• navigasyon için extra bir lisans ücreti ödemek gerekiyormuş ama audi türkiye bunu maaaalesef ödeyemediği için çareyi navigasyonu kaldırmakta bulmuş, çok dahiyane bir yöntem. bu klasik bir audi sorunudur. a ve q serilerinde yok, daha üst serileri test etmedim. hatta bu durum rezalet ötesi bir durumdur. rezalet puanım 10/10
  • 2 ay önce sıfır aldığım, severek kullandığım suv araç. yol tutuşu ,ses izolasyonu gayet iyi. şuanlık çok memnunum.
  • bugün sıfır kilometre olarak teslim aldığım yeni canavarım. ilk izlenim olarak motoru gayet seri ama fren mesafesi biraz uzun gibi geldi. multimedya arayüzünü sevdiğimi söyleyemem. kullandıkça editleyeceğim.

ilk hafta edit : kalkışı biraz daha sakin. bir önceki aracıma (bkz: volkswagen t-roc) göre daha nazik bir kalkış ivmesi var. sürüş esnasında teknolojik açıdan yetersiz diyebilirim. eksiklikler: kör nokta uyarısı, hız sabitliyicide öndeki araçlara göre hızlanma ya da yavaşlama, çarpışma uyarı sinyalinin tepkisi. bir önceki aracım 2020 model olmasına rağmen bunlar full donanım olarak sunulmuştu. bu araçta ise olduğunu gördüğüm fakat çalışma tepkimesini göremediğim özellikler oldu. ses izolasyonu ve müzik sistemi çok iyi diyebilirim. aracın ağırlığı ise rüzgarda ve yanından geçen araçların rüzgarına karşı oldukça dirayetli. 9 litre ile 8.5 litre arasında bir yakıt tüketimi var.
  • izlediğim yabancı incelemelerde göstergede navigasyon takip sistemi olan ama türkiye'de satılan modellerinin hiçbirinde bu özelliğin olmadığı araç. bunun sebebi nedir acaba?

birde bu araçla mercedes ala arasında kaldım tecrübeli yazarlar yeşillendirirse müteşekkir olurum.
  • daha pahalı bir altyapı istediği için, bu araçta o seviyede bir lüks lük koymak istemiyorlar. ve zaten çok tercih edilmediği için ülkemizde ( yarattığı pahalılıktan ötürü) markalar direkt getirmemeyi tercih ediyor bu tarz arada kalmış modellerde.

mesela a6 nın tr de neredeyse otomatik koltuk ayarsız modeli hiç yokken ( tr de lüks model kabul edildiği için biraz algı ve alışkanlık meselesi), avrupada otomatik koltuk ayarı olanını bulmak çok daha zor. çünkü a6 avrupada lüks bir araç değil. malesef.
  • aşık olduğum audi modeli. sanırım alacağım.
  • bu araca sahip olan arkadaşlar aracınızda motor koruma kapağı var mı? iki hafta önce sıfır aldığım araca silecek suyu koymak istediğimde motor koruma kapağının olmadığını farkettim. yorumlarınızı bekliyorum.

korumakapak
  • almanya'da 40 tdi modelini 1000 km kadar sürme şansı elde ettiğim araç. oradaki fiyatı yaklaşık 55bin euro. türkiyede de bu aracın tfsi versiyonunu alma niyetindeyim ancak içeri beklediğimden fazla ses alması, saatte 130-140km'den yukarı çıkıldığında kapılardan hava girişi alması gibi durumlar beni biraz hayal kırıklığına uğrattı doğrusu. dizel olmasından ötürü bastın mı kendini atmıyordu ileri, 200 beygirlik araca pek yakıştıramadım. normal mi bilemiyorum tabi.
    uzun yolda 100km/6lt civarında tüketimi var.
    koltukları otomatik ayarlanıyor, koltuk ısıtmaları güzel. beni en çok mest eden özelliği ise yoldaki hız sınırlarını otomatik algılayıp hız sabitleyicisinin hızını bu limite göre ayarlaması. üstelik önde bir araç olduğu zaman senin belirlediğin kadar bir takip mesafesini hızını düşürerek öndeki aracın hızına göre otomatik ayarlaması.
    tfsi modelini kullananlar bu özelliklerin/problemlerin hangileri var/yok yeşillendirebilirse sevinirim.
  • 2021 yılında türkiye'de 633 adet satmıştır ki bunun 239 adedi aralık ayında satılmıştır. aracın ağırlıklı olarak yılın son çeyreğinde geldiğini düşünürseniz bu yakışıklılığıyla pazara hızlı girdiği ve gayet iyi bir performans gösterdiği söylenebilir.

aralıktaki kur düşüşünde hiçbir sipariş iptali olmamış bir modeldir, yüksek fiyatla teslimleri devam etti. tüketicinin beğenisini ona göre düşünebilirsiniz.

kaynak: autoclub
hesabın var mı? giriş yap