• ------------------------------------akp mode on--------------------------------------------

halkı istedikten sonra peynir yemeyi bile yasaklayabilecek ülkedir. zira millet iradesi her şeyin üzerindedir. söz konusu halk olduktan sonra kimse tek bir laf dahi edemez, çoğunluğun kararına saygı duyar. zaten azınlık dahi olamayacak kadar az olan bir avuç müslüman, aziz angola halkının iradesine uymalıdır.

--------------------------------------akp mode off--------------------------------------------
  • yaptığı uygulamayla hala "kemalistler", "ateistler", "geziciler" diye bazılarının salyalarının akmasına sebep olmuş afrika'da ülke.

illa kendi ülkemizdeki mekanizmalara ya da karşıt görüşlere laf atacağız ya, illa eşeğin bi tarafına su kaçıracağız ya, salla babam gitsin. önce bir araştırma yap angola neymiş, demografisi nasılmış. adamlar 20 milyon nüfusa sahip. biz kaçız? 80 milyon olacağız neredeyse. angola'nın genel din yapısı ön görülere göre 80% hristiyan ve bu hristiyanlarla beraber diğer din mensuplarının dindarlık seviyesi "inanmayan" seviyesinde olarak görülüyor. türkiye için ne diyorduk biz, şöyle durup bir düşünelim, hah evet hatırladık 99% müslümanız diyorduk. angola'nın 1-2% oranın müslüman popülasyonu var. buraya kadar bence yeterli istatistiğe eriştik.

şimdi bu uygulamanın doğru olup olmadığı konusunu tartışmak bile saçmalık. yasaklar her zaman insanlığın kara lekesidir ve 1-2% oranında bile olsa bir grubun inancını o inancı yasaklayarak bastırmak kadar da çirkin birşey yok. bunu konuşmak ayrı, buradan kemalizm, türkiye'deki rejim falan diye nem alıp ota boka sallamak ayrı.

şimdi dinci, cemaatçi kardeşim soruyorum sana. cumhuriyet tarihi boyunca ne zaman bu ülkede islam dini yasaklandı? 1923-24 anayasasını bir incele bence. tüm islam ve türk tarihini hacı dedenden öğrenme. bir kerede git bir kitapevinden bilkentli, boğaziçili akademisyenlerin tarih kitaplarını aç oku, gerçeği öğren.

yine soruyorum, bu ülkede ne zaman camiler yıkıldı? menderes zamanında 13 tane mimar sinan camii ve medresesi inşaat çalışmaları uğruna yıkıldı hem de tarihi değeri yok sayılarak. yakın zamanda denilmedi mi yol için camii dahi yıkarız diye? e ben burada 1920-1938 arası herhangi bir yapısal yıkım göremiyorum. siz görebiliyor musunuz?

angola başlığının altına dahi türkiye-kemalizm-islam-angola sentezini yaparak birşeyler yazacağım aklıma gelmezdi. yazmak da istemezdim ama artık dünya'da olan bitene biraz ufkunuzu açarak bakın kardeşim. ben sıkıldım her başlıkta laikçi, dinci, islam, cumhuriyet kavgasını görmekten. siz hala bıkmadınız haritada yerini dahi bilmediğiniz, haritadan silinse umrunuz olmayacak bir ülkede birşeyler oldu diye buraya gelip hala ideolojik yorumlar yapmaya.

(bkz: neyse ben çıkıyorum kendine iyi bak bye)
  • yalnızca islam'ı değil, 200 civarında inancı yasa dışı ilan etmiş ülke, inancın yasal olanı olmayanı nasıl oluyor anlamak güç. ülkenin kültür bakanı söz konusu inançlar için "geleneklerimize ters" ifadesini kullanmış, iktidar sarhoşları dünyanın her yerinde aynı dili kullanıyor.
  • toplumun hassasiyetlerinin dikkate alınarak islamiyet'in yasaklandığı ülke. zaten memleket islamcılarının demokrasi anlayışına göre de ülkenin %3-5'ni oluşturan müslüman bireylerin, muhtaç oldukları çoğunluğun hatırı için bazı özgürlüklerini 'gönüllü olarak' kullanmamaları, camiye gitmekten vazgeçmeleri gerekiyordu. en son baktığımızda islami demokrasi bunu salık veriyordu sanırım. aynı islami demokrasi bugün hurma yerken dikkatli olmayı da öğütlese keşke, çünkü gün geçiyor, bugünler "bıldır" oluyor ve o hurmalar, ah o hurmalar!
  • arkasında %50 falan vardır. millet istiyor diye yapıyordur. ne kızıyosunuz ki? bu adamlar milletin hizmetkarı beyler... *
  • buradan bir sevgili edindim facebook sayesinde.
    maaşallah güzel gözlü esmer bir kız.
    1 aydır falan konuşuyoruz. skype ile sabahlıyoruz vs..

türkiye' ye gelmeye ikna ettim. ama parası yokmuş. erkekliğime laf ettirmedim hemen yolladım 1200 euro'yu. uçak biletini falan da aldım.
    sonra kızın feysbuk sayfası gitti.
    skype'tan da ulaşamadım.

başına bir şey gelmiş olmasından çok korkuyorum. 10 gün oldu hala ses seda yok.
  • afrika'da cape verde, gine bissau, sao tome ve principe, ekvator ginesi ve mozambik'le birlikte portekizce konuşulan 6 ülkeden birisidir.
  • yakında recep tayyip erdoğan'ı da yasaklamak zorunda kalacak olan ülkedir.
    lan oğlum çok büyük bela aldınız başınıza. benim bildiğim rte en kısa zamanda "eeey angola.. kimse bize öğretmesin.. biz biliriz.. ulan.. mağdur müslüman kardeşlerim vb." kalıpları içeren bir konuşmayla başınıza musallat olacaktır.
  • 1974'te başlayıp 2002'de sona eren 27 yıl sürüp 500.000 kadar insanın ölümüne neden olan iç savaşın etkilerinden hala kurtulamamış olan orta afrika ülkesi.

savaşın üzerinden geçen dört yıla rağmen halen güvenli bir ülke olduğu söylenemez angola'nın. afrika'nın batı kıyısındaki ülkelerin doğal kaynaklar yönünden belki de en zengini olmalarına rağmen, güvenlik endişeleri yüzünden ne bu kaynakları işleyebiliyorlar, bunun bir sonucu olarak da kısıtlı alım güçleriyle -ve yine güvenlik endişelerinin de neticesinde- ihracatçılar için ilgi çekici bir pazar olamıyorlar.

her ne kadar uzak bir beklenti olsa da, daha durağan ve daha güvenli bir ülke haline gelebilir ve sonrasında kimsenin güdümüne girmeden doğal zenginliklerini harekete geçirebilirse, angola uzun vadede afrika'nın yaşam standardı en yüksek ülkelerinden biri haline gelip, türk şirketlerinin dış ticaret faaliyetlerinde de önemli bir yer edinebilir.

yedi yıl sonra gelen edit: götümden uydurup yazmışım yine. sonradan gittim ettim, dünyanın da malını sattım, herkes de satıyor. ilk satırdaki ansiklopedik bilgi haricinde okuyup da ciddiye almayın yani.
  • angola'nın islamiyet'i yasaklaması başlığı açılmış olmasına rağmen içinde islamiyet geçtiği için sansüre takılıp sol tarafa gelememektedir. böylede talihsiz bir ülke işte...
hesabın var mı? giriş yap