şükela:  tümü | bugün
  • başlıklarını engelle gibi bir seçimli tercih imkanıyla kimi yazarlar istedikleri yazarın başlıklarını görmeyebiliyor. ancak istenen buysa tek yönlü çalışan ve eksik bir mekanizma sunuyor. twitterdaki block mekanizması gibi değil tamamen.

eğer sözlük yönetimi getirmek istediği kullanıcı deneyiminin savunucusu ise "başlıklarımı engelle" gibi bir butonu da yazar profillerine eklemelidir mesela ben x nickli orospu çocuğunun başlıklarımı görmesini istemiyorum ve bu onun benim başlığımı görmeme hakkıyla eşdeğer ve eşmeşruiyette bir hak.

sözlük yönetimi samimiyse bunu da hayata geçirir. haydi bakalım.
  • (bkz: barkın'a o konuda ben de çok kırgınım)

1 hafta evvel "sansür de sansür" diye sansür olmayan bir uygulamayı itin bir tarafına sokup, bugün ise kendi yazdıklarını "kendince sansürleme" talebini dile getiren bir troll saçmalaması.

ha getirilsin mi? getirilsin, haktır. zira tam olarak sansür tanımına da girmiyor zaten. ancak geçen hafta başlıklarının engellemesine karşı çıkan troll tayfasının önde gelenlerinden biri "hoaağyıır! beyin ishâli başlıklarımı herkes görmeli!" derken neden şimdi tam tersi bir pozisyon alıyor, işte ben onu tam anlamıyorum.

(bkz: çok da fifi)
  • pek de gerekli olmadığını düşündüğüm özelliktir.
    başlık engelleme özelliğine de karşı olmakla birlikte, bu hakaret eden yazarları savunduğum anlamına gelmiyor, takdiri kanzuk beye ve sözlük yönetimine bırakıyorum.

sözlük'ün diğer mecralardan en büyük farkı istediğin insanı takip etmemendir zaten güzel kardeşim. herkes aynı yerde yazabildiği için burayı takip ediyorum. onların görüşü senin umrunda mıdır değil midir o sana kalmış ama ben her görüşün okunması taraftarıyım. burası twitter değil ki. ayrıca o engelleme özelliği sadece bu benimle iletişime geçmesin demektir. açık bir profilideki twitleri herkes görebilir.

ayrıca sen, çok da fifi diyerek tartışamazsın biriyle. birine çok da fifi dememelisin. bunlar ayıp şeyler.
  • sözlükte hitap ettiği kitleyi kapalı devre bir sisteme döndürmek isteyen kişi beyanı. bunu rahatlıkla facebook'ta yapabilirsiniz: istediğiniz kişiler arkadaşınız olur ve yazdıklarınızı sadece onlar görür. sözlükte böyle bir sistemle ulaşılmaya çalışılan nedir, ben anlayamadım.
  • sözlüğü kapalı devre sistemine getirmek isteyenin kanzuk ve ekibi olduğunu görmeyen, ona ses çıkarmayan kuşları ürkütmüş istektir.

sözlüğün şahsi bir sosyal medya alanı olmadığını(facebook, twitter gibi) ve sözlükte yeralan herhangi bir içeriği okumamaya yönelik bir mekanizma getirmenin saçma olduğunu savunuyorum. burası daha ziyade antik yunan forumları gibi yıllarca varlık gösterdi, öyle de kalmalı. başlık ve yazar engelleme gibi özellikler sözlüğü daha başıboş, dağınık ve bir konu hakkında birden çok başlıklar açılan çöplükler haline getirecektir. ama sözlük yönetimi bu riski göze alıp da sözlüğün huzura kavuşacağını düşünüyorsa benim başlıklarımı da hangi yazarların görmesini istemediğime karar verme hakkını vermeli diyerek sözlüğün kanzuk ve ekibinin istedikleri yönde ilerlemesini hızlandırmak istiyorum.

daha önce troll/başlık engelleme ile ilgili görüşlerimi burda yazdım (bkz: 16 kasım 2016 sözlükte sansür ve fişleme rezaleti) fakat onlarca kişi bana özel mesajla küfretti, herkes başlık altında istisnasız yönetimi destekledi. sadece başlık engelleme olmasın dedim diye aktroll dediler, siyasal islamcı dediler. şimdi ben de sizin istediğiniz gibi oynayalım da görün olacakları istiyorum.

samimiyseniz başlıklarımı başkalarına engelleme özelliğini de getirirsiniz ya da başlık engellemeyi tümden kaldırırsınız.