• terfi edilmek
  • (bkz: seçilmek)
  • öğretmenlerin son zamanlarda en çok duymak istedikleri kelime.
  • sınav zamanına kadar -mak eki -ecek -acak şeklinde değiştirilmesi ve ı. tekil şahısla çekimlenmesi gereken fiil.
  • son zamanlarda en sık duyduğum ve nefret ettiğim hayatımızı çevresinde hoyratça çeviren kelime.
    bundan 7 yıl önce böyle bir bok yiyeceğimi söyleseler, beni aptal yerine koyduklarını düşünür ve içlenirdim ama şimdilik hikaye böyle.
    hayatımız atanmak, eşinin yanına atanmak, eşinin senin yanına atanmasını sağlamak, mecburi hizmet, tus, uzmanlık eğitimi çerçevesinde bir o yana bir bu yana savrularak ilerliyor. tus'ta yeterince başarılı olabilsem belki bu kadar savrulmazdık ama ona ihtiyacınız olduğunda kader asla cilvesini eksik etmez. etmedi de..
    tanım: bir yerden başka bir yere görev amacıyla gönderilmek, görevlendirilmek.
  • zor süreçtir.

ilkokulda başlarsın ders çalışmaya. o andan itibaren haftaiçi oyun oynama zamanında kısıtlamala olur canın yanar. biraz büyürsün lgs-teog sınavları çıkacağından artık haftasonu da derse vakit ayırmak zorunda kalırsın canın yanmaya devam eder. adeta pistlerde koşan atlardan farkın yoktur. liseye girersin oraya alıştım diyene kadar öss-lys dayanır kapına canının acısı daha da artar. en güzel çağların elinden resmen alınmaktadır. derken üniversite kazanılır. burada ki olay geçmişe nazaran biraz daha rahattır. vize final gelene kadar bir çok aktiviteye katılınır, yurt içi yurt dışı seyahatlere, erasmus-exchange-farabi eğitim yönü hafif kültür programlarıyla farklı kültürlere yelken açarsın. lakin açtığın yelkenli küçüktür. limana dönmen için ya 6 ayın yada 1 yılın vardır. derken üniversite bitmek üzeredir. tez dönemi yaklaşır. burası da fırtınalı bir dönemdir. dust 2'de a kapısından girerken bomba yemiş counter gibisindir. geri geri tekrar beyzine kaçarsın hayata tutunmak için. ama bu bölümü de az cana rağmen kazanmışsındır. şimdi mezunsun. *artık süreç tüm kamuoyuna *duyurulmuştur. az bi canın kalmışken bu zorlu yolu nasıl olurda kayıpsız atlatabilirsin'dir! kamu düşünen varsa kpss'yi özel sektör düşünen varsa düşük ücrette 3-5 yıl çalışmayı göze almış olmalıdır. ve start atışını kursa yazılarak vermişsindir. 7 yaşından ortalama 25-26 yaşına kadar geçen bu sürede kendinden ziyade geleceğini düşündüğün için derslerle dolu bir zaman geçirmişsindir. derken kpss denilen o illet sınav yaklaşır. anlık hataları affetmeyen sınav. bir yanlışla bile binlerce geride düşeceğin sınav. maraton bununla da bitmemiştir. kpss kadar bu sınavın açıklanma süreçi de yorucudur. " daha bi yere atanamadın mı ? " saldırıları karşısında beklersin bu sınavı. açıklandı ve oldu ki olumlu bir sonuç aldın. hala süreç devam eder ve kurumların sınav açmasını beklersin. derken 2-5 ay sonra kurum sınavları gelir. bir yandan saldırılar devam etmektedir. kurum sınavlarını da güç bela geçmişsindir ve yeni bir bekleme süreci dayanır kapına. kurum sınav sonucu. yine oldu ki bu sınavdan da olumlu bir sonuç aldın ve mülakat aşamasına davet edildin. yine 1-2 ay gibi bekleyiş modunda olmaktasın. haliyle mülakat aşaması da gelip çatmıştır. beklediğin gibi bir aşamadan geçmiş, onca zorluklara rağmen sınavı kazanacağından emin, bunun haklı gururunu yaşamak için son kez beklersin. * yıllarca aldığın o karneler, girdiğin o sınavlar, beklediğin o sonuçlar,ettiğin o dualar. hepsi bu son süreç için. atanmak için !
  • kuzenim bu yıl giresun'a atandı. kurulu düzenini bozmamak için gitmekten vazgeçti ve özelde çalışmaya devam ediyor. bu yıl kpss için yırtınıp bir yerlere gitmektense elimdekilerle daha mutlu olacağımı hatırlattı. var olsun! yolu açık olsun...

edit: atandı.
  • oysa ki her şey çok güzel başlamıştı. atandığım haberi geldiğinde havalara uçmuş heyecanla görevime başlamıştım. öğrencilerime kavuşacağımın sevinciyle her şeyi hazırlamış ve o okula gitmiştim. küçük bir yerdi okul amma eskiydi ama fark etmezdi. derse ilk girişimde bir şeylerin tuhaf olduğunu hissetmem de geç olmadı. bi kere türkçe öğretmeni olmama rağmen lisede görev yapıyordum ve nedense sınıfta liseden tanıdığım insanlar vardı. geri kalan çocuklar beni iplemiyordu herkes bıcır bıcır konuşuyorlardı. ve hiç sınıftan çıkmıyordum. öğretmenler gelip ders anlatıyordu ben hala sınıfta put gibi duruyordum neden duruyorsam? ayrıca öğretmenler de ben yokmuşum gibi davranıyordu. sonra dedim ki ben kaç saat derse girdiğimi neden bilmiyorum gidip bir müdür yardımcısıyla konuşayım. gittim konuştum dedim neden dersime başka hocalar dalıyor? bana dediği şey senin dersin değil ki oldu. sonra bana bi ders programı verdi ve ücretli öğretmen olduğumu söyledi. ve kpss kitaplarıyla her ders için ders kitabı verdi. hem kpssye hem bu derslere çalışırsınız diyip güldü. onun şaşkınlığı ve üzüntüsüyle bir anda uyandım. kısacası rüyada bile atanamıyorum sözlük. anca ücretli yapayım. kpssden de kurtulamıyorum. kalkıp ders çalışayım bari.
  • bir gün atanmak fiilini birinci tekil şahıs ve dı lı geçmiş zaman kipiyle çekimleyeceğim aklıma gelmezdi :). kimileri için önemli kimileri için sıradan bir şey belki bu, kariyer hedeflemesi olarak ben bu yola girdim. hadi bakalım(bkz: memur)
  • emeklerinin karşılığını almaktır.
    o yüzden hep diyorum çalışan ve hak eden atansın diye. ve atanma umudu olan kim varsa en kısa zamanda atanır umarım. bir dönem bunun stresiyle yaşardım hep, gerçekten insanın omuzlarındaki ağır yüklerden birisidir. şimdi aynı yükün altında kardeşim var ve bunun mücadelesini veriyor. ben inanıyorum ona, en kısa zamanda inşallah atanacak.
hesabın var mı? giriş yap