• okyanusun orta yerinde 16bin kilometre uzunluğunda, atlas sırtı adı verilen su altı dağ silsilesi bulunuyor. aslında bu kuzey-güney doğrultusunda uzanan bir kırıktır. 180-200 milyon yıl önce, ana kıta pangea bu kırıktan ikiye ayrılmış. ayrılma halen devam ediyor. avrupa-afrika levhasıyla amerika uzaklaşıyor. atlas sırtının kuzey bölümü izlanda'nın tam ortasından geçiyor. adadaki jeolojik aktivitenin yüksek olmasının en büyük sebebi..
  • çok normal bir şeymiş gibi tam şu an binlerce insanın rahatlıkla geçtiği okyanus.

300 yıl öncesini düşünün, yıldızlara bakılarak seyrüsefer yapılan yılları.

100 yıl öncesini düşünün, ikarus'tan kalma binlerce yıllık uçma hayalini gerçekleştiren insanoğlunun yeni ve ilkel oyuncaklarıyla cüretkar hevesler edindiği yılları.

şu an hem yüzeyinden, hem de üzerinden binlerce insan geçiyor, tam şu an.

ama kaçı bu ölümcül güzelliğe hayatı pahasına meydan okuyan ilk kişileri düşünüyor?

2008 yılından beri en büyük hayallerimden biri kendi kullandığım taşıtlarla bu okyanusu bir kez havadan, bir kez de denizden geçmek ve bu esnada mümkün mertebe doğanın pusula ve ipuçlarını kullanmak. beni yutmasından korkmak ve onun kurallarıyla oynamak. ve tüm bunlar bittiğinde o küçücük sikik egomla koca okyanusu zapt ettiğimi sanarak kalan ömrümü yalan bir kibirle geçirmek.

bunları yapmak için gereken yetki belgelerini sırasıyla tek tek alıyorum.

buraya kadar okuduysanız şunu da izleyin, pişman olmazsınız. #120970388
  • amerika ile avrupa arasindaki okyanusa verilen isim..
  • diğer adı atlantik okyanusudur.

geçen bir program izledim. atlantik okyanusu'nu kürekle geçme yarışmasını anlatıyor.

hangi yılın yarışması olduğunu hatırlamıyorum. yarışmaya ingiltere'den başlayacaklar.

aklınıza gençlerin ya da sporcuların (özellikle kürekçilerin) katılacakları geliyor değil mi? ben de öyle düşünmüştüm. "selam olsun erden eruç, az sonra senin gibileri göreceğim." dedim... canım eruç...

4 kadın vardı gruplardan birinde, onu gördüm. ne eruç'u ne kürekçisi... 4 tane 45 yaş ve üstü kadın... ne idmanları var ne de kürek tecrübeleri. 4 yakın arkadaş. bir gün otururken bu yarışmaya katılmaya karar veriyorlar. 1 yıldan uzun bir süre ders alıyorlar. birisini de deniz tutuyor. ama katılıyorlar.

deneme gecesi yapıyorlar; hedef ingiltere'den hollanda'ya varış. hollanda'ya kürek çekerlerken deniz tutan teyze midesinde ne var ne yoksa yarım saatte bir çıkarıp kendini kamaraya atıyor. sonra güç bela toparlıyor ve bir küreğin başına geçiyor. bakın, 45 yaş ve üstü bu 4 kadın vazgeçmiyor.

sonra da atlantik maceraları başlıyor. kazanıp kazanmaları önemli değil. 45 yaş ve üstü 4 kadın bir gün otururlarken atlantik okyanusu'nda kürek çekmeye karar veriyor diyorum...

sonra döndüm kendime baktım, arkadaşlarımı düşündüm. 34 yaşındayım ben, bazen aklıma gelen bazı şeyler için "aaa geç kaldım artık ona" diyebiliyorum. nadiren de olsa diyebiliyorum. çoğu arkadaşım düşünmüyor bile böyle şeyleri, uç geliyor onlara... neyse, bu da benim problemim sanırım...

kahrolsun bazı şeylerden bir tanesine geç kalıp kalmadığımı kısa bir süre sonra öğreneceğim. o bir şey yelken yapmak. bu bahar başlıyorum. deniz sevdalısı, suya aşık ben, ancak zaman bulabiliyorum. olsun, araştırmam tamam. hocam tamam. baharı bekliyorum.

teşekkürler atlantik okyanusu'nu kürek çekerek geçmeye karar veren 45 yaş ve üstü 4 kadın, dönüp bir de kendime bakmamı sağladınız gece gece...
  • soğuktur bu, dalgalıdır, yüzülmez, üşütür, ben size diyim ...

7-8 türk gecenin bi vakti okyanusun büyüsüne kapılıp, iskelenin en sonunda biralarını tüketmeye karar vermiştir. herkes bi leyla olmuşken cernunnos bağırır:

-geliyoooo!!!

uzun essek, neseli gitarist ve diğer 'dikkat, ölüm tehlikesi' uyarısına aldırmamış türk akılları:

-ne geliyoooooooo?

cernunnos:

-dalgaaaaaa!!!

demeye kalmamıştır. kocaman dalga iskeleye çarpıp taa tepemizden bizi vurur, çılgın rüzgarın da etkisiyle neredeyse okyanusa doğru sürüklenme riskini herkes tam kalbinde hisseder. karaya doğru koşarak kaçılır.

çantadaki cep telefonuna kadar herşey herkes sırılsıklamdır. eve otobüsle dönmek zorunda olan gurbetçi öğrenciler üzerlerinden damlayan sular yüzünden oturamaz, ayakta gider...

kordonda bile dalga pis ıslatır, azıcık kork arkadaşım...
  • eski arap haritalarında "karanlıkların yeşil denizi" olarak gösterilmiştir.
  • cazibeyi haiz. görsel *
  • şuan tam olarak ortasında bulunduğum okyanus.etrafımızda bizim dışımızda bırakın insanı böcek bile yok uçsuz bucaksız bir çöl gibi.

şuan 15 knot hızla gitmemize rağmen amerika avrupa arası 12-13 gün sürüyor, 1500 yılında o zamanki teknolojiyle geçmek gerçekten çok zor iş ve ek olarak şanslı olmalısınız ki havadan dolayı geminiz zarar görmesin.
  • güney kısmında seyirlerin zorlu geçtiği okyanus.
    güney amerikanın altından kopan fırtınalar afrikanın da altından geçerek avustralyaya kadar büyüyerek devam eder. öyle ki ümit burnu açıklarında anormal dalgalar oluşur. zaten fırtınanın ortasında ceviz kabuğu gibi sallanırken karşıdan gelen su sütunu kalan bir kaç moral kırıntısını da süpürüverir.
  • avrupadan hindistana gideyim derken kazara aşılmasına şaştığım okyanus..allah allah..
hesabın var mı? giriş yap