• "-yok canim, hadi ordan, de siktir git" manasinda, inancsizlik ve "-yemezler kocum..." temasi i$leyen efekt.
    "-hamit artik ben de cali$mak istiyorum, ekonomik ozgurlugumu elime alicam..."
    "-ba ba ba, gene dergi mi okudun sen?!..."
  • bir bebeğin ilk çıkardığı hecelerdir. pa pa pa diye de anlaşılabilir.
    ataerkil yapıya sahip türk toplumunda bebeğin ebeveynlerinden erkek olanına bu nedenle baba denir. (latin dillerinde papa)(bir de papa demektir tabi bu. hristiyanlığın babası)

buna benzer bir diğer hece gurubu "ma ma ma"dır ki latin dillerini kullanan milletler tarafından ebeveynlerden kadın olanına çocuğun seslenme şekli olarak kabul edilmiştir. (bkz: mama) -ingilizcede (bkz: mom)- türkçe'de ise bebek yemeği anlamına gelir. bebek yemeğini annesinden alır. çok uzak değil yani anne ve yemek bir bebek için.
    hem bir de (bkz: meme)
    çince için (bkz: #1874735)
    isveççe için (bkz: #8238021)
    latince için (#8242519)

bir de "de de de" hecelemesi var ki, türkçe'deki haliyle yine ataerkillikle falan ilişkilendirilebilir. latinler bu ilişkiyi kuramamışlar tabi. ama ingilizler kurmuşa benziyor. (bkz: dad)

(iyi de kuzum neden gerizekalıya anlatır gibi anlatıyorsun? "ebeveynlerden kadın olanına çocuğun seslenme şekli"??!! peh)
  • çocuklar duymasın'daki haluk tiplemesinin pekçe kullandığı unlem..
  • lügatımıza genellikle çocuklar duymasın adlı diziden geçen bir ünlem.türk milleti zaten böyledir.ne zaman çevrenizde yeni bir kelime yada ünlem yada bi deyim duyun anlarsınız ki yeni bi diziden görülmüş bunlar.diziye başlamadan önce light erkek i duyduğumda heh dedim yeni bi dizi çıkmış.herkesin ağzına sakız olmuş bile
  • duyunca iğrendiğim,diyen insanlara acıdığım,anlamsız ,saçmasapan bi kelime...
  • konusmaya yeni baslayan bi bebegin "baba" demeye calisma gayretlerinde basari gosteremeyip,ancak yolun yarisina gelebilip, sadece "ba ba ba" diyebilerek bir ba'yi unutmasi ile soz konusu olan tekrarsal.
  • söylendiğinde sinir kat sayımın tavana vurmasına neden olan hatta şalterlerimi attıran b ve a harflerinden oluşan bişey...
  • konuşmayı yeni öğrenen bir bebeğin ağzından dökülebilecek ve babasını* mutluluktan deliye çevirecek heceler
  • aslında "bak bak bak!" demeye çalışır bunu diyenler.
  • (bkz: bye bye bye)
hesabın var mı? giriş yap