şükela:  tümü | bugün
 • moderasyon müthiş çalışıyor sözlükte. bir konuyla ilgili 50 bin tane başlık açılıyor kimsenin umrunda değil.

  bankalar müşterilerini rahatlatmak amacıyla mevcut kredi ödemeleri ve yeni kredi tahsisleriyle ilgili bazı kararlar almaya başladı. karar alanları ve kararları yenileri geldikçe güncelleyeceğim.

  güncelleme 23 mart 2020 18:25

  genel olarak karar içerikleri

  - kredi ödemelerinin ötelenmesi
  - maaş ödemeleri için ödemesiz dönemli kredi imkanı
  - bireysel müşterilere ödemesiz dönem kredi imkanı

  şuana kadar destek açıklayan bankalar

  devlet bankaları

  ziraat bankası
  halkbank
  vakıfbank
  ziraat katılım
  vakıf katılım

  özel bankalar

  işbankası
 • "bu destek paketlerinin, tbb'nin bankalara korona virüs salgını etkilerinin en aza indirilmesi kapsamında gönderdiği tavsiye nitelikli yazının sonrasında açıklandığı biliniyor. ilk bakışta salgından etkilenen kişi ve firmaların mevcut kredi borçlarının ertelenebilmesi yönünde kolaylık gösterildiği algısı yaratılsa da, bankaların konuyu özellikle de bireysel krediler alanında bir firsata çevirdiği gözden kaçmıyor.
  . . .
  borç erteleme kolaylığından yararlanmak isteyen çoğu vatandaş erteleme süresi boyunca oluşacak yüksek tutarlı ilave faiz yükümlülüğüyle karşı karşıya kalıyor. henüz ne kadar daha süreceği ve sonuçları net bir şekilde öngörülemeyen salgın sürecinde, ne kadar emekçinin işsiz kalacağı ya da maaşlarının ödenmeyeceği bilinmiyor. görünen o ki emekçilerin önemli bir kısmı 3 ay sonra mevcut borcunun üstüne binen ekstra faiz borcu ile birlikte işsiz kalma tehdidi ile karşı karşıya.
  . . .
  bankalar, patronların kredi faizlerini ötelemenin yanı sıra, gerektiğinde faiz indirimi sağlama ya da risklerin yeniden yapılandırılması, likiditenin sağlanmasına yönelik taleplerin hızla karşılanması, kredi limitlerinin kullandırımında herhangi bir kısıtlamaya gidilmemesi, döviz kazandırıcı işlemler kapsamında kullandırılan kredilerin yasal zorunluluk ile ertelenmesi, kredilerin geri çağırılmaması ve teminat koşullarında kolaylıkların sağlanması yönünde talimat almış durumdalar.
  . . .
  görünen o ki yaşanan salgının ekonomik açıdan getirdiği tüm yük salgın şartlarını firsata çevirmekte geç kalmayan patronlara değil, nihayetinde bir yandan salgın şartlarında çalışmak zorunda kalıp sağlığını tehlikeye atan, diğer yandan salgın sebebiyle işsiz kalan ya da ücretleri ödenmeyen emekçilerin sırtına bindiriliyor."

  https://haber.sol.org.tr/…-faiziyle-oteliyor-283582