• imarda adamı olanların yürüdüğü yatırım.
    önce imar çıkacak yer öğrenilir, imarsız olduğu için ucuza kapatılır, beklenir.
    immarlı yer pahalıdır. zaten kalmamıştır merkezlerde.
    ha bende para var. alır unuturum 10 yıl 20 yıl allah kerim denirse iyi para kazanılabilit.
    bu şekil bekleyip 15000$a alınan yerler milyon dolara gitti bodrumda.
  • başta istanbul olmak üzere tüm türkiyedeki gayrimenkul değerleri yorumlanarak hazırlanan bu site referans olabilir.

(bkz: az kişinin bildiği muhteşem web siteleri)
  • balıkesir-çanakkale taraflarında 500-1000m2 yazlık yapmak için bir arsa arıyorum.
    dağ başında olmasın, şehir içinde de olmasın. şehre 15-20 dk. mesafede olup hemen herkesin zırt pırt gidemeyeceği bir yer olsun. kuş seslerini duyayacağım sessizlikte olsun yani anlayacağınız.
    fiyat 100k altı olması benim için önemli.
    bu çevrede oturan veya buraları bilen, herkesin daha bilmediği bir yer var hacı diyecek olanlara bir yeşil kadar yakınım.
    yardımınızı beklerim.
  • hisseli arazi almaktan kaçının, müstakil tapulu yerlere bakın. ortak kazan kaynamaz, hele tanımadığınız kimselerle toprak paylaşmak çok sıkıntılı bir durum.

arazinin çapına dikkat edin. yani kare ya da diktörgen olmasına, eğimli olmamasına dikkat edin. 500m2 arsayı ucuza satanlara bakın uzun ince parsellerdir bunlar. 2metre eni 250 metre boyu olan tarlalar ölü yatırımdır.

arazinin yolu var mı? illa asfaltlı kaldırımlı yollara gerek yok ama en azından kadastral yol denilen yola mutlaka komşu olsun arazi.

bu yukarıdaki özelliklere sahip arsa kesin prim yapar 10 yılda olsa. bu özelliklere sahip olmayan arsalar ise acil bir ihtiyaçta ölü fiyata bile satamazsınız.
  • 10 yıl önce aldığımız güzel konumdaki arsanın değerinin dolar bazında değişmediğini fakat tl olarak kendisini 4'e katlayarak degerlendigini hesapladığım yatırım aracı.
  • şu an nakitte kalan biri olarak arsa yatırımı mantıklı mı, anlayanlar yeşillendirirse minnettar olurum.
  • şansın yaver giderse uzun vadede en iyi kazandıran yatırımdır.
  • yatırım olarak ev alıp, kiraya vermekten çok daha mantıklı olduğunu düşündüğümdür.

yatırım olarak aldığınız ev, 10 yıl sonra yine sadece bir evdir, bir dairedir. extradan 10 yıllık kira geliriniz olur.

ancak hızlı büyüyen şehirlerde, şehri bittiği yerlerden alınacak bir arsa size 10 yıl sonra 2-3, büyüklüğüne göre 4-5 daire olarak dönebilir.

benim anladığım kadarıyla arsa yatırımında iki yöntem var; direkt konut imarlı arsa almak ve tarla imarlı arsa alıp, imar gelmesini beklemek. ilk yöntem imarlı olduğu için yüksek yatırım maliyeti gerektiriyor ama daha az riski var. ikinci yöntem ekonomik olarak daha uygun ama ne zaman imar geleceği konusunda risk var. eğer 20-30 yıllık yani evladınıza bir yatırım düşünüyorsanız bence ikinci yöntem daha uygun.

tabii bunlar benim fikirlerim, farklı fikri olan arkadaşlarla beyin fırtınası yapmak isterim. yeşilinizi bekliyorum.
  • antalya döşemealtı yeşilbayır tavsiyemdir.
  • balıkesir gönen ilçesinde çok güzel yerler var.
hesabın var mı? giriş yap