• 1 ocak 1992 doğumluları da kapsayacak şekilde aralık ayında geliyor. bedel 15.000 hayırlı olsun
  • yaprak geliyor,
    hayırlı olsun
  • 1 ocak 93'lüleri kapsayacak şekilde 19bin lira olacağını düşünüyorum.

seneye çıkacaktır.
  • bedelli 15 bin tl bekleniyor.

bazıları diyor ya ülkeyi tanımayorsunuz falan. ben de diyorum ki bunu diyen matematik bilmeyen, kar zarar nedir iktisat nedir bilmeyen karacahildir.

asgari ücretle calısan isci gitse kaybı 6 aydan 8500 lira oluyor. en kötü ayda 200 tl yese askerligin adama zararı neredeyse 10bin. iddia editorum bu adam döner dönmez is de bulamaz.

askere gitse:
    - aileye kim bakacak?
    - aylık asgari ücret gelir zararını kim karsılayacak?

üstüne askerdeki sıkıntılar dertler, esin yalnız kalması, coluk cocuk babasız büyüyecek bin türlü dert cabası.

hal böyleyken bütün fakir muhabbet aradaki 5bin tl icin dönüyorsa ben sizin beyninize sokayım.

sizde beyin olsa acıp twitterda bedelli isteyenlerin tiplerine paylastıgı coluk cocuklu fotograflara bakarsınız. ayda 1500 2000 lira para kazanan coluk cocuklu gariban esnaf, memur tipli orta direk adam kaynıyor, siyasilere yalvarıyor. parası olan zaten tecil etmis neden bakaya kalsın?

asıl siz ülkenizi insanınızı tanımaktan acizsiniz biz degil. malesef bu ülkede cogunluksunuz.
  • hey on beşli on bejli....
  • bedelli üzerinden toplumun yoksunluğundan tutunda da gelir adaletsizliğine deginilip duruluyor. bunu gerçekten bir kenara birakin. limon satin para kazanin, 70 küsür yaşında insanlar orada burada mendil, su satiyor.
    öyle açlık sınırının altındayım ben diyerek bir sey yapmamazlik olmaz. ölümü mu bekliyor millet ?

asıl soru şu. bedelli çıkmadı, starbucks bebeleri olarak askere gittik 6 ay. ee sonra ? ben yine starbucksta takılacağım, gelir düzeyi dusuk olan kimse ne yapacak ? ben gelirimi mi paylaşacağım ya da sihirli bir değnek ile tuttukları altın mi olacak.

dünya adil bir yer degil. olmayacak da ne yazık ki.
  • 2018 eylül ayında çıkacak düzenleme
  • evet fakir edebiyatı bitti simdi de starbucks edebiyatı basladı. kodugumun demagoji uzmanları baska bir sey bilmez zaten, ya starbuckstan vuracak ya iphone'dan ya araba anahtarından.

söyleyeyim de dinle:

hedef kitle diye bir sey vardır bilir misin? hah bedelli askerligin hedef kitlesi de birikmis yası gecmis kacak ve bakaya insanlar. sen fakir ve ödeme edebiyatını ancak bu insan grubu üzerinde yapabilirsin, bütün ülke üzerinden degil. cünkü bedelli askerlik sadece bu kitleyi ilgilendiriyor. tutup 24 yasındaki genc issizi bu uzaya dahil edemez, ama bunlar nasıl ödeyecek diye cemkiremezsin.

bu ülkede resmi rakamla 700 bin bakaya var. bakaya demek o ya da bu nedenle askerden kacan adam demek. devlet bakayayı her yakaladıgında ceza kesiyor, keserken starbucks iciyor mu diye bakmıyor. ayda asgari degil 5 tl bile kazansan bile böyle. yetmiyor isten atmak icin tebligat gönderiyor 2016 kasımdan beri. yani su bahsettigin 23% genc issizlik var ya, devlet yetmez ona katkıda bulunuyor, isi olan bakayayı da askerlik yüzünden isten cıkartıyor. yani bedelli askerlik issizlik oranının artmasına bile katkıda buluyor istemeden.

yetmez sen ayda 500 tl de kazansan sokakta da yatsan asgari de kazansan bana hala bu 6 aylık maddi kaybı kim karsılayacak söyleyemiyorsun.

bu bakaya adamların coluk cocuguna kim bakacak söyleyemiyorsun.

bakaya adamı calıstıran sirketin ugrayacagı kalifiye eleman eksikligini ve potansiyel zararı kim karsılayacak söyleyemiyorsun.

