• 18 ocakta belçikaya uçak biletim, 13 şubatta da hollandaya uçak biletim var.

12 aralık tarihine antalya vfs global'dan randevu aldım.

korkum vize çıkmaması ya da sürecin uzaması. eğer süreç uzarsa pasaportuma da el konulduğu için hollanda vizesine başvuramayacağım. bu durumda daha önce belçika vizesi almayı başarmış arkadaşların önerileri nelerdir?

sakız adasına girip çıkarak yunanistan'dan 3 aylık shengen almaya çalışmak mantıklı mı?
  • 3 günde vize başvurumu değerlendirmişler.

ticari vize olarak başvuru yaptım. belgeleri eksiksiz hazırladığınız sürece bir problem yaşanılmaması gerekir.
  • bu yaz yapılan hemen her başvurunun yabancılar ofisine gönderildiği vize. tüm evraklarım tamam olarak 27.06’da başvurdum, 03.07’de başvurum yabancılar ofisine gitti, 27.10’da red yedim ve 4.11’de pasaportumu geri aldım. bu 4 aylık süreçte yapabileceğiniz pek birşey yok, yalnızca verilen linkten başvuru durumunu takip edebiliyorsunuz. telefonlar genelde cevaplanmıyor, mail attığınızda ise yoğunluk var, ekibimiz çabalıyor vs deniliyor. vize bekleyenlere sabır diliyorum.

edit: turistik vizeye başvurmuştum.
  • vize almanın en zor olduğu avrupa ülkelerinden biri belçika. sistem özellikle yavaş işleyecek şekilde tasarlanmış. olabildiğince belçika üzerinden vize alınmaması için çaba harcanıyor diyebilirim. son yıllarda yasal değişiklikler süreci uzatacak şekilde tasarlanmış durumda.

eğer vize başvurunuz yabancılar ofisine yönlendirildiyse en azından bir buçuk ay ses çıkmıyor. verdikleri internet sitesinde sisteme düşmesi bile neredeyse 1 ayı buluyor. telefonla ulaşsanız bile net cevap alamıyorsunuz. "vizeniz işlemde, bir gelişme olursa sisteme işlenir" demekle yetiniyorlar. bu sebeple kesinlikle fransa veya hollanda'dan vize almak çok daha mantıklı. fransa özellikle aşırı hızlı şekilde turistik vize çıkartıyor. niyet belçika'yı görmek veya bir tanıdığı ziyaret etmekse bile komşu ülkelerden birinden vize alarak gitmek çok daha kolay.
  • yaklaşık iki aydır alamadığım vize. toplantim yarın, buradan selamlarımı iletiyorum.

belçika'da işiniz varsa vizeyi mutlaka fransa üzerinden alınız. acı bir tecrübe oldu benim için.
  • herhangi bir schengen vizesine başvurduğumda 5-6 iş gününden fazla sürede pasaportu ve vizeyi alamadığım olmadı. her yaptığımda da yaptığım tek şey var; aracı sitede belirtilen * evrak listesindeki bütün belgeleri eksiksiz olarak vermek. ne bir fazla, ne bir eksik.

tanım; istenilen belgeler verildiğinde maks. 1 haftada aldığınız vize türü
  • vfs global aracılığıyla bir erasmus+ projesi için başvurduğum vize. erasmus+ için gittiğiniz için harç almıyorlar, yalnızca vfs'nin hizmet ücretini ödüyorsunuz. 3 iş gününde benim vizem çıktı. ama kalış süresi 10 gün vermişler :) multi giriş istemiştim zaten o da yalan oldu.

kısaca zorunda kalmadıkça vize için en son tercih edilmesi gereken ülkelerden.
  • 10 gün vermesinin sebebi oraya en kısa sürede gidip oradaki polis veya yabancı ofisinden vizeni uzatma şansın olmasıdır. bazı ülkeler bu yolu izliyor, şahsen daha doğru olduğunu düşünüyorum.

ben erasmus+ programı için çek cumhuriyeti'ne başvurduğum zaman 45 gün beklemiştim. 3 günde vizen çıkmış daha ne istiyorsun razoroz kardeş?
  • türklere en zor vize veren şengen ülkesidir kendileri. ankara başkonsolosluğu %25 ile en yüksek vize reddi oranına sahip. evet zorunda olmadıkça belçika'dan vize almayınız.

bunun dışında adamlara hak vermemek elde değil. brüksel türk kaynıyor ve maalesef oradaki türkler eğitim seviyesi düşük tipler. yani istanbul'a koysan uyum sağlayamayacak adam brüksel'de yaşamaya çalışıyor. hoş bir durum değil belçikalı kardeşlerimiz açısından.
  • bir işsiz olarak sponsor göstererek vize alma ihtimalim nedir
hesabın var mı? giriş yap