martin jacques mystere

  • 2970
  • 69
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

breaking bad

iyi niyetli, kendi hâlinde bir aile babasının çığırından çıkış öyküsüdür.

--- spoiler ---

(ölümle burun buruna gelene ve gözü kararana kadar) hayatı boyunca gölgede kalmış, iyi niyeti dolayısıyla kurduğu işten bile tasfiye edilmiş, aile içerisinde ciddiye alınmayan, dâima pasif görülen bir karakterdir walter white. ailesinin rahatı için elinden geleni yapmış, eşinin sonu gelmez kontrol manyaklığına, kaprislerine ve küçük görmelerine boyun eğmiş, hayattan ve çevresinden fazla bir şey talep etmemiş, fakat nihâyetinde iyilikten ancak maraz doğduğunu ve fedakârlıklara kıymet verilmediğini, üstelik en çok da anlayışın nankörlükle katledildiğini defalarca görmüş biridir. daha ilk bölümde, doğum günü partisinde hank'in alaylarına maruz kalırken sabrının limitini nasıl doldurduğunun sinyalini verir; harekete geçme amacı geride bir şeyler bırakabilmek ve ailesinin geleceğini güven altına almaktır güya, ama walter'ın asıl gayesi onu zerre kadar ciddiye almayan çevresine bir ders vermek, yanlış yola saparak da olsa bir şeyler başarmak, kendini son bir çabayla ispat etmektir.

fakat, can çıkar huy çıkmaz derler; para ve güç hırsı, imparatorluk kurma hevesi vs. hikâye, walter white ölüme bile ailesi uğruna fedakârlık yaparak gitmiştir; kendi kurşunuyla, kimsenin minnetine kalmadan, işi garantiye alarak ve tüm ayarlamaları yaparak...

walter white'ın tüm hatalarına ve geçirdiği olumsuz dönüşüme rağmen düşünüyorum da, jr.'ın yerinde holly olsaydı (kız evlatların babalarına gösterdikleri anlayış ve sevgi mâlûm), walter bu kadar kırgın veda eder miydi hayata?..
hiç sanmıyorum!

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
07.01.2014 21:36