şükela:  tümü | bugün
  • bir çocuğa alınabilecek güzel bir hediye.
  • güzel kitap. rahmetli dedemin bana hediye ettiği kitabı hala saklarım. enid blyton’un maceracı dörtler kitabıydı. hikaye, bugün bakınca tırt gelse de o zaman bir solukta okuyup bitirdiğimi ve sonra da defalarca okuduğumu hatırlıyorum. o kitabı ne zaman elime alsam kadıköy'deki eski “gençlik kitabevi”nden dedemle beraber çıkışımız gelir gözümün önüne. öyle de bir iz bırakmıştır. niye anlattım bunu şimdi? şundan; bu kitabı alın ve değer verdiğiniz kim varsa, çocuğunuza, yeğeninize, arkadaşınızın, komşunuzun çocuğuna hatta kendinize hediye edin. tırt bir hikaye kitabı böyle bir etki bırakabiliyorsa, bu kadar güzel yazılmış, kurgulanmış, çizilmiş, emek verilmiş atlas çocuk çok daha fazlasını yapacaktır. yapmazsa yüz-göz beni kertenkeleye çevirsin.
  • yeni nesil çocuklara ulaşması için ipad versiyonu olması gereken kitap.

o zaman yazarı sallar d&r'ı, sallar kabalcıyı itunes'dan gelen paracıklarını sayar.
  • bu aralar fırsat bulup kitapçıya gidemedim. e ben gidemiyorum o bana gelsin bari dedim ve d&r'ın web sitesinden satın aldım. bol yazılı ve az resimli olduğu için henüz okuma yazma öğrenen kızımın kendi kendine okuması için biraz ağır, ama benim ona okumam için gayet uygun, ilgi çekici, merak uyandırıcı.
  • alp arslan'ın yazmış olduğu çocuklara yönelik olduğunu unutturan etkili dokunuşlara sahip fantastik çocuk romanı. diyaloglar, olaylar ve mesajlar çok iyi şekilde kurgulanmış. feyzi karaer'e ait noktalama tekniği kullanılan kapak ve içinde yer alan illüstrasyonlar da iyi bir iş olarak göze çarpıyor.

hayal gücünü giderek yitiren eşek kadar adamlara da okutmak gerek, çocuklar zaten seve seve okur.
  • başucu kitabımız oldu. çok sürükleyici, merak uyandırıcı, çocuğun hayal gücünü geliştirici harika bir çocuk romanı. her gece yatarken kızıma okudum. daha önceden de yatırırken kitap okuyordum ama sıkılmış olmalı ki son dönemlerde yatak sohbeti yapıyorduk. öncelikle kitabın resimleri çok ilgisini çekti ve yine yatmadan önce kitap okuma seansları geri geldi. her gece biraz daha oku, biraz daha oku diye diye uyku saatini geçirerek kitabı bitirdik. şiddet ya da çocuğu olumsuz etkileyebilecek ayrıntılar içermiyor. gönül rahatlığıyla çocuğun eline verilebilir ya da ona okunabilir.
  • iki yaşındaki ikizlerime iki tane almayı düşündüğüm kitap. onlar büyüyene kadar ben bi kaç kere okuyup sonra saklarım bi kenarda, kaybolur yıllar içinde filan risk almayayım. öylesine beğendiğim, emek verilmiş bir eser.
  • bir kez okumak yetmedi ikinciye okuyoruz. hatta sanırım üçüncüye de okuyacağız. ben sevdim. ama benim sevmem önemli değildi kızımın da sevmesi önemliydi ki ikinci kez okumayı istemesi ve hatta üçüncüye hazırlık olarak "ne zaman biter bitince tekrar okur muyuz babacııım?" (uzatarak söyleyince son kelimeyi daha etkili olacağını düşünüyor minik kedim.) demesi benim için en yeterli. hem güzel bir seçim yaptığımı gösteriyor hem de le guin kanatlı kediler masalı sonrası yine fantastik bir edebiyat ile ufaktan fantastik edebiyata girişi desteklemesi güzel.

bir tane kızıma bir tane de bir dostun oğluna aldım yazarı ile anlaşmamız böyle idi. gerçi bir tane daha alacağım onu da bir başka dostun kızına hediye edeceğim.

--- spoiler (az buçuk) ---

bir ara kara geçit bölümünde acaba yaşına (yaşımız beş buçuğa yaklaştı) uygun değil mi diyerek bazı kısımları sadeleştirme yoluna gittim. 1. mağaradaki vampir yarasa kısmını yalnızca yarasa olarak ve vampirlikle ilgili kısımlarını es geçerek okudum her iki seferinde de. ancak dün köyde iken çilek yeme seansları arasında bulduğu tava içinde organik fasulye (evet köyde her şey organik olunca fasulye de organik) yaparken -toprak topaklarını ezdi ve küçük saksılara koydu sonra bana, halasına ve babaanneye yermiş gibi yapın dedi.- küçük parmaklarından birini kenara vurmuş hafiften kanamış. ben de geçer merak etme dedim ve parmağını öptüm. hafiften kanayan yarayı emdim sen de öyle yap sonra dedim. bana ne dese beğenirsiniz "baba sen vampir misin kan emiyorsun?" dedi. boşu boşuna mı kastım ben vampir dememek için yahu. nereden öğrendin sen vampiri kan emmeyi?

--- spoiler (spoiler bitti) ---

bu arada kendisinin alp abisine birkaç sorusu var: "alp abi ikinci kitabı ne zaman yazacaksın? yazdın mı? atlas çocuğun gerçek adı ne?" bir de alp abisi ile feyzi abisine çok çok teşekkür ediyor kızım.

kızımın kahramanı atlas çocuk benim kahramanım ise şirin-şey.

bölüm isimleri gerçekten güzel. ancak benim en çok sevdiğim 8. bölüm oldu adı ile ilgili. ilk okuduğumda gittim dizelerin geçtiği parçayı buldum beraber dinledik kızımla.

8. bölüm: "suların sesini dinle şimdi" *.

şimdi ben de bir soru sorayım ikinci kitabı ne zaman okuyacağız?