şükela:  tümü | bugün
 • muzaffer erdost'un oğlunun ismi
 • starbucks'ta satılan espresso makinesinin ve grinder'ın markası. starbucks'ın kendi markasıdır.
 • espresso makinesinde çalışan, espresso ve espresso bazlı içecekler yapabilen kişiye denir
 • ayrıca, sadece starbucks'ta bulabileceğiniz termos bardakların altındaki yazı. fiyatı tuzlu 20ytl ama piyasada 10ytl civarında satılan diğer adi termos bardaklarla mukayese edilmez, kaliteli. %99 hava geçirmez, ters çevrilince sızdırma ve akıtma olmuyor. kış soğugunda, kaloriferi kapalı bir arabada 1 saate yakın, kahveyi sıcak tutabiliyor. starbucks'in türkiye'de doğru düzgün paket kahve veremediğini, vermeyi denediğinde de, karton bardaklarının ağızlarının çıkıp, sağa sola kahve döküldüğü hatırlarsak, paket kahvecilere tavsiye edilir. elemanları da seviyormuş bunlara kahve koymayı; bardakların üzerinde lale var, turkey yazıyor.
 • izmit'te yürüyüş yolunda gloria jeans tadında, yeni yetmelerin takıldığı bir kafe.
 • kahve barmeni
 • profesyonel olarak kahve yapan. özellikle yaptıkları kahve süslemeleriyle adlarını duyurmuşlardır. bu üne en büyük katkı yahoo groups dan gelmiştir.
 • italyanca barmen demektir. italyada barista denildiginde her tür alkollü ve alkolsüz içeceği hazırlayan kişi anlaşılır. fakat dünya genelinde alkollü içecekleri hazırlayan kişiere barmen denilmesi sebebiyle barista kelimesi daha çok kahve ve kahve bazlı içecekleri hazırlayan kişi manasında kullanılır olmuştur.

  barista'nın görev tanımında kahveye ve kahve ekipmanlarına dair herşeyi bilmek, ekipmanları kullanıp, temizliğini ve bakımını yapmak, kahve ve çeşitleri, kahve kavurma, kahvenin her türünü hazırlamak, talep edildiginde kahve ile ilgili detaylı bilgi verecek kadar kahve hakkında bilgi sahibi olmak, içeceklerin hazırlandığı yerin temizliği ve düzeni vardır. bunların yanısıra barista gerektiğinde** bulaşık yıkamaktan tuvalet temizlemeye kadar her işi yapabilir. haa bu son sayılanları da yapmalı mıdır? bence yapmamalıdır ancak dünya genelinde çok bilinen baristalar hariç tüm baristalar yukarıda anlatıldığı şekilde çalışmakta ve çalıştırılmaktadır. bu yüzdendir ki kahveye dair çok ve dogru bilgi sahibi olan barista sayısı azdır. tepelerine tepelerine binilip, köle muamelesi çekildiği için kahve barmenliğini layığı ile yerine getirmeye fırsat kalmıyor adamlara.

  ayrıca yoğun bir cafede çalışan bir barista'nın ne kadar yorulduğunu da ancak ard arda 4-5 kahve hazırlayan birisi anlayabilir. kahvesini begenmediginiz bir cafede kahve kalitesi ve ekipmanın ardından gelen asıl sorun barista'ya baristalık yapma fırsatı tanınmamasıdır.
 • espressoyu 23 hadi bilemedin 25 saniyede almalı, sütten 1 dakika içerisinde hemen hemen aynı hacimde krema çıkarabilmelidir. yeni demlediği filtre kahve soğuk bu diye geri gönderildiğinde içicinin kafasına atmak yerine sakin olup tekrar demlemelidir. 9 atm basınçla gelen kaynamış su buharının ellerde oluşturduğu hasar da bambaşkadır.
 • taksim'de bir bar olanında artık cumaları, 80'ler partisi yerine, roman gecesi var. sanirim ergün şenlendirici çalıyor hatta.