bakayaların cogunun ailesi ve bırakmaktan korktugu bir isi oldugunu, bu parayı borc harc yıllarca ödemeyi göze aldıklarını göremiyorsun.

biz bedelli öneriyoruz da, sen bu cebinde parası olmayan ama ısrarla askere de gitmeyen senin deyiminle asgariyi rüyasında gören fakir adam icin ne öneriyorsun birader, bu adam askerlik sorununu nasıl cözsün o zaman?

o kadar beyinsizsin ki, bu konunun cok yönlü oldugunu kus beyinli kafanda degerlendirip analiz yapamıyor, demagojinin zirvelerinde begeni kasıyorsun.

biz demiyoruz ki 15 bin tl yi herkes cıkarıp atar. biz diyoruz ki, o 700 bin bakayanın cogu, sürünse de askere gitmeyi göze almadan o parayı ödemeye dünden razı.

siz ne derseniz deyin, bedelli askerlik bu ülke icin her acıdan faydalıdır. hem halkın birikmis enerjisini alır hem bütceye ve teknolojiye kaynak saglar. bu kadar kör olmayın.
  • ülkede herkesin zengin olduğuna kanaat getirip, dolayısıyla bedelli askerliği de bir tür ticari opsiyon olarak gören starbucks lattecilerinin sevdalısı olduğu askerlik türü.

6 ayda zararı ne olurmuş da, çoluğuna çocuğuna ki bakacakmış?..

yahu adamın böyle bir gücü yok. heceleyeyim mi?.. gü-cü yok. böyle bir maddi durumu yok. neyin hesabını, neyin kar zararını yapıyorsunuz?.. adam için bedelli askerlik bir opsiyon değil ki, bunların hesabını yapabilsin de ona göre kararını versin.

hedef kitleyi beğenmemiş bir de paşam. peki. onun örneklemi üzerinden gideyim:

bu ülkedeki 700 bin bakaya var. yaş aralığı dikkate alındığında, bu adamların %13'ü ila %23'ü işsiz. buna, devletin törpülenmiş rakamları ve gizli işsizleri katmadan ulaşıyoruz üstelik. yani toplam bakayanın dörtte biri, bu kar zarar hesabını yapamayacak kadar ekonomik açıdan güçsüz. adam aç yahu. neyin 6 aylık karını zararını hesaplayacak sana?..

sonra bir de bu 700 bin bakaya içinde asgari ücretle çalışanlar var. bunlar da yine, zaten bankadan bu krediyi çekecek şartları olmadığı gibi, çekseler bile, açlık sınırının altındaki gelirlerinin 3'te 4'te birini zaten 5 sene bankaya borç olarak ödeyemezler. ülke standartlarına göre, bu kesim de yine bakayaların en iyimser tahminle dörtte birini oluştursun.

etti mi sana tüm bakayaların yarısı. eeee?

bedelli askerliği eğer bütün bakayaların neredeyse yarısı karşılayamayacak durumda ise, arkadaş siz neyin karının zararının hesabını yapıyorsunuz. aç ulan millet. dileniyor, evine gelen icra ile, ödeyemediği 100 tl'lik elektirik faturası ile, kışın kapalı doğalgazı ile cebelleşiyor. bu adama kalkıp "birader sen 3-5 binin de hesabını yapmayıver ya" deseniz, adam size döner mabadıyla güler.

askerlik sorununu sadece zenginler için çözen bir sistemdir bedelli askerlik. fakirler için de çözen bir sistem gelmediği sürece adaletsizliktir. bir ülkede ya herkes askerlik yapar, ya hiç kimse yapmaz.

çıkın sokağa. ülkenizi gezin. grande karton bardakta kahve yerine, gidin bir kenar mahalle kahvesinde ince bellide için çayınızı. bakın bakalım bu ülkede insanların maddi durumu nasıl? bakın bakalım onlar sizin gibi bir çırpıda bedelliye gömecek 20 bini ömürleri boyunca hayal edebilmişler mi?..

azıcık vicdan... başka bir şey değil.
  • bedelli askerlik isteyip mantıklı argümanlar sunan arkadaşlar boşuna kasıyor. bir sığır sürüsüyle fransızca konuşmaya çalışıyoruz. ben de sığırların tarafına geçiyorum artık kusura bakmayın. çok daha rahad burası. rahat değil ha rahad. evet başlıyorum:
    olm len aminekoyim sike sike gitçeniz. ev geçindiriyomuş bana mı sordunuz evlenirken. evlenmeseydiniz. askere gidin de adam olun lann. pembe pijamalılar sizi. her türk call of duty doğar. korkak pembe götliler sizi.
hesabın var mı? giriş yap