• ask kendi gibi uc harfli tek heceli bir nefesliktir. sevgi ise, o tek bir nefes icin neleri feda edebileceginizin veya basarabileceginizin bir olcusudur.
  • gayet farklı oldugunu bizzat gordugum tattıgım olgu. oyle ki evet insan hayatında 1-2 kez asık olur sadece.

iliskilerinizi dusunun bir. once begenirsiniz karsınızdakini, ne guzel bakıyor, tarzı ne guzel, nasıl da digerlerinden daha akıllı, daha cok guluyor dersiniz. bu karsısındakini sevmektir, onu gozlemlemek, tanımak ve gordugunu begenmektir. sonra kimya da devreye girer, ama sadece kucuk bir kıvılcım, bu bagımsız olmaz zira; bedenin aklı takip etmesidir. sonra cıkarsınız, hemen uzun konusmalar, birbirini anlatmalar, butun bos zamanların beraber gecirilmesi o sevigiyi gun gectikce buyutur. ama o sevgi, o bastaki kimyayı, o kucucuk kıvılcımı harlamaya buyutmeye baslar. o zaman asık da olmaya baslarsınız. insan dikkat ederse eger gorur o kopmayı, bir ayın sonunda bir bakmıssınız onsuz nefes alamaz hala gelmissiniz, mantıgınızın sınırları zorlanmakta. sevisirsiniz o kıvılcımı daha da buyutursunuz.

ama ask.. karsınızdakini hic tanımazsınız, tanıma fırsatı, bakma fırsatı olmadan gozlerine kilitlenip kalırsınız. kendinden once kokusu ceker, takılır tutulur kalırsınız. hic dusunmediginiz anda gelip vurur, en birini sevmekten vazgecmis, o yetiyi kaybetmis zamanda da gelse sizi alır surekler. tutkudur, bedeninizden tasar, iliklerinize kadar hissedersiniz. deli gibi ozler, her an ama her an onu dusunursunuz. karsılıklıysa bile birbirinize bakıp "ne alaka ya" dersiniz ne alaka? hele bir de birbirinizin ustune atlayıp sevmeye calısmazsanız birbirinizi safi askı gorursunuz. bir bakısı depremler yaratır. mantıgınızı ele gecirir, en kucuk hareketine deli gibi sinirlenip kendinizi kaybedersiniz. deli gibi istersiniz, arzularsınız, herseyini hersekilde. iste omru 3 yıl surecek odur eger onu sevgiyle beslemezseniz.

ya sadece seversiniz bir insanı. digerlerinden daha dusuk birsey degildir de bu. kimse de olmayan seyler vardır, size kimsenin vermediklerini veriyordur. ama o heyecan, o delilik, o tutku, onsuz nefes alamama hali yoktur. olması da gerekmez bazen.
  • kafa bulandıran ayrıntılar. fazla düşünmeden yaşamak lazım
  • aşk, ulaşana kadardır.. sevgi ulaştıktan sonradır; dönüşür ya da biter.
  • aşk nefes alıp vermenizi düzensizleştiren kişinin sizi uyuz edecek özelliklerini bilmeden hemen önce yaşadığınızdır,
    sevgi sizi uyuz ettiği halde bile karşınızdakinden kopamayışınızdır.

o sebeple seni aşığıyorum denmez, seni seviyorum denir. aşık olunur, geçer gider belki, ama sevmek daha sürekliliği olan bir eylemdir.
  • odakule-şişhane sapağıdır.
  • acaba bu ask mi diye sormaya basladiginiz yerde orda ask kalmamistir, sevgidir; "ask mi sevgi mi acaba aa" diye dusunmediginiz, kafa yormadiginiz, nasil eserse akliniza oyle yasadiginiz iliski asktir.

arti (+) beraber oldugunuz kisiden baska hicbirsey dusunmediginiz iliski sekli var ise, o tapinmadir, ohadir. cüstür.
  • sevgi egoizmdir. aşk ise pragmatik bir sebebi olmadan tamamen doğal bir içtenlikle ortaya çıkan bir histir. ama insanlar birbirlerini genelde bir şeyden ötürü severler. dolayısıyla tam tersi gibi bile görünse aslında sevgi pragmatiktir. aşk ise çok daha özeldir ve samimidir.
  • son zamanlarda sınırını zorlukla görebildiğim kavram. seviyorum, aşığım tanımsız iki kelimenin arasındaki farkın aşığıyım veya seveniyim yok yok galiba sadece hoşlanıyorum.
  • şüphesiz ki varolan bir ayrım bu, nedeni de acıdır..
    mutlu bir aşk görmedim ben, benim gördüğüm bütün aşklar unutulamayanın ardından yakıldı, yani kısaca aşkı vareden acıdır. kavuşulamayandır aşk, yaşanırsa sonu gelecektir bir gün, oysa yaşanmamışlık ve yarım kalmışlık hayallere gebedir, hayaller ise insanoğlunun en sevdiği liman..

*
    bir kadının en derinine inmeyi başardıysanız ve kadın yüreğinden akıttıysa gözyaşlarını, en derindeki kaynağa acımadan vurup fışkırtıysanız bütün gözyaşlarını, hiç hak etmediğiniz halde aşkla ödüllendirilirsiniz.
    ve aşkla yanan kadınlar inançlarını yitirmiş kadınlardır, aşk gizli kamburlarıdır onların artık ve o gün bugündür sevginin yanındadır bu kadınlar, onları bir karşılık beklemeden seven, en zor anlarında yanında olan, göğsüne yatıp huzuru kokladığı erkeklere açarlar kapılarını, sevmezler mi sanarsınız, severler çok severler hem de, hayat arkadaşı budur işte, yoldaşları onlara hiçbir aşkın veremeyeceği mutlulukları sunmaktadır, hiç acıtmadan kırmadan gerçek sevgiyi sunar onlar, işte bu yüzden asyalar ilyaslar'ını seçmezler, kalplerini onda bırakma pahasına; çünkü bilirler sevgi emektir , sevgi hiçbir aşkın olamayacağı kadar gerçektir..

2 yıl sonra gelen edit : böyle bir ayrım olduğuna inanmıyorum, varsa da oturup bunu yazacak kadar önemli bir ayrım olduğuna da inanmıyorum.
    acıymış te allam. o üç noktalar da götüme kaçsın.
hesabın var mı? giriş yap