• nüfusa kayıtlı olduğunuz askerlik şubesine gittiğiniz takdirde muayene dahil tüm işlemlerinizi 1 saat 10 dakikada yaptırılabileceğiniz yoklama. nitekim yerli tabir edilen asker adaylarından olunca herkesin önüne geçerek işleminizi yaptırabiliyorsunuz. ayrıca öğlen saat 13.30'a kadar yemek molası olduğu için yoklama dönemlerinde saat 13'ten itibaren mahşeri bir kalabalık oluyor şubenin önünde. o kalabalığa dahil olmamak için ya sabahtan ya da saat 14:30 gibi gitmenizi öneririm.
  • benim gibi adalar nufusuna kayitli iseniz buyukadadaki subede hic sira beklemeden kolaylikla yaptirabileceginiz islemlerdir. yalniz muayene icin heybeliadaya gitmek gerekiyor ki bu da ayri bir macera, ayri bir eglence.
  • askere gitmeden önce yapılır.
    döndükten sonra her yıl yapılan ise yedeklik yoklaması'dır.
  • her seye hazir ve yedekli gitmeniz gereken hadise

misal ben bugun gittim,
    yoklama kagidinda 1 diploma fotokopisi, 1 nufus cuzdani fotokopisi ve 2 resim gerekiyor dediler.
    kapida 2 diploma fotokopisi, 2 nufus cuzdanı fotokopisi ve 6 vesikalik resim gerektigini soylediler.
    iceride 4 diploma fotokopisi, 4 nufus cuzdani fotokopisi ve 8 vesikalik resim gerektigini soylediler.

sonucta 3 diploma fotokopisi, 3 nufus cuzdani fotokopisi ve 3 vesikalik resim aldilar.

yoklama kagidinda yazan verem testini kimse sormadi bile, gitti 10 ytl.

hepsinin aslini yaninizda tutun, uzun uzun inceliyorlar.

temiz camasirla filan gitmek gerekiyor. soyuyorlar gezdiriyorlar ortada muayene diye.

kendi bolgenizde giderseniz her isiniz daha kolay oluyor.
  • yabancı şubede yaptıracaksanız, gitmeden önce bağlı olduğunuz askerlik şubesinin telefonunu öğrenin, bir kağıda yazın ve cüzdanınıza koyun, bir adet de telefon kartı edinin, bunu da cüzdanınıza koyun, çünkü cep telefonunuzu girişte alacaklar. şubenize faks çekildiğinde, bir adet ankesörlü telefon bulun (etrafta olması lazım), daha önce edinmiş olduğunuz kart ile daha önce edinmiş olduğunuz numarayı arayın. karşınıza çıkan kişiye adınıza faks çekildiğini belirtin, çok zor durumda olduğunuzu falan anlatın bir de lütfeeaann deyin. büyük olasılıkla faksınız en kısa süre içinde gelecektir. bu durumda sabah girmiş olduğunuz şubeden akşama doğru çıkmanız ve ertesi güne kalmamanız mümkün olur. afiyet olsun.
  • yarın yaptıracağım işlem.. bir gerginlik çöktü üzerime nedense.. sanki şöyle bir konuşma yaşanacak gibi geliyor:

ben: 22 yaşındayım, okulla ilişiğim kesildi.. yeniden öss ye girmek ve üniversite okumak istiyorum efendim.. tecil ettirmek istiyorum..

asker: olmaz öyle şey..

ben: n..nası

asker: olmaz bu yaşa gelmişsin hala üniversite diyorsun

ben: okumak istiyorum efendim, vallaha

asker: yalan söylüyorsun

ben: yemin ederim!

asker: asker! alın bunu götürün nezarete atın.. orada adam olur.. sonra da askere yollarız direk eve bile göndermeden..

ben: l..lütfen..b..ben..okumak..tecil..

asker: yanına kalır sandın değil mi okuldan atılmak..

gerginim dostlar.. ömrüm çürüdü stresten..
  • insanı çeşitli çelişkilere düşüren uygulamadır.
    binlerce engeli aşıp artık sonlara gelinmiştir. saçlar sıkıca toplanır, üstbaş düzeltilir ve binbaşı'nın odasına girilir:

snox: e.. ö. iyi günler.
    binbaşı: geç yavrum şöyle. çıkart üstünü.
    snox: peki efendim.
    binbaşı: hmm. saçlarınıda aç bakayım sen.
    snox: p-peki efendim?!
    binbaşı: tamam şimdi arkanı dön.
    snox: ?!#+&!?!

gibi bir diyalog yaşandıktan sonra don ile imza atılır ve çıkılır.
  • kaç kere gittiysem, hep beni soyacaklar diye kalpli baksır giydim altıma. en fazla bi kulağıma sessizce üflediler duyuyom mu diye, o kadar... beklentilerinizi düşük tutarsanız zevk alabileceğiniz bir yoklama. beklentileri büyük olanlar için yarıda çıkmamak işten değil. (ahahaha nere çıkıyosun amına koyim?)
  • şubat sevkinden önce yaptırdığım, artık eskisi gibi soyun filan olmayan ama daha kötüsü gidip sağlık ocağına bir daha sıraya gir gibi durum var yoğun yerlerde bir günde yaptıramak biraz zor gibi ama olmadı ikinci gün halledilen durum.
  • sabahın 6 sında şubeye gitmek için yola çıkılır, 3 saat sırada bekledikten sonra içeri girilir ve evraklar tamamlanmış şekilde doktorun karşısına çıkılır;

doktor: bi rahatsızlığın var mı?

asker adayı: yok komutanım.

doktor: tamam. (imzayı atar)
hesabın var mı? giriş yap