• askerde patates soymayı, yer temizlemeyi ve bir tomar gerizekalı yüzünden azar işitmeyi hatta dayak yemeyi kendine yakıştıran bedelli kötüleyicilerini gördüğümüz askerlik türüdür.

öncelikle ne zaman o eski bildiğimiz zaman ne de artık taşla sopayla kılıçla silahla mücadele edilebiliyor.

devlet bir şekilde bu 27 yaş ve üstündekilere daha 3 sene önce böyle bir hak tanımış ve 87 doğumlular ve öncesi bu haktan yararlanmış. siz neyin adaletinden bahsediyorsunuz? insanların hayatlarını nasıl yaşayacağı. askerliğini tecil edip etmeyeceği ya da evlenip evlenmeyeceği kimseyi ilgilendirmez. bu insanlar ordunun profesyonelleşmesini istiyorlar. bırakalım temizliği temizlikçi yapsın, patatesi aşçı soysun. mühendislerimiz, doktorlarımız kendi işlerini yapsın. kimse dünyaya asker olarak gelmiyor. bu işi seven insanlar da güzel bir ücret karşılığı bu işi yapsın istenilen tek şey bu.

devletin içinde her birim taşeronlaşmış. temizliği, güvenliği, teknik desteği dışarıdan alıyor. firmalar tüm devleti işgal etmişken, bırakın askerliği askerliği sevenler yapsın.

şahsım 1990 doğumlu birisi olarak beklemekteyim. üniversite okudum güç bela iş buldum mezun olduktan sonra. akpli falan da değilim. kendi bileğimin hakkıyla okudum ve devlette taşeron olarak ta olsa bir iş buldum. bu yasa çıktığı vakit yararlanabilirsem de evlenmeyi yuva kurmayı düşünüyorum. sevgilimle nişan yapmanın arefesindeyiz. ancak yasa çıkmaz da askere gidersem işimi kaybedeceğim. geri döndüğümde bu işi bulamayacağım. ne yapabilirim? hayatımı askeri düzene göre kuramam ki! hayat bu akıp giderken bu akıntıda birisi sevmiş olamaz mıyım? bir iş bulmuş olamaz mıyım?

bir de şu zengin askere gitmiyor fakir gidiyor edebiyatından vazgeçin artık. bugün herkesin cebinde milyarlık cep telefonları, altlarında arabaları var. kaldı ki kredi çekip bunu ödeyecek binlerce insan var. hastası, bakmakla hükümlü olduğu ailesi var. devlet çıkarsın bir yasa. askere gidenin iş garantisi ve ailesinin bakılma garantisini teminat altına alsın ve bundan sonra bedelli askerlik uygulaması da olmayacak desin. bunca insanın sorununu çözsün. aksi takdirde bu konu gündemden hiç düşmeyecek.

yani demem o ki, binlerce insan bu yasayı bekliyor. bakayası, tecillisi herkes. devletin elbette benim 3 kuruş parama muhtaç olmadığını biliyorum ancak şu bir gerçek ki devlet benim yapacağım askerlikle bana yapacağı masraf kadar ben devlete para vermeyi teklif ediyorum. hem vatandaşının düzeni bozulmayacak hem de devletin kasasına havadan para girecek. win-win durumu yani.
  • hala haksızlık diyenleri gösteren uygulama. haksızlığı anlatayım: yurt dışında yaşayan adam 1000 euro'ya dövizli askerlik yapıyor; 2011'de çıktığında 16,000 dolara çıktı. o haksızlık değil de bu mu haksızlık?

2011 ve 2014'te yok bakaya sayısı azalsın, yok tsk'ya gelir elde edelim diye mevcut hükumet tarafından çıkarılmadı mı bu uygulama? parasını veren orduya destek oldu, askerlik hizmetini de yapmış sayıldı denmedi mi? 1 hafta, 1 ay geç doğan insanlar yaşı yüzünden faydalanamayınca haksızlık olmadı, şimdi mi oldu?

mecbur kalınmadığı halde 6 yılda 2 kez, toplam 5 kez çıkarılan bir uygulamadan 398,731 kişi faydalanıp hayatına devam ederken, bizim farkımız ne biz para verip de yapamıyoruz?

sen burada bedelli bekleyenlere küfür et, alçak ithamlarda bulun. zamanında "parası olan bedelli yapacak, fakir askere gidecek; yok öyle" dedikten 45 gün sonra bedelli çıkaran koskoca devlet büyüğüne tek kelime edebilecek göt var mı sende onu söyle önce.
  • sıkılmadınız mi ayni edebiyati parcalamaktan. esitlik adalet vb bunlari gecin 1000 euro ya dovizli askerlik yapanlar mi desen bu zamana kadar bedelli yapan kitle mi desen hali hazirda is gorur halde olmasina ragmen askere alinmayan modeller mi desen say allah say bak guzel kardesim bu isin boku cikti zaten birak amk insanlar islerine guclerine baksin ha yok ben yaptim benim kuyruk acim var diyorsan havlamaya devam edebilirsin ama adalet esitlik garibanlarin hakki felsefesini gec herkes arabasini satip olmayan kredi cekip borc harc odeyecek niye duzenim bozulmasin bu saatten sonra agiz kokusu cekmeyeyim diye ayrica bunun vatan millet sevgisi ile alakasi yok. eger oyle olsaydi heralde su milletvekilleri ve cb nin ogullarida askerlik yapardi. ibnelik en yukarilardan basliyor. sen burda gelmis isinde gucunde su veya bu sebepten askerligini yapmamis insanlara cemkir mina koyim
  • parası ve imkanı olmayan ölsün. sistem bu kadar açık ve net.
    şehitlerin % kaçının gelir düzeyi düşük veya orta sınıf ailelerden çıktığına ve gelir düzeyi yüksek ailelerden ne kadar şehit olunduğuna dair tarafsız bir araştırmanın yapılmasını yıllardır bekliyorum. bu arada üst düzey subay ailelerinin çocuklarından şehit olan bir elin parmaklarını geçer mi bu da merak konusu bende...
  • yaklaşık 20 tane kuzenim çıkmasını bekliyor, artık insanlar mağdur olmasın !

çıkması gereken hadise !
  • yaş 25 bedel 1 bitcoin
  • hiç gündem yorumu kasmaya gerek yok, lozan anlaşmasının gizli maddelerinden biri gereğince yeteri kadar 88'linin azap çekmesini beklemektedir. neden 1988'liler bilmiyoruz, aklımız da ermez muhtemelen, bunlar gizli anlaşmalar, illuminati'ler dahilinde dönen şeyler. tamamen o psikolojik sınırın ne zaman aşılacağına bağlı. belki 88'li birinin bakaya diye tazminatsız işten çıkarılması, belki başka bir 88'linin cüzdanını kaybetmesi aşırır o sınırı. yeter ki gerektiği miktarda 88'li hayattan tiksinip "neden ben" ulan diye isyan etsin. bekliyoruz bakalım.
  • yakında gelmesi gerekendir.

yine oturdum bir saat haber sitelerini gezdim. çıkacaksa çıksın artık; çıkmayacaksa düzenleme gelsin. 3 aya düşsün kısa dönem. gidip yapıp geleyim yazın.
  • bekle bekle imanımız gevredi. şimdiye elli defa yapmıştım. ama inat ettim yapmayacağım.hayır yani ertelemek için bahane aramaktan ayrıca helak oldum.neyse ki şimdi yurt dışındayım.bakalım bu serüven esnasında gelecek mi kutsal bedelli :/

(bkz: hiç gelmeyecek birini beklemek)
hesabın var mı? giriş yap