• kendi kendinize iğne yapmanızı gerektiren bir hastalığa bulaştınız, ilk iğne vakti geldi, aldığınız eğitim bir anda kafanızdan uçtu gitti ve deli gibi youtube da iğne nasıl yapılır videosu arıyorsunuz.

o zaman volkan'la iğneli günler'e hoş geldiniz.

avonex gibi şırınga formatında birşey ise iğneniz, muhtemelen kalça,kol ve bacak şeklinde 3 seçeneğiniz var o iğneyi olmak için. kendi kendimize yapabileceğimiz lokasyonlar kol ve bacak olduğuna göre ince kollu arkadaşlar için kolu direk eliyorum. kendi kolunuza iğne yapmak bacağa nispeten biraz bela birşey, hele kol bir de inceyse acımayacak bir bölge bulmak biraz sıkıntı olabiliyor.

herhangi bir medikal geçmişim yok, söylediğim şeylerin de medikal bir değeri yok. 2 dakika önce kendi kendime 17. iğnemi yapmış bir vatandaş olarak teknik paylaşıyorum sadece. intramüsküler, yani damara değil de kasa enjekte edilen iğnelere dair fikir paylaşıyorum.

kendi kendimize iğne yapmak için bacak mükemmel bir bölge, çünkü üzerinde rahatlıkla çalışabileceğimiz tezgah gibi bir ortam sunuyor bize. iğneden korkma nedeniyle sürekli bir hastane/hemşire arama yanılgısından bir an önce vazgeçin. sonu yok o olayın. iğneden ne kadar korkarsanız korkun, doğru bir bölgeden iğne yaptığınızda , tıpkı felç olmuş gibi birşey hissetmezsiniz.

rahat bir yere oturun ve şort/pantolon formatındaki şeylerden kurtulun direk donla, boxerla kalın rahat rahat. üst bacak kaslarını biraz yayıp alanı genişletecek şekilde rahat bir oturuş sağlayın ve kasları gevşetin. ya şimdi bacağım seyrerse ya bi refleks yapıp kendimi kasarsam gibi saçma sapan düşüncelerden kendinizi bir arındırın. kafa da bir rahat olsun. üst bacakta iğne alanımız, bacağın başladığı yerden dört parmak sonrası ve diz kapağından dört parmak öncesi arasında kalan bölge. diz kapağı ve kasığın tam orta noktasının 4 parmak gerisi en rahat ettiğim bölge. üst bacakta eşşek gibi bir kemik olan femurun yer alması nedeniyle ben biraz geriliyorum iğne yaparken ve bacağın üzerinden dikine bir çizgi geçtiğini farzedersek, çizginin solunda kalan alanı tercih ediyorum.

hatta tekrar tam olarak bir yer belirtmem gerekirse, bacağınızın ( kasık - diz kapağı arası) dikey orta noktasının 3-4 parmak gerisi, yatay orta noktasının da 3 parmak solu mükemmel bir bölge.

iğne bölgesi seçerken çok fazla aşağı inmeyin oradan sinirler geçiyor, fantastik bir tecrübe yaşayabilirsiniz.
    iğne bölgesine 3-5 şaplak atın, placebo bir olaymı bilmiyorum ama bende işe yarıyor. daha sonra alkollü bezle sterilize edin bölgeyi. şimdi bacakta 3 farklı nokta var gözlemlediğim kadarıyla. damar geçen yerler, sinirlerin geçtiği yerler, ve cillop gibi olan yerler. damar geçen bir yer denk getirirseniz, iğneyi çıkardığınızda kanıyor, sinir geçen bir yer denk getirirseniz de canınız yanıyor. mevzu cillop gibi olan noktayı bulmak. fakat bu 3 bölge milimetrik bir şekilde ayrılıyor birbirlerinden. aynı mayın tarlası oynamak gibi. cillop noktayı bulmanın yöntemi, iğneyi , yapmayı düşündüğünüz yerin etrafında batırmadan gezdirmek. 5 santim x 5 santim bir alanda mesela iğneyi gezdirin, dokunduğu yer can yakıyor, çok can yakıyor ya da hiçbirşey hissettirmiyor. o doğru dürüst birşey hissetmediğiniz nokta iğne yapmak için mükemmel bir yer.

iğneyi ister batırın, isterseniz de milim milim sokun. birşey hissetmediğiniz için bir sıkıntı olmuyor.
    doğru yeri bulmuşsanız ilk iğne yapışınızda oha hiçbirşey hissetmedim nasıl girdiki bu böyle şeklinde afallayacaksınız. verin enjeksiyonu bünyeye, çekin iğneyi geri, bir daha geçin üzerinden sterilizasyon beziyle. geçmiş olsun cümleten.
  • göz hesabı, diz kapağınızdan kasık hizanıza kadar bacağınızın üst kısmını 3 sıradan 3 er eşit parçaya bölün. 9 eşit parçadan; sağ bacak için 6 numara sol bacak için 4 numarayı enjeksiyon için kullanabilirsiniz.

yine de reçetenizle birlikte bir acil servise uğrayın, heyecan yaratmayın.
  • önemli bir detay atlanmış ya da ben göremedim.

iğneyi batırdıktan sonra enjektörün pistonunu hafifçe geri çekip enjektöre kan doluyor mu bakın. damara gelmişse ilacı zerk etmeyin yoksa alırsınız bileti.
  • az önce denedim ama götüm yemedi yumuşak bir nokta denk getiremedim üşenmedim yattım yüzüstü kalçami okşamaya başladım güzel bir nokta ayarlarım siyatic sinirden uzak verdim dikloronu verdim dikloronu. şimdi bi uyku bastırdı nedir acaba sebebi yanlış bi şey mi yaptım acsbaasâşşzxçccxxxxxcç
  • (bkz: jet injector)
  • dayanilmaz agrilariniz varsa, corona’dan dolayi hastaneye gitmek istemiyorsaniz, mecburen yapacaginiz eylemdir. yapmadan once en az 8-10 video izledim.

gerekli hesabi yaptiktan sonra igneyi batirdigimda gercekten sasirdim, hic agrimadi. yaptiktan kisa bir sure sonra dizlerinizi bukemiyorsunuz, korkmayin.

10 dakika eskiye donuyorsunuz. sanirim bundan sonra hep kendim yaparim igneleri.
  • ms hastasıyım, elektronik aletim var, çok basit işlem
hesabın var mı? giriş yap