• ismi lazim degil eski bir beatles uyesi * ustune cok da vazifeymis gibi "siz bu balinaya bakamazsiniz, oldurceksiniz hayvani, verin onu bana ben bakarim" demis, tepkisel milli gurur ibremizin tavana vurmasina sebebiyet vermistir.
  • asil adi misa'dir. rusya'daki bir egitim havuzundan kaçip gelmistir. öylesine sevilir ve benimsenir ki bu balina, resmi makamlar, bir sandal tutulup, günlük balik ihtiyacinin bütçeden karsilanmasina bile karar verir. ama ruslar geri almak isterler balinalarini, imzalar toplanir, kampanyalar yapilir göndermemek için ama nafile. adamlar alir gider balinalarini. daha sonra yine kaçip gelir misa ama bu sefer nedense kendi istegiyle döner rusyaya.
  • gercek free willy odur iste! kacmis egitim kamplarindan, ozgurluk ve maceranin tadini yakalamak icin gelmis karadeniz sahillerimize. genelde evden kacan kizlarin sonu pek iyi degildir ama, aydin bu makus kadere kafa tutmus ve sonunda aradigi sohrete kavusmustur. kalsaydi rusya daki egitim kampinda, ciksaydi grup gosterilerine bu kadar cok televizyonda ve yazili basinda boy gosterebilir miydi? bi de sayin mustafa topaloglu kendisine "beyaz balina aydin" adinda bir sarki yapmisti. ne kadar sevildiginin resmidir!
  • gs li futbolcu volkana ikiz kardes kadar benzeyen balik. birebir ayni kafaya sahipler.
  • herşeyin herzamanki gibi olduğu bir kasabayı*birkaç günlüğüne değiştirmiştir. 25 ocak 1992 de gerzeye gelişiyle gerzeyi değil gerzeliliği yani büyük sorunlara küçük çözümlerle karşı koymayı, sevgiyi, kendinden saymayı, "ulan ruslar aydunu almaya gelüse şu binanın dibindeki osmanlı torpilini götlerine sokuverelim"i(ciddi bir biçimde gerze meyhanelerinde tartışılmış fakat ateşleyici cihaz yokluğundan rededilmiştir)
    belediye başkanının "aydun temiz tutulsun" talimatını köpüklerle hortumlarla araba yıkarmışcasına ciddiye almayı. onu geri almaya gelen rusların aydının canını acıtması üzerine rusları denize dökme çabalarını, 18 temmuz 1993 günü festival açılışında aniden belirmesi üzerine açılışa geciken protokol mensuplarına "aydun sizden akıllu" demeyi ve akşama ekmek derdindeki onca balıkçının 30 40 kilo tirsiyle sanki evlatlarını beslermiş gibi davranmalarını dünyaya tanıtmıştır.
  • mustafa topaloglu'nun o yillarda cikardigi bir albumundeki bir $arkiya da adini vermi$ sevimli canlidir. ancak, turkucunun "hhhhassretini artttirr da gel beyyazzzz bbbalina" nakarati beni benden almi$, zavalli hayvancagizdan da sogutmu$tur ne yalan soyleyeyim. $u ayrintiyi da vermeden gecemeyecegim: turku, dalga efekti ve balina sesiyle ba$liyordu.*
  • sayıları gitgide azalan aydın türü.
  • kendisi epeydir rahmetlidir. gerci gayrimuslime rahmet dilenmesi caiz degildir emme, olsun.
  • soğuk savaşın son savaşçısı.

"beyaz balina aydın, ilk kez 25 ocak 1992'de, gerze'nin gürzüvet (yenikent) mevkii açıklarında avlanmakta olan bir balıkçı tarafından görülmüş ve sonra diğer balıkçılarca beslenerek takip ettirilip gerze limanına getirilmiş bir beyaz balinadır. adını, balıkçı barınağının şişman ve zeka özürlü bir siması olan aydın topal'a benzetilmesiyle almıştır.

sonraki günlerde, aydın'ın aslında ukrayna'nın sivastopol şehrindeki bir araştırma enstitüsünden kaçtığı anlaşılmıştır. rus büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, bering boğazı'ndan rusya bilimler akademisi'nin sivastopol'de bulunan ve hayvan evrimi ve morfolojisiyle ilgili olan bir enstitüsüne 19 eylül 1991'de getirilmiş olan aydın, bu enstitünün yoğun bir yağmur ve sel nedeniyle tahrip olan dolfinaryum havuzundan kaçmıştır. ingiliz kaynakları ise bu hayvanın mayın taşıyıcısı olarak yetiştirildiği bir askeri tesisten kaçtığını belirtmişlerdir.

sinop su ürünleri yüksek okulu'ndan bir ekip tarafından ölçümleri yapılan 4,5 metre uzunluğundaki aydın, o dönemde yalnız gerzeliler'in sevgilisi olmakla kalmamış, tüm türkiye'de ve giderek dünyada yankı uyandırmış ve çeşitli ülkelerden bilim insanlarıyla yeşil barış örgütü üyelerinin gerze'ye uğramasına neden olmuştur. bir süre sonra da bu durum, rus ve ukrayna makamlarının hayvanı geri istemesiyle ingiliz makamlarının buna karşı çıkmasından kaynaklanan çekişmelere sahne olmuştur. sonuçtaysa, ukrayna makamları ilgili uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde aydın'ı geri istemiş ve 27 mart 1992'den itibaren kıyılara uğraya uğraya gerze'den giresun'a kadar gelen aydın'ı, 6 nisan 1992'de, giresun'un espiye ilçesi açıklarına gelen bir gemiyle götürmüşledir. yeşil barış üyelerinin de karşı koymaya çalıştığı bu eylem, özellikle yerel halkta üzüntü ve kızgınlığa yol açmıştır.

daha sonra, 14 nisan 1993'te tekrar kaçan aydın, 18 temmuz 1993'te yine gerze'ye uğramış ve büyük sevinç yaratmıştır. ancak, aynı gece ortadan kaybolan aydın, bir daha hiç görülmemiştir."

*
  • bir dönem anahaber izleme sebebimdi.

"aydın bugün kahraman inebolu halkını ziyaret etti.".
    "beyaz balina aydın, rize belediye başkanın verdiği pasa enfes bir kafa attı.."
    "beyaz balina aydın sinopta kendisine uzatılan hamsi dürümü afiyetle yedi.."

şaka değil cidden böyleydi.

sonradan aklıma geldi editi: o kadar gerçekti ki sinopta belediye başkanı "aydının götürülmesinden duyduğumuz üzüntüyü heykelini dikerek gidermek istedik" demiştir.

http://www.ahmetnuray.com/…et/resimler/proje7_6.jpg

"benim börülcemi mi buldu yiyecek" tarzı hayvan sevgisiyle bir ayrıdır türk insanı.. hayvan sevgimiz bile şahane ,hayvanı hayvan olarak değil bir insan gibi sevdik be.. top oynamaya kalktık ama o kadar sevdi ki halk onun bir balina olduğunu unuttu.ben bu ülkeyi çok seviyorum.
hesabın var mı? giriş yap