• genel olarak kadın sesine daha uygun olan türküdür.uzunca aradan sonra dinledikten sonra bünyemde direkt olarak lan gidim de bir şeyler içeyim etkisi yaratmıştır.sigarayı söylemeye gerek dahi duymuyorum.
  • bugün radyoda duymamla shazamlamam bir oldu bu türküyü. türkü olayına uzak olan bünyemde bile şahane bir etki yaratmıştır.

adile yargı versiyonundan bahsediyorum.
  • volkan konak yorumu muhteşem olmuş şarkıdır. bu adamın sesi hoşuma gidiyor.
  • yasemin göksu'dan dinlendiğinde insanı acayip hüzünlendiren bulgar türküsü.

zamanında bulgaristan göçmeni bir arkadaşa oğlum atalarının yaşadığı yerlerde söylenen türküler bunlar hiç mi merak edip dinlemiyorsun dediğimde "amına korum böyle şarkının justin bieber dinlerim en azından ruhum daralmaz." demişti. mal.

not: yasemin göksu dışında adile yadırgı ve derya petek tarafından da gayet güzel seslendirilmiş. youtube'da bulabilirsiniz her birini.
  • volkan konağın cidden çok üst düzey okuduğu eser
  • (bkz: ağlatma)
  • yasemin göksu okurken dağların arasında yükselen çığlıkları da duyarım. artık eminin yasemin göksunun sesinde gizli bir çığlık var ve duyan insanı kendine bağlıyor.
  • melodisi kitap okurken -[beklenmedik bir anda (çok da gerekliymiş gibi)]- radyodan kulağıma erişir erişmez beline dikilgen girmiş rençber gibi beni olduğum yere çivileyen, balkan dağlarını alan dumanlar gibi efkarlı sesiyle adile yadırgı'ya ayletme beni diye çemkirme isteği uyandıran allahlık türkü.

balkan türkülerinde bir hâl var, adamı del'eden. gâh koyar bülbülü altın kafese , zarı zarı ağlatır insanı gâh yakar karşıki dağda lambayı, kevgire çevirir ciğeri.

ey güzel varna. ya varna-yi pürgevher. hiç görüp gezmek nasip olmadı topraklarını; ancak bu denli güzel hislerin türkülere nakış nakış işlendiği bir coğrafya ne kadar kötü olabilir ki? aynı denizin farklı kıyılarında komşu olduğumuzdan mı bu hisdaşlık? bilemedim.

oysa ne güzel kitap okuyordum bigâne bigâne. insan psikolojisi ne ilginç! dağılıyor bir sesle.
  • dinlemesi ve yüksek sesle eşlik etmesi süper deşarj edici olan türkü.
    yasemin göksu yorumu da ayrı bi güzel
    " kuzu sesi değil fadimem
    ömürler biter..:
  • suphi nejat ağırnaslı adlı peterpan'ın, detone olduğu ama çok da hoş söylediği şarkı.
hesabın var mı? giriş yap