• kursak kelimesi kuursak şeklinde okunmadığı için arada bir ğ harfi olabileceği akla gelmezken, barsak olduğu iddia edilen bu kelime bağırsak şeklinde okunduğundan acaba mı dedirtir. ğ'lere ve talat tekine selamlarla...
  • tıp fakültesine girmeden önce "bağırsak" olarak bilinen, fakat fakülteye girdikten sonra "barsak" olduğu kanıksatılan bir garip organ. duodenum. jejunum. ileum.
  • arasıra kanayabilen organ.
  • tdk tarafından bağırsak ile aynı anlama gelmediği söylenen terim.

ekinlerin başak tutma zamanı: bu sene barsak çok geç oldu.barsak (ı)
    güdül *ayaş -ankara

kedilerin çiftleşme zamanı.barsak (ıı)
    şule -gümüşhane

koyunlara dadanan zehirli bir böcek: benim oğlanı dün köyde barsak sokmuş, ayran bekmezle kurtarıncaya kadar ne çektim.barsak (ııı)
    -yozgat köyleri

kaynak: türk dil kurumu, 1965. türkiye'de halk ağzından derleme sözlüğü, cilt: 2, ankara
  • tıp fakültelerinde bağırsak organını belirten sözcük . ilk karşılaştığımda hocanın bireysel hatası ile alakalı bir durum sanmıştım, yıllar ilerledikçe neredeyse hiç doğru kullanımına şahit olmamaya başladım. bazen farkında olmadan barsak olarak yazıyorum ve sonra kendimden utanarak düzeltiyorum. umarım ben de bu girdabın içinde boğulmam. yaşasın tam bağımsız bağırsak!
  • profesörler dahil bütün tıp akademisyenleri tarafından inatla yanlış söylenen, bütün tıp camiasının, gizli bir yeraltı örgütü olduğuna inanmamı sağlayan, yanlış yazılan ve okunan, doğrusu bağırsak olan hede.
  • tıp fakültesi birinci sınıf öğrencisinden profesörüne kadar herkesin ısrarla yaptığı yazım yanlışı. bunun bir de tükürük yerine tükrük yazılan versiyonu var.
  • (bkz: skerim)
  • barsaktasaklasak
  • neden hala ilaç prospektüslerinde ısrarla bağırsak yerine kullanıldığını anlayamadığım harf topluluğu.
hesabın var mı? giriş yap