: retronym)
 • maliyeti bol, verdiği haz yüksek fotoğraf makinası türüdür.

  bir de bunlarla durup durup dünyaya bakmak istersiniz. deklanşöre basmaksızın dünyayı fotoğraf makinasının ardından dikizleme isteği uyandırır. en azından benim zenit öyle. bir hoş gösteriyor dünyayı. olduğundan güzel, retro.
  sonra yanınızdakiler "ne yapıyor bu kız çocuğu?" diye anlamaya çalışırlar öyle.
 • dijital kamera ile hızlı tüketime ayak uydurup daha sonra dönüp bakmayacağınız birbirinin kopyası şeyler çekerken analogla çektiğiniz bütün kareler kafanıza işlenir. derinlik, enstantane, odak gibi ayarlara kadar ince ince düşünüp basmışsınızdır çünkü deklanşöre.

  ha yanlışlıkla bir makra filmi yakarsanız çok fena koyuyor.
 • masrafı poz boşuna yüksek olmakla birlikte makinanın maliyeti eş değer bir dslr'a göre (bkz: full frame) çok daha düşüktür.
  400 liraya canon f1 alabiliyorsunuz bugün en ucuz full frame dslr ne kadar açın bakın.
 • kağıda basmak konusunda elbette muhafazakar veya obsesif değilim. yani kağıda basılmazsa ben ona fotoğraf demem diyecek kadar katı değilim. ama baskı yaptırırken mutlaka banyolu baskı yaptırmak gerektiğini de ilave etmek lazım. yani özellikle mediamarkt'da yapılan lazer vb baskılarla harcamamak lazım bu fotoğrafları.
  bunun yanında, sağlam bir negatif tarayıcı ile de işi bilgisayara mümkün olan en ham hali aktarmak mümkün. çok para harcamadan aldığım epson perfection v370 photo ile bu işi çok iyi şekilde ve hızla yapabiliyorum. bu da güzel bir şey tabi.
 • çekimi dijitale göre biraz daha zor olsa da, verdiği zevk bambaşkadır.

  elimde pentax me super + k bayonet bir helios bulunmakta. bilenler bilir, helios girdap bokehleri ile ünlüdür. çekiyorsunuz, göremiyorsunuz. banyo ettiriyorsunuz ve fotoğrafı elinize alınca, yeni baba olmuş gibi hissediyorsunuz.

  kalitesine girmek dahi istemiyorum. sirkeci de, hayyam a gidip her türlü yardımı da alabilirsiniz.