şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malum olduğu üzere seçimler yaklaşmakta. iktidara ilk gelirken vaatlerinden birisi de "seçim barajını kaldırmak" olan akp, 16 yıllık iktidarı boyunca gerçekleştirmek elinde olduğu halde sözünü, pek çok diğer sözü gibi, yerine getirmedi.

  hatta sözünü tutmak bir kenara, bir yandan "milli irade"den dem vururken, bir yandan da seçmenin gerçek iradesinin sandığa yansımasının önünü açmayarak bütün seçim sonuçlarını ve halkın gerçek tercihlerini manipülasyona açık tuttu.

  son olarak da, kendisiyle kapalı kapılar ardında pazarlıklar yapıp ittifak kuran mhp'nin, kendi seçmeni tarafından baraj altında bırakılma ihtimali doğunca yine seçim barajını kaldırmak yerine, seçim sistemi üzerinde değişikliğe giderek "büyük abi şemsiyesi"ne dayalı yeni bir seçim sistemi getirdi.

  hamaset ve düşmanlaştırmak üzerine kurulu türkiye tipi siyaset yapma biçiminin gerektirdiği şekilde, bu biçimin piri olan akp; mecliste yer alması durumunda hem politik hattı nedeniyle hem de kendi elinden alacağı sandalye sayısı nedeniyle hedefleri arasında ilk sıraya koyduğu hdp'yi baraj altı bırakmak için hem yasal düzenlemelerle hem de politik argüman üretme biçimiyle elinden geleni yapmakta.

  hemen hemen her gün, her birisi dünyada yaşayan diğer insanlardan farksız yaklaşık 6 milyon insanın iradesi, mitinglerde, basın açıklamalarında yapılan söylemler yoluyla terör ile bağdaştırılmakta.

  6 milyon insan ve 6 milyon insanın iradesi düşmanlaştırılarak, yapılan "seçim ittifakı" kanun değişikliği ile olası bir güçlü muhalefet ittifakının önü kesilmekte. hdp ve hdp'ye oy veren, oy vermeye meyilli insanlar bilinçli bir şekilde yalnızlaştırılmakta ve ülkenin geri kalanı, 6 milyon insanı ve bu insanların iradesini düşman olarak görmeye yönlendirilmektedir.

  bulduğu her fırsatta bütün diğer siyasi hareketleri ve bu hareketlerin temsilcilerini "dürüst" ve "mert" olmamak ile itham eden iktidar partisi, "buyrun sandıkta görüşelim" diyen iktidar partisi, bu yolu da elinden geldiğince tıkamak için her fırsatı kollamakta, görüldüğü üzere de dürüst ve mert davranmamaktadır.

  halk iradesi üzerinde oynanan bu oyunu durdurmak için; seçim barajını kaldırmak bir tarafa, barajı geçme ihtimali olan siyasi partileri de çeşitli entrikalar ve çirkefliklerle düşmanlaştıranlardan hesabı sandıkta sormak için...

  baraja inat, oyunu hdp'ye at.

  edit:

  insanlar görüşlerini dile getirmekte elbette özgürdür. fakat şunlar var:

  https://eksiup.com/a5ee1ff6f83

  belirli bir yere kadar eleştiri kabul edilebilir herşeye rağmen ama benzin döküp yakılmamız gerekirmiş mesela.

  https://eksiup.com/b931c1ff773

  bunun da seviye görüldüğü düzeyde.

  siz barajı marajı boşverin, bu aptallardan en uzakta olacağınız tercih hangisiyse oraya yönelin bence.*
 • barajı kaldırmak bir yana elinden gelse hdp’yi yok edecek şerefsiz. recep’e inat oylar “hdp”ye!
 • baraj alti ya da ustu tum partiler ayni seyin rengi degisigidir. fazlaca fasist bir partinin baraj ustu olmasi yeterince felaket olacaktir.
 • hdpye barajı atlatalım derken chp baraj altı kalacak sanırım.
 • demokrasi ugruna destekledigim kampanya. 100 sene once muasir medeniyetlere yaklasmak olan politikadan geldigimiz hale bakin. yuzde 10 secim barajinin dunyada esi yoktur. neden hep anti-demokratik uygulamalarda, istatistiklerde dunya liderligine oynuyoruz o da ayri bir sorunlar silsilesi elbette.
 • etnik terör örgütünün siyasi koluna oy yok.

  (bkz: aybüke yalçın)
  (bkz: necmettin yılmaz)
  (bkz: pkk'nın şehit ettiği öğretmenler)
 • yine basladi hdpkklilar. ulan sırf tayyibe inat olsun diye niye kürt fasizanligi yapan teror destekçisi olan partiye oy verelim. biz aklımızı peynir ekmekle yemedik. siz de isterseniz böyle bir istifadeci yaklaşımdan vazgeçin.
 • baraj için hdp'ye oy verin vs tarzı sürekli basliklar, entryler belli bir yerden sonra itici oluyor. bu nedenle her gün gündemde olmaması daha mantıklı diye düşünüyorum.

  not:hdp