• hayat kurtarıcı davranışmış, ben bugün bunu gördüm.

yazdığım bir programın yedeğini alamadan harddiskim çöktü, elimde kodun compile edilmiş haliyle kalakaldım. daha sonra bir şekilde kaynak kodunu kurtardım ve harici harddiskime yerleştirdim. uzun zaman sonra programda güncelleme yapmam gerekti, kaynak kodunu aramaya koyuldum. toplam 6 harddiskin içinde gezinip kodları bulamayınca başımdan aşağıya kaynar sular döküldü, çünkü kodun algoritmasını başka hiçbir yere yazmamıştım ve her şeyi baştan yapma imkanım yoktu. şeytan aldı götürdü, satamadan getirdi derken aslında ilk baktığım harddiskte yavrumun sessizce yattığını görünce evde mutluluktan halay çekesim geldi. böyle bir güzelliktir yedek almak.
  • msdos ta backup almak icin kullandığımız komut.
    backup c:\deliler\gibi\backup\all\*.* a:
    please insert disk drive a: diye bi tepki verebilir, korkmayın disketi takıp enter a basın.
  • programcılar için dünyanın en gereksiz şeylerinden. hayatımız zaten sıkıcı, hep aynı şeyler, hareket yok. bir hdd uçunca öyle mi peki? "mnı skim mnı skim" nidalarıyla çeşit çeşit recovery programı arayıp denemek, hele bir de bozulan hdd laptop'a aitse başka bilgisayara bağlamak için 2 kat uğraşmak... en büyük heyecanı "exception oluşacak mı" diye beklemek olan bizlerin hayatına bir hareket geliyor işte, ne güzel.

backup'ımız olsa yaşar mıyız bu heyecanı? ı-ıh.
  • her cuma sabahı beni mutlaka arayan ve ısrar eden boyner hizmet firması. birşeyler satmak istiyorlar ancak istemiyorum diyorum. istikrarlarını bu cuma kırdım ve ben aradım "nasıl yardımcı olabilirim?" size diyerek. şaşırdı arkadaş, sonra beni çıkarın listeden diyerek kapattım. bekliyorum bir sonraki cumayı.
  • gece yarısı falan dinlemeyerek kaptırmışsın canlı veritabanı üzerinde sorgular yazıp çalıştırıyorsun. select into'lar, exec-stored procedure'ler havada uçuyuor.. sonra bir anda sorgulardan biri uzun sürüyor. hassiktiir diyorsun. where koşulu mu eksik kaldı lan yoksa! siktim verisini de veritabanını da..

derken anlıyorsun saat 04:00 oldu backup servisi çalışmaya başlamış. vay ibne ödümü koparttın diyor bir oh çekip, 3dk beklerken bi keyif molası verip entry'ni yazıyorsun.
  • linux'ta -hayır linuks diye okunur- sunucu üzerine alması çok kolay olan ama windows'da beni kanırtan hadise. birisinde rsync -hayır n-sync değil- ile çok kolay bir şekilde yedeğinizi bir kaç dakikada alabilirken -daha önce aldığınız yedekle karşılaştırma işlerini rsync kendisi halleder- windows'da sadece belgeleri veya olmayan home klasörünü yedeklemek için bir kaç adımda almanız gerekir, yanlışlıkla bu klasörlerden birini unutursanız patron patron ron ron ron diye şarkı söyleyerek unutulan klasörlerin uzay boşluğuna gittiğini bol neşeli bir ilkokul müsameresi ile patrona anlatmanız gerekebilir, o yüzden yedek alırken dikkatli olmakta fayda vardır.
  • ihmal edilmemesi gereken bir sey.
  • ing. yedek, saklı kopya
  • en son 2001 yılının ocak ayında yaptığımı anladığım hadise.
  • bu emughakdmn fasilitesi of..backup'iniz varsa bi bok sacmalamaz, bozulmaz ama backup'iniz yoksa herbisii gocer, yamulur sonra essekler gibi tekrar yaparsiniz herseyi..
    (bkz: kendimden biliyorum)
hesabın var mı? giriş yap