şükela:  tümü | bugün
  • girişimci (asertif) davranış biçimi, kişinin kendi ilgi alanı içinde davranışlarını kendi adına sergilemek üzere, aşırı bir anksiyete yaşamadan, düşüncelerini dürüstçe ve rahat bir biçimde ortaya koyabilmesi, ve diğer kişilerin haklarını çiğnemeden kişisel haklarını kullanabilmesidir.
  • kaygı - stres ile aynı yerde bulunmayan hede.
    şöyleki bir insana onunla ilgili düşüncelerinizi, duygularınızı açıklayacaksınız diyelim. söyleyeceğinizi söylediniz ama içinizde bir kuruntu "acep doğru mu yaptım, çok mu üstüne gittim..." . işbu halde iken maalesef asertif olmuyorsunuz. durmanız gereken yeri gösteren ibre şu iki uç arasında olmalı; sen değerlisin, ben de değerliyim.
    eğer ben değerliyim sen değersizsin dersen agresif
    hayır sen değerlisin ben değersizim dersen pasif
    ne yapacağını bilmeyip eline gözüne bulaştırırsan pasif - agresif oluyorsun.

e bunları neden anlattın bu kadar, ne işimize yarayacak dersen şöyle düşün;
    yardımcı pilotsun ve kaptanın kontrolünde (pf) inişe geçmişsiniz.
    uçağın inişe devam etmesi için inebileceği minimum irtifa diye bir şey var. bu irtifada pisti görmezsen, dön baba dönelim deyip bir go-around yapıyorsun. biraz yakıt yanıyor, şirket az üzülüyor ama herkes sağ. neyse inmişsiniz minimum irtifaya ama sisten dolayı pist na mevcut - görünmüyor. sana düşen ikinci pilot olarak nedir? -kaptanım inişi iptal edelim, demek. ama sen ne yaparsın?
    kaptan 500 ft daha alçalmak istiyor, minimum irtifayı da geçiyorsun ama pist yok. dahası mutabık deyip inişe devam ediyorsun. sonrası maalesef hüsran.
    asertiflik burada ortaya çıkıyor. ilk ikaz sonrası uçağın kontrollerini alman gerekiyor.
    kaptana saygı, sevgi, hürmet vs. hepsi bir yana "kararında eminsen ısrarcı olman gerek"
    zaten bunun türkçesine de ısrarcı kararlılık buyurmuş babaerenler.
    *