plainwalker hippi (401)

  • 7522
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

metrobüs

özel aracıyla ne zorluklar çektiğini anlatan insanlara gülmemi sağlayan sistem.

hayır servet düşmanı değilim, severim aksine. ama uzunca bir süre yurt dışında yaşadım, ve burda özel aracıyla çektiği zorlukları anlatan insanları özel araçlarıyla birlikte satın alabilecek düzeyde geliri olan kişilerin toplu taşıma kullandıklarına şahit oldum.

toplu taşımanın yaygınlaşması için tekli taşımayı zorlaştırmak mecburidir bir yerde ve bütün medeni ülkelerde bu yapılır.
amerika'da commuter laneler vardır, içinde 2 kişiden çok yolcu taşıyan araçlara özel şeritler. yan şeritteki dallamalar arabanın içinde trafikte tek başına otururken, commuter lane içindeki (genelde aynı mahalleden, aynı yöne seyahat eden) 3-4 kişi basıp geçerler.
ingiltere'de bus lane vardır, sadece otobüslerin kullanımına açık. bazı yerlerde 2 şeritli yolların biri bus lanedir, giren özel araç kallavi bir ceza yer. bunun yanında congestion charge vardır. şehrin merkezine arabasıyla girmek isteyenler günde 8 pound para öderler.

keriz midir bunu yapan ülkeler. yoksa biz mi çok alışkınız lüksümüze.

umarım ki köprüdeki 6 şeritten 2sini de yakında kapatacaklar metrobüs için. bugün otobüsle 2 saatte gidilen yol 1 saate inecek, arabayla 2 saatte gidilen ise 3e çıkacak.

devamını okuyayım »