• önünüzdeki taksici yılan gibi dar bir aralıktan geçebildi diye sizin de geçebileceğinizi düşünmeyin.denedim geçemedim yani ben geçtim de arka kapı geçemedi.
  • kurallara uyunuz
    dikkatli olunuz
    yolda 5. kişisiniz bunu hiç bir zaman unutmayınız

hadi kolay gelsin, iyi sürüşler, keyfini çıkarın.
  • türkü söyleyen dayıya denk gelirseniz ananıza söver.
    mümkünse arabadan da inmeyin.
  • soğukkanlı olun telaş yapmayın
  • arkam, yanım boş derken bir anda yanınızda göreceğiniz motorculara dikkat edin, özellikle kuryelerin büyük kısmı dünkü çocuklar ve acemiler, bu sebeple aynalarınızı sık kontrol edin.
  • fren pedalını kullanmaya gerek kalmayacak şekilde araba kullanın. vücudunuzu kontrol ettiğiniz şekilde arabayı kontrol etmeyi öğrenin. diğer sürücüler için etkisiz eleman olmaya çalışın. örneğin; arabanız garajında park halinde iken kimseye zararı yoktur.

satranç oynarken bir sonraki hamle düşünülür, araba kullanırken de hep bir sonra ki hamleyi düşünün.

engelliler için ayrılan park yerlerine engelli değilseniz ya da aracınızda engelli yoksa park etmeyin.
  • önünüzdeki değil onun önündeki araçların stop lambalarına bakın, takip mesafenizi de bunlara göre ayarlayın.

aynalara sürekli bakın, sadece şerit degistireceginiz zaman değil.

alt - üst geçitlerde, yol ayrimlarinda orospu çocukluğu yapıp son yerden kaynamaya çalışmayın, efendi gibi önceden seridinizi alın. cart diye en sağdan en sola / en soldan en sağa gecmeyin; ya da geçin de selektor korna küfür yiyin.

acemisiniz, yolu bilemediniz doneceginiz yeri kaçırdınız; yapacak bir şey yok, koca ana yolda geri geri gitmeye kalkmayın. devam edin bir sonraki yerden girin ya da ileriden u dönüşü ile gelin, boş yere risk almayın.
  • türkiye'deki bütün şoförleri potansiyel birer ayı veya hayvan olarak görüp ona göre dikkatli araba kullanmanız. yola çıktığınızda zaten istisna olan iyi şoförlere arada sırada rastlayacaksınız. ancak bu, türkiye'deki şoförlerin genel anlamda hayvan olduğu gerçeğini değiştirmiyor, kadın veya erkek fark etmez.

trafik kurallarından ve araba sürme âdâbından haberdar olmayan, nasibini almamış heyvanlar...
  • araba kullanıla kullanıla öğrenilir. haftada bir trafiğe çıkmakla olmaz. mümkünse her gün pratik yap.
  • araba kullanmayı iyice öğrenene kadar kaza yapmaktan korkmayın.

asıl kazalar ben artık oldum dediğinde yapılıyor.

haa bir de makas videosu çekmeye kalkmayın youtube'a bakacak olursanız araba içinden çekilen videoların yüzde 80'inde çok tehlikeli kazalar yapıldığını görebilirsiniz.*
hesabın var mı? giriş yap