• eski sevgilinin tamamını söyleyemediği sözcük.

efendim zamanında bir sevgilim var. en güzel zamanlarımız; konserler, yemekler falan çok eğleniyoruz. bir alışveriş merkezinde elimi tutmuş, yüz ifadesinden de mutluymuş gibi görünüyor.
    bıcır bıcır konuşurken bir an:
    - aşşkkı...
    dedi ama gerisini getiremedi. zira kendisi asla böyle kelimelerden hazetmezdi. erkek ya! erkek adama yakışmazmış öyle laflar. neyse takılmadım benim için elimi tutması daha önemliydi.
    sonra sonra bana sevgi sözcüğü olarak at kafası demeye başladı. bu kelimeyi daha samimi ve orjinal buluyormuş. fakat ilişkimiz çok uzun ömürlü olamadığı için başka anlamlı sözler duymak da kısmet olmadı tabi.
  • - aşkım?
    - ?
    - sen bana aşkım mı dedin?
    - evet, aşkım...
    - aşkım ne ya. sevgilisini telefona kaydeden ergen gibi.

(bkz: leyla ile mecnun)
  • evlilikten once kulaga peri fisiltisi gibi gelen, evlilikten sonra cadi hirlamasi gibi gurleyen kelimedir.
  • bazen denilme şekli yıllar boyunca anlatılacak bir anıdır.
    sevgilime ilk defa aşkım demem ilk buluştuğumuz gün sahilde oturmuş çay içmek isterken bir türlü gelmeyen garsona içerlenip "aşkım iki çay kap gel" diyerek gerçekleşti.
    genç aşıklara heyecanlarına yenik düşmeyip kontrollü olmalarını tavsiye ediyorum.
  • ne saçma değil mi?

herşey belki ortaokul, belki lise sıralarında başlıyor ilk.

birini aşkım diye severek başlıyorsunuz hayata..
    seviyorsunuz.

sonra ayrılıyorsunuz..

sonra başka birini seviyorsunuz,
    aşkım diyorsunuz, sevgilim diyorsunuz..

sonra ayrılıyorsunuz..

sonra başka biri,
    yine aşkım'lı, sevgilim'li cümleler geliyor..

ayrılıyorsunuz..

sonra başka biri,
    sonra bir başkası daha.

insanlar değişiyor ama o kelime hep aynı kalıyor.

nedense bir çok insanı aynı sıfatla seviyoruz.

aşkım..

mantıklı düşününce ne boktan şey,
    aynı sıfatı bir sürü insana kullanmak.

aşkım demekle aşk olmuyor belli ki,
    "aşkım" sadece basite indirgenmiş bir sıfat olarak kalıyor.
    bir hitap şekli,
    basit bir seslenme hali.
  • nevada'da yapılan bir araştırmaya göre kızların %58'i erkeklerin de %23'ü sevgililerini bu kelime ile cep telefonuna kaydetmiş. erkeklerin %2'si de telefon rehberinde aşkım 1, aşkım 2, aşkım 3 şeklinde bir sevgili indeksi oluşturmuş.
  • telsiz jargonunda "tamam" ne denli monoton ve formaliteyse sevgililikte bu kelime de öyle icra edilir işte.

- birazdan olay yerine intikal ediyoruz, tamam.

* birazdan eve geliyorum, askim.
  • kanımca bu kelimeyi anlamsızlaştıran asıl neden, sevgililerin arasında bir tenis topu gibi gidip gelmesidir.
  • söylemesi de duyması da çok güzel olan kelime, içi boşaltılmadığı sürece tabi.
  • müthiş bir nick olabilir. zirvelerde falan, düşünsenize.. uuuuu...
hesabın var mı? giriş yap