şükela:  tümü | bugün
 • bugün gidip uğruna tezsiz bir yüksek lisans programına kayıt olduğum askerlik türü.

  kayıt ofisi asker ocağından farksız. 25-28 yaş aralığında sıra bekleyen onlarca erkek...

  devletin bu konuda acil bir şey yapması gerekiyor. bedellisini sikeyim ülke ukrayna'ya dönecek sonunda. yüksek lisans yapmanın saygınlığı yitip gidiyor.
 • bu konuda garibanın oğlu geyiği de bitmedi, bitemedi gitti. herkesin elinde ortalama 2000 liralik telefonlar, içilen paket paket sigaralar, gösteriş meraki yüzünden alınan pahali arabalar. daha saymaya gerek yok 18bin-30bin arası bir tutarı eli ayağı çalışan bir aile pek ala ödeyebilir. bırakalım bu demogojiyi artık.

  edit ve ekleme:
  kesinlikle 3 kişilik bir aile belirlenen tutarları kredi çekip ödeyebilir. bunu abartmanın, toplumdan uzak zengin bebelerinin hayatı için geçerli gibi zırvalarla toplumu tanıyorum, ülkemi biliyorum savlarına gerek yok. hoş kimse de bilmek zorunda da değil .
 • 31 aralıkta bitecek olan tecil ile birlikte ne zaman gbtye düşeriz merak ettiğim ve böyle ihtimalleri düşünmek istemediğim askerlik türüdür. bilenler yeşillendirirse sevinirim. tecil biter bitmez düşüyormuyuz acaba? yoksa şu celp dönemlerinin gelmesi mi bekleniyor?
 • geliyor dostlar. sağlam durun. tüm 91 doğumluları kapsayacak şekilde bedel 21.000
  tanım: pek yakında gelecek olan askerlik türü.
 • eğer gelmezse bu ay sonunda bakaya kalacağım için yolunu gözlediğim askerlik türü. artık gelsin kaç para olursa olsun, gözü karartıcam.
 • 1 ocak 1992 doğumluları da kapsayacak şekilde aralık ayında geliyor. bedel 15.000 hayırlı olsun
 • yaprak geliyor,
  hayırlı olsun
 • 1 ocak 93'lüleri kapsayacak şekilde 19bin lira olacağını düşünüyorum.

  seneye çıkacaktır.
 • bedelli 15 bin tl bekleniyor.

  bazıları diyor ya ülkeyi tanımayorsunuz falan. ben de diyorum ki bunu diyen matematik bilmeyen, kar zarar nedir iktisat nedir bilmeyen karacahildir.

  asgari ücretle calısan isci gitse kaybı 6 aydan 8500 lira oluyor. en kötü ayda 200 tl yese askerligin adama zararı neredeyse 10bin. iddia editorum bu adam döner dönmez is de bulamaz.

  askere gitse:
  - aileye kim bakacak?
  - aylık asgari ücret gelir zararını kim karsılayacak?

  üstüne askerdeki sıkıntılar dertler, esin yalnız kalması, coluk cocuk babasız büyüyecek bin türlü dert cabası.

  hal böyleyken bütün fakir muhabbet aradaki 5bin tl icin dönüyorsa ben sizin beyninize sokayım.

  sizde beyin olsa acıp twitterda bedelli isteyenlerin tiplerine paylastıgı coluk cocuklu fotograflara bakarsınız. ayda 1500 2000 lira para kazanan coluk cocuklu gariban esnaf, memur tipli orta direk adam kaynıyor, siyasilere yalvarıyor. parası olan zaten tecil etmis neden bakaya kalsın?

  asıl siz ülkenizi insanınızı tanımaktan acizsiniz biz degil. malesef bu ülkede cogunluksunuz.
 • bedelli üzerinden toplumun yoksunluğundan tutunda da gelir adaletsizliğine deginilip duruluyor. bunu gerçekten bir kenara birakin. limon satin para kazanin, 70 küsür yaşında insanlar orada burada mendil, su satiyor.
  öyle açlık sınırının altındayım ben diyerek bir sey yapmamazlik olmaz. ölümü mu bekliyor millet ?

  asıl soru şu. bedelli çıkmadı, starbucks bebeleri olarak askere gittik 6 ay. ee sonra ? ben yine starbucksta takılacağım, gelir düzeyi dusuk olan kimse ne yapacak ? ben gelirimi mi paylaşacağım ya da sihirli bir değnek ile tuttukları altın mi olacak.

  dünya adil bir yer degil. olmayacak da ne yazık ki.