• yeni apple oyuncağı.
  • apple'ın ar gözlüğü. hayırlı olsun.

(bkz: vision pro)

edit: fiyatı 3499 dolar.

edit: sen fakirsin diye cebinde parası olan adam parayı neye verdiğini sana mı soracak.

ya her etkinlikte aynı muhabbet. şu apple'ın olayımı bir türlü kavrayamadınız, bu adamların son yıllarda “bu etkinlikte öyle şeyler tanıtacağız ki ağzınızın suyu akacak, devrim yaratacağız” gibi iddiaları yok. adamlar yeni özellik, cihaz geliştiriyorlar ve bunun sunumunu güzelce yapıyorlar. sunumları ayrı kaliteli, ürünleri ayrı kaliteli.

millet her yıl farklı bir telefon için android markaları almak yerine iphone alıyor, 5 yıl kullanıyor. hala 6 kullananlar bile var. sence bu adamlar mı keriz yoksa her yıl ayakkabı değiştirir gibi yeni android telefon alan sen mi?

ulan elimin altında macbook pro var, bu benim ekmek teknem. bazen evde bunalıp dışarda çalışıyorum, bazen acil bir işim oluyor kafemin birine oturup açıyorum cihazı. içime öyle bir sıkıntı çöküyor ki işime odaklanamıyorum çevremde sizin gibi sığırların olabilme ihtimali yüzünden.

arkadaşlar apple'ın olayını anlayamadığınız kadar küçük beyinleriniz şunu da anlayamadı. bu marka türkiye gibi üçüncü dünya ülkelerini hedef alarak fiyat etiketi koymuyor. kendi ülkelerini, avrupa'yı, asyayı göz önüne alarak fiyat etiketi koyuyor. geliştirdikleri ürünler de zaten o ülkelerdeki müşterilere hitap ediyor.

abd'de millet genel olarak imessage kullanıyor. sms ile imessage'ı bir tutanlar olmuş.

carplay çıkarıyorlar, otomobillerinde kullansınlar diye. adamlar tofaş araba kullanmıyorlar senin benim gibi.

apple pay var, kolayca telefonlarından ödeme yapıp birbirlerine mesaj yoluyla para gönderiyorlar biz mobil bankacılıkta iban girmekle uğraşırken.

adamın evinde konsol ya da pc var, oyununu oradan oynuyor işini mac bilgisayarında hallediyor. ulan daha düne kadar windows'ta telefondan bilgisayara veri aktarmanın basit bir yolu yoktu. en azından windows 11 ile akıllandılar.

bu örnekler çoğaltılır.

yani kardeşim birileri bu ürünlere para verebiliyorsa, kullanabiliyorsa alım gücü var demektir. hayatındaki standartları yüksek demektir. sana ne amk.

edit: bir gecede dm'den linç edenler, nick altında laf atanlar olmuş. yazdıklarımı anlayın diye yazıyorum.

sorun sizin hangi markayı tercih ettiğiniz değil, sorun apple'ı sevip sevmemeniz değil. ben bu markanın bazı ürünlerini severek kullanıyor, sunumlarını da ilgiyle takip ediyorum. öyle çok para kazanan bir tip de değilim. sorun şu, genel olarak apple bir şey tanıttığında kullanıcılarını, ya da yenilikler görünce heyecanlanan insanları hedef alıp bunlar keriz, fanboylar çıldırmış tarzı yapılan yorumlar. bir noktadan sonra böyle yorumlara çok fazla maruz kalınca insan sinirleniyor.

hiçbir şeyin heyecanını yaşayamıyoruz artık. sürekli bir olumsuzluk, sürekli sınıf muhabbetleri. ne yapalım başka ülkelerde insanların ulaşabileceği bir ürün ülkemizde astronomik fiyatlarda satılıyorsa? bunun sorumlusu markalar değil sonuçta.

bir anlık sinirle yaptığım hakaretleri siliyorum, sizleri de öpüyorum.

not: "fakir" kümesine kendimi de dahil ediyorum, yanlış anlaşılmasın. :)
  • apple'in yeni ar/vr ürünü.

apple, wwdc 2023 etkinliğinde, yıllardır beklenen yeni "karma gerçeklik gözlüğünü" tanıttı. gözlük, öncelikle artırılmış gerçeklik (ar) cihazı olarak konumlandırılmış olsa da, watch ve airpods max'de kullanılan kadranı kullanarak artırılmış ve tam sanal gerçeklik arasında geçiş yapabiliyor.

eyesight olarak adlandırılan bir özellikle kullanıcının gözlerinin passthrough videosunu gösterir ve gözlük içinde görüntülediğiniz şeyler hakkında çevrenizdekilere farklı geri dönüşler verebiliyor. passthrough özelliği, gerçek dünyayı sanal dünyayla birleştirerek kullanıcılara daha gerçekçi bir deneyim sunar.

gözleriniz, elleriniz ve sesiniz tarafından kontrol edilebiliyor. parmaklarınıza dokunarak ve hafifçe vururak komut verebileceği gibi sesli komutlar da verebilirsiniz. cihaz, kontrolcüsüz bir şekilde çalışıyor ve uygulama simgelerinin sıralarını gözlerinize bakarak göz atabiliyorsunuz.

