• kitap alınacaksa fazla düşünmeye gerek görmeden yola çıkılır. hele ki 2. el kitaplar ayrı bir seviliyorsa... istanbul'da öğrenciyken keşfedilen aslıhan pasajı'nın yolu tutulur. derin tecrübeler ve yılların getirdiği bilgiler ve ilişkiler doğrultusunda pasaj içinde pek vakit kaybedilmez ve doğrudan hedef noktaya ilerlenir: ayça kitabevi!
    önce sağdan 2. kitapçı, merdiven aralığından hemen sonraki tam köşedeki minik dükkanda durulur ismail amca yani ayça'nın babasıyla bir muhabbet edilir. eh ne de olsa ayça gelmeden önce az kahrımızı çekmedi, hoş sohbetinden de pek bir yararlanmışlığımız var.
    ve yola devam edilir bir sonraki durak da pasajın ilk kıvrımındaki ayça kitabevi'dir. daha içeri girerken beraber eğer 2-3 haftadır gitmemişseniz "oooooo kimleri görüyorum!" nidaları ve serzenişleriyle karşılanırsınız; sanki alışveriş yapmayacaksınız, sanki o dükkan sahibesi siz de müşteri değilsiniz. ordan burdan konuşulur, kitap muhabbeti yapılır. ister kitap alın ister almayın, aradığınız kitap orda veya değil yüzde kocamanından bir ifadeyle ayrılırsınız.
    pek severim kendisini de dükkanını da babasını da. hatta kendilerini öyle bir benimsemişim ki pasajda sanki başka kitapçı yokmuş gibi bile davranmaya başladım kitap ayça'da varsa vardır yoksa dolaşmaya gerek yok.
  • istanbul/taksim'de, aslıhan pasajı içinde yer alan şirin dükkânlardan biri, hatta en güzeli. eski - yeni birçok kitaba uygun fiyatlarla ulaşabilmenin adresi. güler yüzlü ve hoş sohbet sahibesinin dükkânına yolu düşen kişilere "müşteri" gözüyle değil de "kitapsever" olarak bakışı ve aradıklarını bulma konusunda gösterdiği gayret ve anlayış kesinlikle takdire şâyan.

"ıssız adam" ve "uzak ihtimal" filmlerine de mekân olmuş olan nâdîde sahaf'tır ayrıca.
  • baya baya sıfır gibi kitapları %50 gibi über ucuz halleriyle alabileceğiniz bir sahafçıdır kendileri. taksim istiklal'in göbeğinde pek şükela bir han'da bulunmaktadırlar.

kendilerinden ısrarla kitap isteyiniz.
  • sahibi, alperen beyefendi çok ince biri.

bilinen kitap adreslerinde bulamadığım bir kitabı nadir kitap üzerinden sipariş ettim. ertesi gün bi numara aradı, istediğim kitabın son bir tane kaldığını ve sayfalarının nemlenmiş olduğunu, siparişi iptal edebileceğimi ifade etti. ben de okunacak vaziyetteyse göndermelerini istedim*.

çok beğendiğim eski hediye bir kitap, tatlı bir ayraç ve notla göndermiş kitabımı. insan mutlu oluyor*
hesabın var mı? giriş yap