• agnostikler olarak ortamın amına koyacağımız karşılaştırma. gerçi neden böyle gaza geldim onu da bilmiyorum. işte bunlar hep vs.
  • agnostik her halükarda alır
    defansif forvet gibidir duruma uyar
  • ateist gerçekçidir ve deistten daha güçlüdür. deist sığınacak liman arar, inanmayı seçer.
    her ikisi de hemen hemen tüm gerçeklerin farkındadır.
    ateist hepsini kabullenebilir.
    deist inanmak istediklerine inanmaya devam eder.

not:ateist değilim.
  • bir insanın ölmeden önce hiçbir zaman tanrının varlığını yokluğunu bilemeyeceği için agnostiğin kazanacağı versus. agnostik ateistin hepsini tokatlayacağı ise bir gerçek; var mı yok mu bilmiyorum ama pek umrumda da değil.

bunlara değinmişken deist için de bir söyleyeyim. deist arkadaşlar kızmasın ama dini reddedebilip iş yaratıcıya geldiği "an inanıyorum abi" demek her ne kadar kendi tercihleri olsa da biraz acayip duruyor. bu karşılaşmanın mağlup olanı deist.
  • deist --> tanrı ile ilgili kesin kanıt olmadığı için kaybetmeye mahkumdur.
    ateist vs agnostik --> hiç bir zaman bir yaratan olup olmadığı netleşmeyeceği için agnostik her türlü kazanır.
  • "ateist agnostike, agnostik deiste, deist teiste, sonra hepsi teiste..."
  • aralarındaki esas kaybeden "bilmiyoz ki var mı yok mu..." deyip tembel tembel göt yayıp geçinen tip agnostik olmalı.
  • triple kill!
  • ateist: yok işte!
    agnostik: var mı yok mu bilemicam çünkü varlığı da yokluğu da ispatlayamıyoz.
    deist: orda bi yerde bi güç var, evet de buralara karışmaz.

ha bi de şunları ekleyelim:
    agnostik ateist: ben yok olduğuna inanıyorum ama bilemeyiz çünkü ispatlayamıyoz.
    agnostik teist: ben var olduğuna inanıyorum ama bilemeyiz çünkü ispatlayamıyoz.
    teist: var lan! ahan da burda ve kuralları da şöyle!

teist'ten yürü, ordan dön, dinlere gelcen:
    musevilik: musa var.
    hristiyanlık: musa var da esas isa var.
    müslümanlık: musa var, isa var da esas muhammed var.
    hinduism: ohooo çok var
    budizm: senin içinde var
    satanizm: şeytan var
    scientology: garip bi şeyler var

maçı kim alır derseniz... maç ne maçı ona bakmak gerek. bilgiyi odağa koyan agnostikten başka kimse yok. dolayısıyla diğerleriyle maça çıkmaları bile saçma olur. biri basketbol takımı, diğeri futbol takımı gibi düşünmek gerek onları.
    inanç maçında ise teistler ateistlere karşı oynar ve sert oynayarak maçı alırlar. hakem de genelde onların tarafındadır, taraftarları çoktur. deistlere gelirsek, fena takım değil aslında ama bu güçlü rakipler ve taraftar desteği karşısında şansları az.
hesabın var mı? giriş yap