353 entry daha
  • (bkz: 100 dolarlık telefon alıp android bok diyen apple fanatiği)
  • bir apple çomarı olarak sonuna kadar katıldığım söz.

apple’a böbrek vermek her zaman akıllıcadır. sıfır şaka.
  • apple fan boy değilim ve android bir telefon kullanıyorum (bkz: xiaomi mi max 2) ama kesinlikle katıldığım ifade.
    en iyi telefon da olsa android yüklü bir telefon en fazla 2 sene sonra çöp abi. performans düşürme süresi android telefonlarda çoğunlukla 2-3 sene, samsung aşırı süper, über süper olarak 1 senede telefondan tiksindirmeye başlıyor. apple ise minimum 4 sene kullanıyorsun. ıphone 4s lerin bile halen taş gibi kullanıldığını düşünürsek...

zaten güvenliğe dair herhangi birşeyden bahsetmek anlamsız. misal, whatsapptan arkadaşıma kabızlığım ile ilgili detay veriyordum. beton gibi sıçtım, götümü parçaladı, götüm acıyor amk demiştim.
    şuan telefon ve bilgisayarımda nereye girsem basur tedavi ilanları var. google amca benim götümü benden çok düşünüyor amk.

tribe girmişsin diyeceksiniz belki ama, muhabbetlerimizle ilgili de birçok reklamla karşılaştığım olmuştu daha önce. araba konuşuruz araba reklamları, ev almak derim ev kredisi reklamları. şuan dacia aracım var (bkz: dacia lodgy) ve son birkaç gün içinde dacia ile ilgili de sohbetlerim oldu arkadaşlarımla, şuan basurdan kalan boş yerlere de dacia lodgy reklamları basıyor.

he şu da var,
    yeni bir telefon alsam, yine android alırdım. (bkz: ne kadar ekmek o kadar köfte) maksimum donanımı minimum fiyata sunan herhangi bir modeli alır kullanırım. ıphonelar ne kadar kaliteli de olsa, bir telefona maaşımdan daha fazla bir parayı prensip olarak vermem. yarısını verirken bile üzülüyorum amk.

en doğrusu hiç almamak ama iletişim çağında zor..

apple fan boy diyecek olan bir sığır varsa aranızda hiç demesin, bende bir fanboyluk varsa o da nokia lumia lara karşı idi. en sevdiğim telefon nokia lumia 1320 idi. ne zaman ki lumia microsoftun eline geçti, o da battı. cenabet microsoft sikti batırdı amk.

edit: mi max 2 ye giriş seviye diyen salaklar var mesaj atıyor amk. 128 gb hafıza, 6.44 ekran, 8 çekirdek işlemci var lan. bu konfigürasyonda bilgisayarda oyun oynuyorlar amk.
  • ben bu akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beri, bu güncellemeler ne boka yarıyor anlamadım. üşeniyorum hatta güncellemeyi indirmeye.
    benim girdigim oyunlar, uygulamalar belli. telefonun ayarlar kısmına ilk aldığımda girerim, daha da girmem. çook eskiden iphone 4 de güncellemeyle, telefonu hesap makinasına çevirmişlerdi. şimdiki samsung telefonumda da simgelerin şeklini değiştirmişler bok gibi oldu, home tuşuna basınca falan da aşağıdan son girilenler var, sanki çok aradığım özellik.
    millet deli divane neden güncelleme ister, yıl olmuş 2019 dolar bu seviyede iken; donma, takılma 1500 liralık tel bile yapmayacakken, neden 8-10 bin liralık telefon alır anlamıyorum.
    kıçı boklu telefona çok anlam yüklüyor bizim millet. gireceğiniz 3-6 tane uygulama ve alo alo.
  • eski ve eskide kalmak isteyen bir iphone kullanıcısı olarak asla katılmadığım önerme. 3 yıl önce bir adet huawei mate 9 aldım. bin defa yere düşürdüm, oraya buraya çarptım, bana mısın demedi. hala gayet güzel çalışıyor. yazılım desteği de sürüyor. apple'ın 'inovasyon yapıyoruz şekerim' adı altında android'den yıllar sonra piyasaya sürdüğü yenilikleri, biz önden android ile deneyimliyoruz zaten. herşeyi geçtim, itunes pişmanlıktır başlı başına. hayatımda bunun kadar kullanıcı düşmanı bir program görmedim.
  • yaklaşık 7-8 yıldır android kullanıyorum. ilk akıllı telefonum samsung galaxy wonder idi ve ondan beri hep android kullandım. geçenlerde bir ipad aldım (sanıyorum ki ios deneyimi için yeterlidir) ve üzülerek söylüyorum ki apple'cılar hapiste yaşıyorsunuz. android'in her şeyi yapabilme özgürlüğü var olayına hiç girmeyeceğim yalnızca bana dosya yöneticisinin daha yeni gelmesinin mantığını açıklayın yeterli. ulan her şey o kadar kısıtlı ki kanser olmamak elde değil. kalem işini iyi yapmışsın apple, yoksa çeker miyim seni...
  • xiaomi mi 9 kullanıyorum. türkiye fiyatı 4000-4500 lira arasında değişmekte.

yine samsung s10e benzer bir fiyat aralığında. s10, s10+ ise daha yüksek seviyelerde seyrediyor.

