55 entry daha
  • anneanne candır babanne kaşar
  • anneannem hayatta değil,hatta annem 2-3 yaşındayken vefat etmiş.
    babaannem hayatta,bayramdan bayrama görüşürüz.
    yine de hiç görmemiş olmama rağmen açık ara anneanne üstünlüğü diyorum
  • ne alakası var olum dedirten önermedir..zira anneannem babaannemin bokunu yesindir
  • o günleri görmek isterim. babaanne olduğum günleri. tahminime göre kimsenin hayatına müdahil olmayan, torunları gördüğünde onlarla muhabbet eden masal okuyan ve annelerini bağrına basan bir babaanne olurum. kıskançlık, hasetlik bilmem ben. kendi babaannem gariban ve sessiz kadındı, güzel yemek yapan, temiz bir anadolu yörük kadınıydı. benim aklıma babaanne deyince otoriteyi çağıştıran değil de hizmet eden kadın geliyor. anneannemle de hiç kıyaslama gereği duymamışım ki şu an düşündüğümde saçma buluyorum. ah babaannem ah ne sıkıntılara göğüs germişsin, dağda çadırda hayvanlarla uğraşarak geçen bir ömür ve dedemin kıymet bilmeyip bir kadın daha hayatına alması. babaannemi de kendisine hizmetçi yapmak istemesi üstelik; nerde istediyse verdim, her hizmetini yaptım yine de bana bunu yaptı, gidip o kadını bana isteyeceksin dedi diye anlatırdı rahmetli. zaten ondan sonra fazla yaşayamadı, önce felç geçirdi çünkü sıkıntılarını anlatamazdı. içinde biriktirdi ve bir yılbaşı gecesi vefat etti. anneannem ise hala yaşıyor, dedem gittiğinden beri kendi evinde özgürce ve sağlıklı bir şekilde yaşıyor. ortak noktaları kocalarının hayatlarını mahvetmesi olabilir.
  • yoo, ben babaannemi hep daha çok sevdim. hatta şuan anneannem hayatta fakat babaannem değil. ona rağmen sevgisi çok çok üstün.
    böyle babaanneye, baba tarafına düşmanlık etmede 'anne' kişisinin payı oluyor gözlemlediğim kadarıyla. o dengeyi iyi kurmak, çocuklara da kurdurmak lazım.
  • anneanne'nin arkasında anne derin devleti vardır , çocuğu büyüten yetiştiren ona hayatı kişileri tanıtan , bilinçaltındaki tüm verilerin kaynağı annedir,sen neden çocukken teyzeni halandan dayını amcandan daha yakın buluyordun, çünkü bunları sana tanıtan kişi annen , anlıyorsun beni?
    peki hakikat nedir?
    hakikat şudur, burası bir feodal kültürlü ortadoğu toplumu, ataerkil yapıda, yani soy erkekten geçer mantığını güder, o yüzden soyadınız babadan nüfus kütüğünüz babanızın memleketi vs, peki bir kadın için erkek çocuğunun çocuğu bu kültürde kendi soyunun devamı değil midir, peki siz neden anneanneyi üstün bulursunuz?
    işte onu annenize sorun
  • annenin manipulasyonunun sonucudur.

neredeyse tüm türk anneleri, çocuğu kendi ailesine yakın yetiştirir.
    en iyi niyetli görünende bile vardır bu.
  • yoo bende öyle değil babaneme daha rahat derdimi anlatıyorum anneannem üvey ve muhafazakar olunca öyle oluyor sanırım.
  • annene yakındır, samimidir. çünkü annenin annesidir ve ona nasıl davranırsa sana da öyle davranır.
    babanne resmidir, uzaktır, çok görüşülmek istenmez ve annene nasıl davranırsa sana da öyle davranır.
    sonuçta bu sadece annenden kaynaklı bir konudur.
  • annenin manipülasyonu diyen olmuş sadece gülüyorum. tabiki anneanne candır vericidir. babaanne ise klasik türk kültürü erkek anasıdır alıcıdır. ha bu babaanne aynı anda annaanne olursa ne olur? kızının çocuklarına verir oğlunun ailesinden yine bekler. tek sebep ülkedeki hastalıklı ana oğul ilişkisi.
270 entry daha
hesabın var mı? giriş yap