• 96 yılında, euro 96 zamanları.. bedava 33 ml çıkmış kolaların tabanında, 6 tane "bedava 33 ml" yazıldığını farkedip, makasla tabanı kapakların aynısından keserek, bakkala yediren sahtekar nesildir.
  • belki de türkiye'de adam gibi büyük bir atari salonunun olmamasının nedenlerinden biridir bu nesil, içine ben de dahil olmak üzere. yine aynı nesil delikli jeton veya paraya ip bağlayıp sahtekarlığını yapmıştır. aldığım habere göre şu an yarısı sigara otlakçılığı yapmaktadır.
  • mensubu bulunduğum nesil. peynir tenekesini jeton boyutunda kesip, altına gerçek jetonu koyup, üstüne de jetondaki kıvrımlara denk gelecek şekilde çivi koyup çekiçle vurarak şeklin aynısını çıkarırdık.

ama peynir tenekesinin metali hafif geldiği için işe yaramazdı. o yüzden 3 tanesini 404 le yapıştırıp öyle atardık. sonra aramızdan birisi yakalanıp ansiklopedilere girecek derecede epik bir dayak yiyince, korkudan aylar boyunca kendi paramızla dahi gidemedik mekana. ya adam yakalarsa bizi de diye.
  • o atarinin, jeton haznesi boşaltılmak için kapağı her açıldığında, müthiş bir dikkatle mekanizmayı inceleyen nesildir. "heee ulan bak orada dil var. jetonu atığında, tele deyiyor, o da oyunu başlatıyor"

bir taraftan bu saptamaları yaparken diğer taraftan da, yüzlerce jetonun o şıkır şıkır cazibesi, alırdı beni benden. tabi bir de, daha önce bu usulsüzlüğü deneyenlerin ne tür materyalleri delikten atarak başarıya ulaşmaya çalıştıkları.

unutmadan şunu da ekleyelim ki. bu kafaya girmiş ergen, karşısına çıkan her vapur, otobüs, tramvay jetonu için en az bir kere "acaba bu olur mu lan?" sorusunu kendisine sorulmuştur.
  • içinde bulunduğum nesildir. iki kişi haggar a girip, birisi hem oyun oynayıp hem kamufle yaparken diğerinin eğilip yuvaya tel sokma marifetiyle kredileri arttırma gayretiydi bizimkisi. hey gidi yıllar
  • napster'dan beleş şarkı indirmeyi ilk keşfetmiş nesille aynı olması muhtemeldir.
  • şu nesilden de bi tane napster'ı, limewire'ı, torrent'i keşfeden çıkmamıştır. küçük düşünen nesildir.
  • anneanne veya annenin cantasindan jeton parasi calmak, teneke ile jeton uzerinden jeton dovmek, makinelerden jetonlari toplayan abiyi kafalayip bir avuc jeton kapmak gibi aksiyonlari yapan nesildir, benim neslimdir.
  • onlar öyle bir nesildir ki, dünyayı yerinden oynatacak güçte... dur karıştı.

mesela benim de ufak çaplı aksiyonlarım olmuştu. ilk zamanlarımda hemen ölürdüm, gider atarici abiye; "abi ceton yuttu!" derdim. böylelikle yeni bir jeton daha alıp yoluma devam ederdim.

not: jeton yutma makinenin jetonu algılayamaması demek bu arada.
hesabın var mı? giriş yap