dagny taggart

  • 5554
  • 18
  • 4
  • 0
  • dün

işe iade davası

(buna ilişkin başlık bulamadım, varsa söz hemen silicem.)

işveren lehine sonuçlanması çok zor olan dava türü.

işten çıkarıldıysanız bu davayı açmak için, öncelikle o işyerinde 6 aydan fazla süre çalışmış olmanız lazım. hemen ekleyelim, davayı işten çıkarılma tarihinizden itibaren 1 ay içinde açmalısınız. yoksa açamazsınız.

bununla birlikte, sizi çıkaran işyerinde 30'dan fazla çalışan olması gerekiyor. bu 30 kişi şöyle; o şirket bordrosunda çalışan veya o işyerinde çalışan kişiler esas alınıyor. yani bu şu demek, diyelim ki birkaç şubesi olan bir firmanın x bir şubesindesiniz ve işyerinizde 5 kişisiniz. "işyerinde 5 kişi çalışıyor" diye düşünülmez, "işverenin şu kadar şubede toplam bu kadar işçisi var" diye düşünülür. o işyerinde çalışan kişiler diyince ise şunu anlıyoruz; diyelim ki çalıştığınız binada 50 kişisiniz ama bunun bir kısmı farklı bordrolarda. hiç önemli değil. sonuçta tek bir iş organizasyonu içinde çalışıyorsunuz, işveren çakallık yaptığını sanmasın.

işe iade davalarında, davayı işçi açmış olsa bile, haklı olduğunu ispat etmesi gereken davalı işverendir.

bu şu demektir:
- davacı sizi performans düşüklüğünü sebep göstererek işten çıkarmışsa, performansınızı nasıl ölçtüğüne dair yazılı ve somut verileri olmalıdır. yazılı testler, süreç değerlendirmesi, önceki testlerle karşılaştırmalı sonuçlar, vs vs...
- bunlar da yetmez, size performansınızın neden düşünk olduğunu yazılı olarak sormak zorundadır.
- o da yetmez, eğer sizden o pozisyonda memnun değilse size başka bir pozisyon teklif etmiş olmalıdır. üstelik bu pozisyon, önceki işinizden daha düşük bir maaş veya hak içermemelidir. daha düşük bir işi kabul etmeyip istifa ettiğinizde yine siz haklı olursunuz.
- sonracıma, eğer diyelim ki organizasyon yapısında değişiklik yapılmışsa ve artık sizin birim kapatılıyorsa ya da istihdam fazlalığı oluşmuşsa, işveren hem bu değişikliği belgelemeli, hem de yine size yeni bir iş teklifinde bulunmalıdır.
- ha tabi bir de şu var, işe yetersiz olduğunuz için çıkarılıyorsanız, işveren "işe yetmeniz" için size eğitim vermek zorundadır. olmazsa, yine size yeni bir iş teklif etmiş olmalıdır. bu yeni iş teklifi her yerde karşınıza çıkar evet, zira "feshin son çare olması ilkesi" diye bişey vardır.
- eğer işverenle/işyeriyle takışmışsanız, ya da işverenin size olan güveni sarsılmış ise, bu takdirde işveren sizden yazılı savunma almak zorundadır. "sen o gün neden böyle yaptın" diye açık açık, tarih ve olay atıflarıyla, ya da size itham edilenin ne olduğunu açıkça yazarak sormalı ve ona göre hareket etmelidir. bu savunma alınmadan yapılan fesih hukuka aykırıdır ve mahkeme tarafından kesinle yakın bir ihtimalle geçersiz sayılır.

bu davayı eğer kazanırsanız (işçi olarak yani) 4 aylık brüt maaşınız tutarında tazminata hak kazanırsınız. işveren, kararın kesinleşmesinden itibaren 1 ay içinde sizi işe davet etmek zorundadır. eğer davet etmezse, mahkeme tarafından (ilk kararla) belirlenen 4 aydan 8 aya kadar brüt maaşınız tutarında ayrıca bir tazminatla yükümlü olacaktır.

yalnız hemen ağzınız sulanmasın, bu davanın açılıp kesinleşmesi yıllar alır. yine de deneyin derim ben, siz de kazanın avukatlar da kazansın. işverenlere de kapak olsun.

ben açmadım vaktiyle, hıyarlığıma yanıyorum. negzel reklam olurdu.

*
hya uyardı, hak kazanılacak tazminat 4 aylık brüt değil net maaş kadarmış. bu edit bir.
işe iade davaları istanbul'da uzun sürer. rahat bir yılı vardır. ha bu da edit iki.

devamını okuyayım »
17.12.2010 12:35