şükela:  tümü | bugün
  • ön ayak mı oluyor yoksa işin içinde mi tam emin olamadığım dolandırıcılık.

şimdi efendim olay şöyle gelişiyor. her şey benim 5 kasım 2017 tarihinde instagram'da gezinirken denk geldiğim 99 liradan başlayan fiyatlar reklamına tıklamamla başladı. beğendiğim şu montu sipariş ettim. adres ve sipariş teyidi için arandım ve kargo yola çıktı. kredi kartı ile ödemeyi yaptım ve kargomu açtım. karşıma çıkan mont xl beden, markasız, simsiyah naylon poşet gibi su geçirme özelliğine sahip bir yağmurluk. aras kargo görevlisine bunun iadesini nasıl yapabilirim dediğimde, herhangi bir işlem yapamayız, sipariş verdiğiniz firma ile halletmeniz gerekiyor dedi. tamam dedim ve firma tarafından sipariş teyidi için arandığım numaraları aramaya başladım. 0312 524 2324, 0212 967 0765. iki numara da merkür'e bağladı beni. uzaylı dostlarımızla sohbet ettim.

kargo üzerindeki gönderici kısmına bakayım da oradan şansımı denerim dedim. bir de ne göreyim! kargo üzerinde yazan gönderen kısmında 'anonim' yazılsa daha iyi olurmuş. aras kargo'ya bu muhteşem çalışması için şükranlarımı sunuyorum ve gönderen kısmında yazanları aynen yazıyorum:

gönderici: rıdvan polat
    aras kargo-bakırköy kurumsal giyimkent 02 / başakşehir / istanbul blok
    mah. esenler / başakşehir / istanbul tel:0212 0000000

sanırım aras kargo kargomu bakırköy, başakşehir ve esenler üçgeninden göndermiş. (bkz: bermuda şeytan üçgeni)

hemen kredi kartı hesabımı kontrol ettim. para aras kargo hesabına yatmış. bankayı arayıp provizyonda bekleyen bu işlemi dondurabilir miyiz diye sordum. olumsuz cevap aldım. acaba banka da mı işin içinde? şaka şaka o kadar da değil diye düşünüyorum.

rıdvan polat diye internette aratınca bu kişi ve aras kargo arasında gönül ilişkisi olduğunu düşünmeme sebep olan onlarca şikayete denk geldim.
    varan 1
    varan 2
    varan 3
    varan 4
    varan 5

hayali şirkete ulaşma çabalarım devam edecek. adres yok, telefon var ama açan yok. rıdvan'a ulaşabilir miyim pek sanmıyorum. ama aras kargo müşteri hizmetlerine söyleyecek güzel laflar hazırladım. paramın iadesini talep edeceğim. bu işin altında neler çıkacak çok merak ediyorum.

eyy instagram! senin de bu işin içinde olduğunu düşünüyorum.para kazanacağım diye dolandırıcıların reklamını yapıyorsun. seni kime nasıl şikayet ederim bilmiyorum ama bulacağım bir yol.

alternatif şikayet seçenekleri için yeşillendirmenizi beklerim.
  • internetten kurumsal bir firma harici ürün almaman gerekirdi. ya da sikayetvar.com a daha önceden bakman. ben 9 ay ptt'de kargo memuru gibi çalıştım. bu tür ürünler ödeme şartlı olarak geçer ve fatura kesilmesi gerekir. biz işimizi çok düzgün yaptığımız için faturayı varana kadar kontrol ederdik, sadece şirket sahibi gönderiyorsa gönderi kabulünü yapardık. çalıştığım yerde şubede teslim iphone adı altında 100 tl ödeme bedelli telefonlar geliyordu. o kadar uyarmamıza rağmen telefonu teslim alıp bu iphone değil iade alın diyen kişiler oluyordu. ürün ambalajı açıldıktan sonra maalesef geri iadesi mümkün olan bir durum değil. ürünün faturası olup olmadığını kontrol et yoksa kargo kabulünü yapan kişiyi şikayet edebilirsin. faturası varsa aras'ın yaptığı yanlış bir durum yok zaten.
  • üzüntü verici bir dolandırıcılık hadisesi. öncelikle geçmiş olsun. maalesef bu ülkede işini namusuyla yapan doğru dürüst firma kalmadı. sözde kurumsal sözde ülkenin en büyük firmaları bile dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor. bu kimi zaman bir kargo firması oluyor kimi zaman faturanıza abuk subuk üyelikler başlatan gsm firmaları. tüm sorumluluk tüketiciye yüklenmiş durumda, bankalar dahil hiçbiri gerekli tedbirleri doğru dürüst almıyor.
    ancak bu firmalara kızmama rağmen tüketicilere de kızıyorum. güzel kardeşim bu çağda yaşayıp da her gün onlarca benzer örnekle karşılaşmanıza rağmen hala nesine güvenip de bu dandik sitelerden peşin ücreti hem de kredi kartınızla ödeyerek alışveriş yapıyorsunuz gerçekten aklım almıyor.
  • normalde 1000 tl’ye satılan bir montu 119 tl’ye satın almaya çalışan bir yazarın başından geçen olay. mazeret de “ama outlet yazıyordu” olur genelde bu tip olaylarda. .world ile biten linkten de mi kıllanmaz insan, “bunlar nasıl outlet ya bu kadar indirim mi olur” diye de mi şüphelenmez...

geçmiş olsun tabi.
  • kargo kabulünü yapan kişiyle rıdvan polat takma isimli şahıs arasında yakın bir bağ olduğunu düşündüğüm olay.

ben aras kargo'dan kitap yollarken bile nüfus cüzdanımdan kimlik bilgilerimi alıyorlarken bu olayda bir şirket için böyle saçma bilgilerin girilmiş olması mantıksız.

aras kargo içinde küçük bir dolandırıcı çetesi kurmuş olabilirler.

edit: tabi ürünün faturası varsa ve bilgiler doğruysa aras'ın yapabileceği bir şey yoktur.çözüm olarak tüketici hakem heyetine başvurmak kalır sadece.
  • bir insan jack wolfskin marka montu 119 liraya alabileceğine inanmışsa eğer o adam kazıklanır diye düşünüyorum. o açıdan satıcının yaptığı daha çok keriz silkelemek olmuş.