• her daim makyajli dolasan, saclari yapili olan, guzel ve sık giyinen kisacasi paraya para demeyen ya da kocasi deli gibi para kazanan* kadinlara verilen genel isim. ayrica "kendine bakan her kadin guzeldir"* kosmo-sozuyle bu tip insanlar üzerinden zengin olan pek çok mecra (kozmetikciler, kuaforler, modacilar vs.) vardir.
  • şimdi birtakım tepkiler geliyor 'aha da herif dellendi sonunda' diye, hiç alakası yok efendim, hemen söyleyeyim niye bakımlı kadın'dan, bakımlı erkekten bahsediyorum, nedir olayım.

şimdi insan kendisiyle ilgilenince mutlu olur, 'yalan' diyenlerin kendileriyle hiç ilgilenmemiş olduklarını tahmin ediyorum.

aynaya baktığınızda hoşunuza giden bişeyler görmek her daim ruh sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

bireylerinin büyük çoğunluğunu bakımlı kadınlar ve erkeklerin oluşturduğu bir toplum düşünün. ve ali g in da house filmini hatırlayın.

ali g, ingiltere'nin suç sorununu nasıl da açıklıyor:

"there is not enough fit women, that's all the problem"

gerçekten de böyledir, herkes kendine özen gösterse, ruh sağlığına tavan yaptırsa, mutlu bir toplum, mutlu bir insanlık yaratmış olmaz mıyız? oluruz.

o yüzden sevgili sözlüğün pek sevgideğer bayanları, bayları; kendinize dikkat edin, özen gösterin, bakın bahar geliyor, yaz geliyor, havalar ısınacak, doğal olarak güzelleşeceksiniz, biraz da kendiniz çaba sarf edin, hepimiz mutlu yarınlara koşalım, el ele, alt alta, üst üste.
  • "bakımlı insan" grubunun alt kümesidir. kaşlarını alan, kıllarını yolan, dişlerini ve tırnaklarının içini temiz tutan, (elinden geldiğince) sık yıkanan ve ter kokmayan, yani kendine özen gösteren kadın bakımlı kadındır. (son 3 kelimeyi "kişi bakımlı kişidir" yapınca da pek bir şey değişmedi? neyse.)
    doğrudur, bakımlı kadın parlar, arkasından "güzel değil canım bakımlı" diye konuşulur, hoşa gider.
    (bu noktada bakımı güzellik salonunda 5 saat harcayarak elde edeceğini sanarak nihayetinde maymuna dönen bayanlara yüksek sesle gülelim lütfen)
    sonuçta bakım temelde alışkanlık işidir, en pasaklı halimizle dolaşırken gördüğümüz pırıl pırıl bayanlara özenip "artık ben de kendime bakacağım, tırnaklarımdaki ojeleri de kemirmeyeceğim" diye gaza gelip 2 günde unutmaknan olmaz.
  • her sabah 10 dakikalık kısa zaman diliminde ulaşılabilecek tanım.
  • karıştırıyorum bazen bu tanımı ben. hani düzenli yıkanan, saçı başı temiz, ağda bilmemneden haberdar, saç kremi veya nemlendirici gibi neredeyse her kadının kullandığı bir kaç kozmetik ürününü kullanan her kadın bu tabiri hakediyor gibi geliyor bana. manikür, solaryum, peeling saçma geliyor yani. belki bu kadar üşengeç olmadığım bi paralel evrende ancak farklı düşünürüm.
    ilk tanımıma göre aslında kendi gözümde bakımlıyım ben ama sonra gidip bi yerde tepine tepine dansediyorum, tuvalete gidip aynaya bakıyorum mesela, ne saç kalmış ne makyaj..
    o yüzden bence bakımlı kadın fazla tozutmayan ve terlemeyen kadındır.. diyorum. bazen.
    of çok sıcak.
  • makyajsiz,sade guzelligini gosterdigi ozenle maksimuma cikaran kadindir.temizdir,tertiplidir.
  • ellerinden belli olur.

(bkz: bana elini göster sana tipini tarif edeyim)
  • vucudundan mutlu ve memnun olan, ozen gosteren, kendine sevkat gosteren. kendini simartmayi bilen, kendini seven kadindir. gerisi hep ayni seyler.
  • 1) kim değildir?

- kendine saygısı yeterli olmayan
    - ve / veya bakımı “makyaj-parfüm-fön-şık giyim”den ibaret sanan
    - ve / veya bakımı “kokoş olmak” sanan!
    - ve / veya “doalım ben böyle, özenti miyim ne o ööle, bak ne kadar doalım neysem oyum” zevzekliğiyle kendini savunan
    - üşenen
    - kısaca kadınlıktan zerre anlamayan

birçok kadının olmadığı her şeydir bakımlı kadın.

2) kimdir?

- her şeyden önce temiz olandır. temiz giyinen, temiz kokan, günlük olarak duşunu alandır. duştan sonra vücudunun pul pul olmaya müsait kısımlarına (dirsek, alt bacak, karın vs) nemlendirici sürmeye 2 dakika vakit ayırandır.

- cilt ve diş temizliğine önem verendir. makyajı sevsin sevmesin, solaryuma girsin girmesin yüzünün yalnızca rengini değil temizliğini ve duruluğunu da önemseyen, temizleyicisini, nemlendiricisini, toniğini, peelingini gerekli periyotlarla uygulaması gerektiğinin bilincinde olandır. kaş – bıyık temizliği için bir ay sonraki ağdacı randevusunu beklemeyendir!

- el ve tırnak bakımını her şeyden önce kendi göz zevki için keyifle yapandır.

- vücut temizliğini “milletin görmesine” endekslemeyendir. kış aylarında da, sevgilisi olmadığı / olan sevgiliyle sevişmeyeceğini bildiği zamanlarda da bacaklarını, genital bölgesini temizlemeyi gereksiz bir külfet olarak görmeyendir. “aman kim görecek allasen” diye yılın kapalı ayakkabı giyilen 8 ayında taş gibi topuklar ve bakımsız ayak tırnaklarıyla gezmeyendir.

- fönlü saçlarını geriye atmak için kolunu kaldırdığında koltuk altları sapsarı görünmeyendir.

- saçlarını temiz tutandır. boyalı, doğal, uzun, kısa, gotik, punk, her türlü saçlarından şampuan kokusu yayandır. doğal görünürlüğü yoluk yoluk görünümden ayırd edebilendir.

en önemlisi, bakımlı kadın tüm bunların düğünden düğüne, tatilden tatile, sevişmeden sevişmeye olmadığını, olamayacağını bilen, bakımını alışkanlık haline getirmiş olandır.
hesabın var mı? giriş yap