note serisinin fiyatlarına hiç değinmemek lazım. sonuçta eğer hayati bir gereksinimi karşılıyorsa bir şey denemez lakin bu fiyatlara android pişmanlıktır.

android her şeyin eksiksiz olabileceği bir platformda bu durumun farkına varmaktır. nasıl? ufak, tat kaçıran eksik yahut hatalar ile.

apple ise her şeyin bir noktada eksik kalacağı bir platformda en yüksek ve hatta neredeyse tam denilebilecek bir potansiyeli yakalıyor. önü daha açık değil, birçok yerde sistem limitleri var ama platform o limitlerin hemen kıyısında kalan üst düzey bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor.

ben telefonu 2100 liraya aldım, bu fiyatlara geldikçe apple alıp kullanmak saçma geliyor, orası ayrı.

kısacası nereden bakıldığına göre değişebilecek bir veryansın.
  • apple hastası biri olarak diyorum ki, böyle bir genelleme doğru olmaz. o kadar da değil.
  • ben size bu pişmanlığın kaynağını söyleyeyim: android ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda size gerizekalı o.ç. muamelesi çeken diğer android kullanıcıları.

samsung aldıysanız huawei alsaydın, huawei aldıysanız saf android alsaydın diyor android fanları. ucuz aldıysan pahalısını alaydın, pahalı aldıysan da başka marka alaydın diyor bunlar. bakın, en beğenenlere göre sıralayın şu başlığı, androdten memnun kalmayanların ya aptal yada ucuzcu olduğunu iddia eden entryler olduğunu göreceksiniz.

apple fanboylarını öpüp başınızın üstüne koyun, bu androidçiler kadar kancık başka bir komünite yok.

androidin kendisiyle bir derdim yok da kendisini çok akıllı sanan bu fandroidlerin konferansına uçak düşse çıkar lokma dağıtırım. baya bildiğin iğreniyorum android kültüründen.

bir defa android cihaz alma gafletine düştüm, bir daha asla. android pişmanlıktır çünkü yanar döner android kullanıcılarıyla muhattap olmanız gerekecek.

her kullananı böyle değil tabi ki ama bir konuda sıkıntı çekip soru sorduğunuzda size yanıt verecekler böyle. hatta hızlarını alamayıp ios kullananların peşine takılıyorlar :)
  • çoğu zaman doğru olabilen önerme. android ekosisteminde her bütçeye göre cihaz olduğundan ötürü alınan alt, orta alt, orta üst segment cihazlar genelde 2 yılı bile dolmadan neredeyse ilk günkü performanslarının yarısına gelebiliyorlar. bunun sorumlusu ise android değil, çoğu zaman üretici firmalar oluyor.

üst segment cihazlarda ise kendi deneyimlerime göre bir sonuç çıkaracak olursam; samsung'un hangi serisi olursa olsun 1 sene sonra hadi iyimser yaklaşalım max. 2 - 2.5 sene sonunda performansları yarı yarıya kayba uğrayarak kullanıcıyı üzmektedir. ülkemizde ise android denince akla ilk gelen markalardan birisi olan samsung'un kullanıcılarda bırakmış olduğu bu intiba sayesinde, çoğu kişi android cihazlara ön yargılı olarak yaklaşmakta. samsung deneyimimden sonra, kısa bir zaman huawei ile sevişmiş, daha sonrasında ise biraz ayran gönüllü olmamdan ötürü xiaomi markasına gönül vermiştim. taa ki zalımın kızı oneplus karşıma çıkana kadar. xiaomi markası ile mutlu mesut süren birlikteliğim oneplus'a geçmem ile sonlandı. sanırım gerçek android deneyimini yaşatan oneplus ile bu beraberliğim uzunca bir süre daha devam edecek. naçizane tavsiyem samsung almak istiyorsanız biraz daha vermiş olduğunuz kararı sorgulamanızdan yana olur (bütün markaya bok atıyormuşum gibi bir durum söz konusu oldu hayır samsung tarafında da güzel cihazlar var fakat siz gene de bir düşünün.).

diğer markalara gelecek olursam; huawei çin'in mahalle abisi olmakla kalmayıp global pazara bile ağabeylik yapan bir marka oldu artık. çoğu firma kendisinden ufak ufak çekinmeye, hatta onun sayesinde güzel taklitler yapmaya başladı. xiaomi deseniz zıpır, yerinde duramayan, kafası açık bir kerata. her geçen gün çok hızlı büyüyor ve büyüdüğü her gün yeni şeyler yaparak bizleri şaşırtmayı başarıyor. oneplus, oppo ise daha çok kullanıcı odaklı hareket ediyor. biz kullanıcılara kulak verip, bizlerin ihtiyaçları doğrultusunda ürünler üreterek kalp kazanmayı başardılar. (kısıtlı bir kesimin kalbini kazandılar diyeyim en azından. durduk yere laf yemeyelim şimdi. ne bileyim herkesin sevdiğini sevemiyorumdur belki.).

demem odur ki doğru cihazı almazsanız android sizi üzebilir. yok öyle, ios kullanan 8.000 tl üzeri cihaz ile gariban 1.000 - 2.500 tl bandındaki android cihazı kıyasalayıp sonrasında da android pişmanlıktır demek olmaz. ayıptır. günahtır.
384 entry daha
hesabın var mı? giriş yap