şükela:  tümü | bugün
 • sütü yoktur.
 • aç bebeği doyurmaya çalışırlar.

  arkadaşımın bebeği kordon dolanması yüzünden beklenenden 1 hafta önce apar topar alındı. çocuk doğduğunda mosmordu. bebek sezeryan ile alındığı için anne sütü gelemedi. aile mecburen az miktarda mama verdi. ve anne sürekli, emme refleksi oluşsun diye emzirmeye çalıştı. bu sırada canı çok yanıyordu. ama acısına rağmen asla vazgeçmedi.
  bebeğin açlıktan titreyen çenesi aklımdan gitmiyor. neyse ki annenin sütü 2 gün sonra gelmeye başladı.
 • 300-500-1000 sene öncesinde yaşamamaktadır.
 • bütün doktorlar bas bas ilk 6 ay yalnızca anne sütü diye bağırırken 5 aylık bebeye yemek yedirdiğini söylemekle övünen ebeveyn tipinin kendinde hak görerek eleştirdiği bir diğer ebeveyn tipidir. ha 6 ay ha 5 ay diyorsanız, öyle bir iki ayın lafı olmaz diyorsanız doğar doğmaz somondur pirzoladır yardırın gitsin zaten.
 • bazı özel durumlar haricinde kolaya kaçan veya doğru yönlendirilmeyen ebeveyndir.

  evet süt gelmezse gelmiyor, pompa mompa bir yere kadar. çocuk da emmezse emmiyor o da bir yere kadar ama bunların alternatifi hazır mama değil. hazır mamayı sadece birkaç defa seyahatte falan kurtarıcı olarak kullandık biz.
 • hep söylerim annelik kadın egolarının tavan yaptığı tek ve yegane durumdur. bebeğini emzirdiği emzirebildiği ve sütü bol olduğu için ek gıda, hazır gıda vermeyen bir kadın için tersini yapan her anne "beceriksiz, tembel,sütü yok," vb bilimum sıfatlara layık görülür horlanır. bunun aksini idda eden varsa çatır çatır tartışırım.

  kendisi yapmadığı için marifet sanır, hazır mama vermek tartışmaya açık bir konudur tercihli olabildiği için. amma velakin eğer zorunlu sebeplerden yapılan birşey ise "süt gelmemesi, göğüslerde yara olması" gibi kimsenin kimseyi eleştirmeye hakkı yoktur. 300 500 sene öncesinde yaşamıyoruz ve o zamanlar kim ne yapıyordu bilmiyoruz, süt gelecek diye emzirip el kadar bebeği aç bırakacak kadar şu devirde vicdansız bir anne baba yoktur heralde! di mi?

  o kadar uzağa gitmeye gerek yok bundan 50 sene önceki bebek ölümü oranlarına bakmak bile yeterlidir aslında.
 • bunların bir tık üst versiyonu da var, onlar da memelerini sağıp biberondan bebeği besleyenler. gerekçesini hala anlayamadığım bir durum ama var böyle bir trend. birde sağda solda çok iyi bişey gibi anlatıyorlar ben hiç emzirmedim, geceleri de rahat ettim, babası kalkıp buzdolabında çıkarıp, ısıtıp veriyordu diye.... nasıl bir rahatlıksa?
 • belki de suçu olmayan ebeveyndir. 5 ay süt emmişim. sonra bir daha inatçı yapım sağolsun katiyen içmemişim. sanırım hafif zeka geriliğim de bundan kaynaklı.
 • sezeryan doğumlar sonrası süt damarları kesilen ebeveynin göğüslerinden süt gelmemesi nedeniyle çaresizce başvurduğu yol.
 • 5 aylık çocuğa ev yoğurdu dahi verilmeyeceğini bilmeyen, ek gıda sürecinin 6 ay - 9 ay arası yalnızca tadımlık bir süreç olduğunu bilmeyenlerce eleştiriliyor işte. ha sonra 5 aylıkken ek gıda alan çocuk büyür yetişkin olur, reflüdür gastrittir ne dert varsa çeker, ailesi de "aa çok ilginç ama biz hazır mama yedirmedik, yemeğin suyuna ekmek bandırdık 5 aylıkken" der, geçer.