gözlük bluetooth aksesuarlarını destekliyor ve mac ve macbook'u gözlük içinde kullanmanıza imkan veriyor. ayrıca, etrafınızdaki insanlardan izole değilsiniz. gözlük gözlerinizi etrafınızdakilere gösterebiliyor ve tam sanal gerçeklikteyseniz, parlayan bir ekran gözlerinizi örtüp meşgul olmadığınızı gösteriyor.

cihaz, apple'ın en popüler ev, life ve iş uygulamalarıyla çalışmak üzere tasarlanmış; messages, books, camera, facetime vb. gibi.

film, dizi belgesel ve diğer videoları izlemek konusunda oldukça başarılı olacağa benziyor. televizyon, bilgisayar ve projeksiyon gibi cihazların bu konuda pabucunu dama atacağa benziyor. hatta sinema salonlarına büyük bir darbe vuracağını düşünüyorum.

gözlüğün fiyatı 3.499 dolar başlangınç fiyatına sahip ve 2024 yılının ilk aylarında piyasaya sürülecek. günümüz kuruyla 74.500 tl.

tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=tx9qsagxfyg
  • apple'in yeni acikladigi ar gozlugu. uzun bir suredir rumorlar vardi ama bugun wwdc'yle beraber aciklanmasiyla sonunda realiteye burundu.

edit: gozluk kullananlar icin dinamik bir sistem olmasini bekliyordum fakat ozel olarak lens formatinda adaptorlerle saglaniyormus bu (cihazla entegre sekilde kullanabilecek).

edit 2: fiyat aciklandi, $3,499.
  • ağzımın suyu akarak izlediğim yeni apple oyuncağı.
  • teknolojiye yön verecek apple'ın yeni sanal gözlüğü. akıllı telefonda zamanında yaptığı gibi bu metaverse işinde de bayrağı üstlenecektir apple. yakın zamanda adını daha sık duyacağız.
  • apple yine yaptı yapacağını sektöre yön veriyor.
  • yüzünüzün göründüğü vr gözlük.

tutar mı bilmiyorum ama apple yine dokunuşunu koymuş. müthiş.

harika bir fikir yahu yüzünüzün görünmesi. sanırım dışında ekran var.

https://stratechery.com/2023/apple-vision/

denemiş olanlardan deneyim tarifi:

https://www.youtube.com/watch?v=pkasmy9-dx0
    https://www.youtube.com/watch?v=lgncpwtzwta
    https://www.youtube.com/watch?v=ihuqlabwzug
    https://www.youtube.com/watch?v=ofvxuyitwbi
  • -pilin kablolu oluşu bir yandan iyi... bu sayede yüzünüzle pil taşımıyorsunuz ve gözlük çok hafifliyor. vr gözlüklerin en yorucu taraflarından birisi yüzde ya da boyunda yarattığı ağırlık hissiydi.

-tekerlekle ar-vr geçişleri oldukça hoş olmuş... ama ar ağırlıklı bir cihaz olacak gibi görünüyor... (bkz: mixed reality)

-göz başına 4k'ya denk gelen mini oled ekran çok büyük avantaj... yüksek çözünürlüklü oled ekranlar sayesinde gayet güzel ve temiz bir görüntüsü olacaktır. hatta muhtemelen çözünürlükten dolayı görüntü kalitesi olarak en iyisi olacaktır.

-üstündeki lidar tarayıcıyla 3d yüz tarama da hoştu. en basitinden, kendi avatarınızı yaratabilecek ve avatarınızla arkadaşlarınızla 3 boyutlu olarak görüşebileceksiniz. yeni nesil facetime olmuş yani... bu arada başka gerçek objeleri ve ortamları da 3d şekilde tarayarak uygulamalarda/oyunlarda kullanabileceksiniz muhtemelen.

-sanal bir ekranda 2d ya da 3d film izleme, çıplak elle kontrol, çevresel ses için özel hoparlörler... bunlar yıllardır vardı zaten arkadaşlar, boşu boşuna gaza gelmeyin.

-önceki vr gözlük deneyimlerimiz gösteriyor ki, 2 saat gözlüğü çıkarmadan film izleyeceksin, uygulamalarla uzun uzun çalışacaksın falan tanıtımda gösterildiği gibi kolay şeyler değil, gözler ve yüz açısından oldukça yorucu... ama bu kadar iddialı olduklarına göre apple bunu belli bir oranda aşamaz diyemiyorum, 30-40 dk. denemeden konuşmamak lazım.

son olarak; bu fiyatla (3500 usd) son kullanıcıların alması çok zor... mutlaka yakın gelecekte daha ucuz apple vision modelleri çıkacaktır. örneğin; meta quest 3 500 usd'a çıkacak ya da meta quest pro da 1000 usd'a satılıyor... ancak tabii ki bu cihaz (vision pro) işlemci gücü, apple geliştirmeleri ve özellikle de ekranıyla q3'ten çok daha iyi bir cihaz olacak ama 7 kat fiyat ödeyecek bir durum da yok. kaldı ki, örneğin quest gibi kablosuz pc entegrasyonu olacak mı, olmayacak mı şimdilik belirsiz?

astronomik fiyatına rağmen apple'ın iddialı şekilde bu işe girmesi çok iyi oldu. apple'ın gazlamasıyla yenilikçi uygulama ve oyunlar gelecektir, sektör hareketlenecektir, vr gözlükler yaygınlaşacaktır diye umut ediyorum.
  • hosgeldin minority report.
hesabın var mı? giriş yap