• şimdi yerinde düğün salonu bulunan paşabahçe arı sinaması da vardı bir aralar. kendisi eski adı yeni sinema olan rakibiyle beraber karşılıklı biri karate, biri yerli, diğeri parçalı seks filmi olmak üzere üç film birden ve matineleri devamlı olarak oynatırlardı.kapısında teksas tommiks satıldığı, film sırasında girildiğinde oturulan yere dikkat edilmesi gereken çocukluğun, yeni yetmeliğin biricik sığınaklarından biriydi.
  • hayatımda sinemada ilk izlediğim film olan l'ours'a gittiğim sinema.
    2001 yazında bu sinemada pearl harbor izlemeye gitmiştik. film boyunca perdenin solunda çalışan vantilatörü asla unutamıyorum. sanırım havalandırma çalışmadığı için böyle bir çözüm bulmuşlardı.
    ayrıca en alttaki salonu (kırmızı arıydı sanırım) resmen ters eğimliydi.
  • perdenin karşısına koltukları değilde eşşek gibi bir kapı koyan, böylece teşrifatçıların en kral yerden film izlemelerine olanak sağlayan mimari şaheser. seyirciler sağdan soldan idare ediyor zaten, fazlasına ne gerek var.
  • ankara'da bahçelievler 7. caddenin bitiminden emek'e doğru giderken milli kütüphanenin karşısında yer alırdı arı sineması. yanında da orkut stüdyoları vardı. daha sonra trt satın alıp burayı arı stüdyoları'na çevirdi, hepimizi üzerek. zira arı sineması, balkanların o dönem için en büyük sinema salonuydu. ses kalitesi dönemi için en iyiydi, en büyük filmleri orada izledik, ve hatta ilk sinemaya gidişim de arı sinemasına olmuştu, bir walt disney çizgi filmiydi, günlerce hayal dünyasında dolaşmıştım. hiç unutmam, conan, star wars, alien, et vs. gibi filmlerde, yani o zamanlar "ay hanım sanyo diyemiyo da saaaniyee diyooo" türü video görgüsüzlükleri (ne furyaydı o da yarabbi) başlamadan önce, daha herkesin zevkle film sinemada izlenir dediği bir dönem iken yani, bilet bulamayabilirdiniz o koskoca sinema salonunda. ankara eskiden böyle de bir şehirdi. üstelik de bizim mahallemizin sineması idi, gurur duyardık... ayrıca salon, salondu gerçekten, uçak sinema salonları gibi bit kadar salonda uyduruk uyduruk izlemezdik filmleri... hey gidi hey... ziraat bankası amblemi hala bazı bazı beni o günlere götürür, koskoca ziraat bankası amblemli perdesi vardı. demek ki eskiden sinema tiyatro vs gibi saygınmış, ki film başlamadan önce perdeler açılırdı. tey tey
  • biz küçükken, sun sineması’yla birlikte adana’ nın film ihtiyacını gideren yegane mekandı. sun yazları kapalı olurdu, arı’yla başbaşa kalırdık. bir ton kuyruk olurdu cumartesileri, bilet kalacak mı diye endişeyle beklerdik. deri koltukları vardı, en arka sıralarda koltuklar çift kişilikti, acaip dedikodu dönerdi, “hafta sonu arı’da çift kişilikteymişler,hihihi”.hatta ben sinemaların arka koltukları hep çift kişiliktir sanırdım, sonra bunu söyleyince adanalı olmayan insanoğulları şaşırmıştı, “hocam adana’da sinema koltukları çift kişilikmiş,hohoho”. sonra metro, galleria sinemaları açıldı, daha sonra arı yenilendi, bir ton salonu oldu. biz adana’dan gittik, zibil gibi salon açıldı.
  • eskişehirin en dandik sinema salonu.gitmemiş olsam da eminim doğan sineması buradan daha havadar ve daha rahattır.
    bahşişi almadan yanınızdan ayrılmayan, hatta yerleşicem diye uğraşırken geçen sürede sizi silkeleyip "şş bahşiş?" diyebilecek kadar pişkin çalışanları olan sinema."dur anacım vericem, panik yapma" derseniz elini açıp beklemeye başlıyo bir de bu insanlar. evet, bugün olmasada ben bunu gördüm..
  • 4 yıl aradan sonra bir kez daha gittiğimde bana yine boynun tutulmasını, bel ağrısını, götün koltuğa yapışmasını tattırmış harikulade yapı, kainatın 8. harikası.
    hangi yaratıcılığına kurban olduğum insanın aklına arka sıralara doğru alçalan salon yapmak gelir ki? ya da hadi aklına geldi neden hayata geçirir? tanrım hem o salonu yapanı hem de o güzelim filmleri sadece bu sinamada göstereni top etsin inşallah, amin.
  • zamaninda, scream gosterimde iken yer gostericinin bahsis vermeyen tiplere film baslamadan katilin kim oldugunu soyledigi sinema.
  • çok eskiden tek salondan oluşan büyük bir sinema iken, bir takim ticari kaygilardan ötürü girişilmiş, fakat başarisizca sonuçlanmiş bir üç kati para kazanma isteginin sonucudur. hayal meyal hatirlarim cocukken, o tek salon gercekten buyuk ve guzel bir salondu. yazikti be.
  • gaziantep'teki sinemalardan biri. ilk izlediğim filme* yataklık etmesi ve de uzun yıllar gidebildiğim tek sinema olması sebebiyle önemlidir. şimdi benimsediği iki film birden tarzıyla alakayı kesmek durumunda bıraksa da yeri ayrıdır.
hesabın var mı? giriş yap