• atatürk'ün çevresindeki insanların rahat olabildiklerini kanıtlayan adamdır.

ceketi silindikten sonra atatürk'ün dönüp bakması ve ne olduğunu söylediklerinde, muhtemelen "önemi değil" dedikten sonraki gülümsemesi, içten ve alçakgönüllü bir insan olduğunu açıkça göstermektedir. yıllar sonra bile içimizi ısıtmıştır.
  • yediği haltı önce salih bozok'un farkettiği sakar kişi. şimdi diktatör denilen ve özellikle giyim konusunda son derece titiz bu adama yapılanı kışladaki başçavuşa yap bakalım yarma şeftalinin çekirdeğini sonra nerenden çıkıyor?
    not: bilerek adam dedim çünkü bu aralar o kadar zor ki adam gibi adam görmek...
  • yol yordam bilmeyen adam
    lan olm yüzyılın en büyük liderlerinden birinin yanındasın.
    ama sen hala çakallık peşindesin...
    anladık canın çekmiş... ama böyle olmaz ki...
    çaktırmadan arkasına geçip "höpürt" diye yenir mi...
    git kaptan köşküne bi yere arazi ol... istediğin kadar ye...
    kamera diye ayda yılda bir görünen bir alet var ortamda...
    sen atatürk'ün arkasında şeftali yiyen adam olarak geçiyorsun tarihe...
    hayır duyan da arkasından bir iş çeviriyorsun sanacak...
    şeftali lan...

vidyoda bir diğer detay...
    ulan adam hesapta kimilerine göre "diktatör"...
    biri de çıkıp bir kültablası uzatmıyor adama...
    kahve fincanının yanına silkiyor külü...
    öğrenci evi tandansı...
  • kısa ama güzel bir video.
    şimdi gidip ofiste, evde, okulda vb. ortamda gidip birinin tepesinde şeftali yiyip üzerine suyunu sıçratın. bakın bakalım nasıl tepkiler alacaksınız? üstelik bu kişi başbakan vb. olmadığı halde nasıl tepki verecek acaba? veya tersini düşünelim. ben burada çalışırken biri tam da tepemde yapsın aynı şeyi. ben nasıl bir tepki veririm? deminden beri bunu düşünüyorum.
    sondaki tebessüm müthiş.
  • yıllarca cephede toz toprak içinde haftalarca belki aylarca yıkanmadan yaşamış bi askerin omzuna bir iki damla şeftali suyu sıçratan adam. tabi o askerin bir balo subayı ya da ceylan derisi koltuk siyasetçisi gibi tepki vermemesi normal.

edit: imla
  • muhtemelen hayatında ilk kez bir kamera ile aynı ortamda bulunduğu için bu kadar rahat ve doğal davranan adam. olayın kayıtlara geçeceğinden bihaber belli ki.

bu da bize ata'mızın çevresindeki yaşantıyı doğal bir biçimde izleme fırsatı sunuyor. şimdi o adam kameranın kayıt yapıp görüntüleri onsekizinci torununun bile izleyeceğini yâni kamera diye bir aletin ne işe yaradığını bilse değil şeftali yemek, önünü ilikleyip elini yeleğine koyup atatürk'ün arkasında saf tutarak esas duruşta poz verirdi.

demek istediğim mevzu garson atatürk'e "üstünüz pislenmişti de sildim efem hay hay" dedi ve atatürk "olur öyle şeyler" gibi gülümsedi diye diktatör değildir diye bir sonuca varamayız. daha doğrusu yavan kalır. videodaki detay çok daha çarpıcı.

demek istediğim, atatürk'ün çevresindeki insanları doğal yaşamında izleme şansı bulduğumuzda bu adamlar, atatürk'ten o kadar çekinmiyordu ki, atatürk o kadar diktatör değildi ki, arkasında şeftali yiyip ceketine bile sıçratabiliyordu. yanındaki kılıç bey de bu duruma gülümseyip geçebiliyordu. atatürk'ün büyük ihtimalle kızıp aşırı tepki vermeyeceğini iyi bildiğinden. diktatör değil dikt bile olsa bi insan, yanında nefes alırken bile tedirgin olursun.

kısacası atatürk'ün diktatör olmayışını öyle gülüp geçmesi falan değil, yanındaki insanların bu rahat tutumu gayet güzel gözler önüne sermektedir. ata'ma sarılıp öpesim geldi resmen. saygılar. kapak olsun.
  • yerinde olmak istediğim adamdır. şeftali suyunu atanın sırtına fışkırtması önemli değilde, öyle bir ortamda bulunmak, o zamana tanıklık etmek, atatürk'ü kanlı canlı görmek isterdim.

zoruna gidenlere: tamam lan yerinde olmak istediğim adam " o" değil, o kadar yükseklerde gözüm yok. ata'nın omzunu temizleyen uşak olsam o bile yeter.
  • atatürk hakkında utanmadan atıp tutanların günde 3 posta izlemesi gereken video. diktatör dedikleri adamın sakinliğine, anlayışına, "olur öyle şeyler" dermiş gibi gülümsemesine baksınlar. bu arada gerçekten de baya güldürmüş videodur. anlamadığım nokta, şeftali yiyecek başka yer mi yoktu da gittin atatürk'ün omzunda ısırdın be adam? neyse ki atatürk bile gülüp geçmiştir, tüm o zerafetiyle...
  • sunun yaninda hictir:
    görsel
  • gayet doğal bir durumdur. bilen bilir ki atatürk'ü hiddetlendiren üstünün başının kirletilmesi değil, kafasında kurduğu ideal türkiye resmini tehlike ve tehdit altına sokacağını düşündüğü hareket ve fikirlerdi. tahammülsüz olduğu yegane konu bu olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap