şükela:  tümü | bugün
 • zamanında canakkalede bozguna ugrattigimiz ordudur.
 • 14 eylul 2016 tarihinde ilk tohumlari jean claude junker tarafindan atilmistir. bratislavadaki toplantida bolunmeleri onlemek amaciyla avrupa askeri karargahinin olusturulmasi icin gorus bildirdi. daha once konusuluyordu ama bugun ilk kez resmi bir agizdan telafuz edildi. bu is ne kadar buyur kestirmek zor ama kimsenin kolay kolay karsisina almaya cesaret edebilecegi bir olusum olmayacaktir. ınsallah adil ve her dis meseleye maydanoz olmayan bir olusum olur. olursa tabi...
 • kurulursa nato'ya dolayısıyla türkiye'ye ihtiyaç kalmayacağı ordu. türkiye'yi olumsuz etkileyecektir.
 • rusya'ya daha fazla bahane sağlamaktan başka bir işe yaramayacak olan ordudur.
 • bir sik yapamazlar kurulsa bile sembolik olur, papayı koruyan isviçre muhafız alayi gibi
 • son dönemde juncker tarafindan dillendirilen ancak almanya ve fransa'nin fikri olan ab ordusunu kurma vizyonu baglaminda su gercek var; ab icerisinde sadece britanya, estonya, yunanistan ve polonya milli hasilasinin 2%'sini savunmasina harcamaktadir. bu 2%'lik veri savunma icin harcanmasi gereken minimum alt sinirdir nato'nun üyelerine tavsiye ettigi.
 • trump'ın başkan seçilmesi üzerine, juncker tarafından tekrar dile getirilmiş olan ihtimal. rt'nin haberi,

  https://www.rt.com/…european-army-security-juncker/

  portakal reis'in dünyanın çivisini çıkarmak yerine efendi gibi abd ile ilgilenme politikası anlaşılan ezik avrupalıları çok rahatsız ediyor. abd'den aldığı üç kuruş karşılığında köpeklik yapmaya alışmış, liseli gibi "abü savaş çok kötü yeaaa" diyerek askeri harcamalarını neredeyse sıfırlamış dangalak avrupa doğal olarak çok korkuyor şu an. çünkü biliyorlar ki, sayın müteahhit donald bey, "eşek miyiz ulan biz, niye sizi savunmak için bu kadar para döküyoruz? niye biz gdp'nizin %2'sini savunmaya ayırın dediğimiz halde ayırmıyorsunuz? şşşt, letonya, hayvan evladım?!" deyip de avrupa'nın tasmasını gevşetecek olursa, gariplerim rusya'ya karşı savunmasız kalacak. muhtemel bir rus saldırısında da modernliklerini, sosyal devlet olmalarını falan kullanırlar artık silah olarak...

  trump'ın seçilmesine sevindiğimiz için aptal diyorlar ama bence dünya için oldukça hayırlı bir gelişme oldu bu. avrupa, sonsuza dek amerika'nın kucağında kalamayacağını fark etti en başta. üstelik, eğer trump söz verdiği gibi nispeten pasifist bir tutum sergilerse, dünya genelindeki "pislik" de önemli ölçüde azalacaktır.

  dünya politik doğruculuktan ve ılıklıktan çok sıkıldı. bu saçmalıkların ceremesini çekmeden evvel evropalıların bir şey yapması gerekiyor. avrupa ordusu da o planlardan biri. hayata geçer mi, geçse işler mi? hiçbir fikrim yok. onlar düşünsün amk bana ne.

  (not: evet türkiye de abd'nin tasmaladığı nato üyelerinden biridir, bunun farkındayım. yalnız ben türkiye'yi avrupa'nın bir parçası olarak görmüyor, dolayısıyla avrupa ülkeleriyle kıyaslamıyorum. ortak noktamız, abd'nin güdümünde olmamız)
 • kursunlar, bakalim sonra ortadoguya kendi ordulari ile müdahale ederken simdiki gibi cesaretli olabiliyorlar mi?
 • donald trump in gelecek 100 yil boyunca baskan olacagini dusunursek dedikleriniz dogru olabilir! trump in ortaliga sicmayacagi belli, kendi kalkinmasini onde tutup secmenlerini sevindirecek.bol insaat ve yol yaparak isgucu yaratacak soyledigi kadariyla ki mantikli. dis siyaseti ikinci plana atsada bu adam en iyi uzman kadrosunu kurup isleri onlara birakir.
  avrupada ordu yok sanmayin bahsedilen savunma amaciyla kurulacak bir ordudur. anlami ise; "gelmeyin zukerim" den oteye gitmez.