• seküler bir bey olarak benim de taliplerimi beklediğim başlık.
  • imkansız görünse de nadiren olabilecek bir evlilik çeşididir. seküler bey bir anda başörtülü hanımın herhangi bir özelliğini sevebilir ve ona aşık olabilir.
    ama zannımca ileri süreçlerde bu çift dini maneviyat olaylarına maruz kaldıkça ve başörtülü hanım dini hayatının merkezine koyuyorsa seküler bey ile çatışmalara başlayacak, evlilik boşanmayla sonuç bulacakır.
    ama yine de sorun olacağını sanmıyorum, çünkü bugüne kadar bin tane başörtülü kadın tanıdıysam bunların sadece on tanesi gerçekten dinine bağlı ve gerekliliklerini yapan kadınlardı. diğer hepsi kültürel baskı, aile zorlaması, aşağılanma hissi ve çevresine ayak uydurma gibi sebeplerden kapanan kadınlar. zaten pekçok tanıdığım başörtülü hanımın açılmak istiyorum ama açılırsam babam beni keser demesine şahit oldum. o yüzden ben her zaman kapalı kadınlardan daha çok korkmuşumdur. bastırılan bir özgürlükleri var ve bir anda özgürlüğü gördüklerinde çıldırıyorlar ve canavara dönüşüyorlar. göründüğü gibi olmuyorlar ve yaklaşacaksanız sakın bu başörtülü iyi niyetlidir kalbi temizdir içi dışı saftır önyargısıyla yaklaşmayın.
    sizi dereye sulu götürüp susuz getirmelerini geçtim elinizdeki su kovasını bile alırlar. aman dikkat.
  • üşenmeyip tüm entry'leri okuduğum, ama çoğunun zırva olduğu başlık.
    başörtüsü, türban ayrımı yapanlar sekuler laik ayrımı yapanlar mı dersin, her başörtüsü takanı hizbullah militanı yapan mı dersin, her çıplak gezeni ultra premium ilerici yapan mı dersin, belli ki herkesin kafası karışık.

bakın benim parolam saygıdır. ama saygı için de en azından asgari müştereklerde buluşmak gerekir. şahsen kendi çapında laik, atatürkçü, pozitif bilimlere önem veren birisi olarak eşimin kapalı olup olmamasını çok önemsemem. eğer ki bana bir şeyler dayatmayacaksa. benim en azından şu anda dünya görüşüm budur. alkole şuna buna karışmayaksan neden olmasın der geçerim.

yok başını açarsam boşarım diyen bile var. sanane lan? isterse başını açar isterse kapatır. sen kimsin ki eşine bunu dayatıyorsun? ha iran usulü örtüyordur, bir kere hatırlatırsın yavrum yalnız kitaba göre bunun pek bir anlamı yok diye gerisi gene kendinin bileceği iş.
    elbette çocuk yetiştirme işi ayrı bir sorun olabilir. fakat bir şekilde, aşılmayacak bir sorun olmayabilir. yeter ki anlayış olsun saygı olsun.

benim burada iki kırmızı çizgim var. cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda reis ve ebu cehil olsa mührü şak diye ebu cehile vurur mu? ales'i doksan üzeri mi? ikisi de evetse başörtüsü sorun değil. ha çarşaf olmaz orası ayrı. çünkü çarşaflı birinin farklı görüşlere saygı gösterme ihtimali sıvıların sıkılaştırıbilirliği kadar oluyor genelde. yani ihmal edilebilir.*

ps: en son bir yıl önce camiye gittim. çok sevdiğim bir dostumun babasının cenaze namazıydı. şahsen kendimi bir inancım olduğuna da olmadığına da ikna edemiyorum. şu anda bunu bir otel barında içerken yazıyorum. ales'im de 92.*

son bir not: evlenmeyin evlenip ne yapacaksınız. akılsız olmayın. evlenecekseniz de düğün yapmayın. salak olmayın. bir de astrolojiye inanmayın. beyinsiz olmayın. esenlikler dilerim.

edit: alkolden kaynaklanan yazım yanlışları düzeltildi.
  • başörtülü hanım seküler bey evlilikleri bizim 2 jenerasyon öncemizdir.

benim çoğu arkadaşımın ailesi böyleydi anneleri başörtülüydü ev hanımıydı eşleri de genelde devlet çalışanıydı. türban gibi cafcaflı parlak renkli başörtüsünün altında kaşlar alınmış ful makyaj daracık kıyafetleri de hatırlamıyorum. türban 90 ların sonunda patladı. genelde basit bir başörtüsünü bağlarlardı, öyle abartılı namaz kılmalar, ayetler paylaşmalar, gösterişli mevlitler olmazdı. zira insanların ibadeti göze sokma adeti ayıptır. biz böyle öğrendik. hz muhammed de bizim kahramanımızdı mustafa kemal atatürk de. ikisine de laf söyletmezlerdi. birisi peygamberimiz birisi ülkenin kurtarıcısı kabul ettik.

şu an türbanlı bir insanla seküler bir beyin evliliği bile tartışılabiliyor. 80 lerden bile gerideyiz maalesef.
  • sükerler böyle işi.
  • doğu demirkol'un da başına gelen durum. kendisi gösterilerinde bu durumdan baya bir malzeme çıkarıyor.
  • başörtülü değil de, aşırı muhafazakar bir aileden geliyor eşim. zamanında başını örtmüş sonra açmış falan. kendisi hariç ailedeki bütün kadınlar örtülü.

ben de “bu neden böyle?” diye sormaya başladığımdan beri ateistim. yaklaşık 20 yıl ediyor.

uzun süren evlilik olmayacaktır denmiş. götümle gülüyorum.

soruları alayım
  • yatakta iyidir. kesin. deli gibi fantazileri vardır. oyyyhşşşş.
  • başörtülü ve ateist olan bir arkadaşım vardı. onunla evlenen ne umdu ne buldu acaba
  • olmaz.
    sıkıntı çocuk yapınca başlar. ablamız çocuğunun cehennemde yanmasını istemez.
hesabın var mı? giriş yap