• soz ve muzigi cem adrian'a ait sarki..ayrica icinde 10 tane kendine ait beste, 2 tane de bilkent universitesi'nde vermis oldugu konserden kayıt bulunan,fazil say'in da destekleriyle piyasaya bugun cikartmis oldugu ilk albumunun ismi ve 1. siradaki sarkisidir..
    merak ettigim sey; arkasinda fazil say gibi kaliteli bir ismin de yer aldigi 6,5 oktavlık bir sesgenlige sahip, ileride gogsumuzu kabarta kabarta patlatacagini dusundugum bu harika cocugun sesi bizlere,kendisinin edirne'de calisirken studyoda doldurdugu amator demolar seklinde mi duyurulmaliydi?adrian'in sesinin al jarreau'dan, louis armstrong'dan,mariah carey'den,ray charles'dan asagi kalir yani yok ki!..bunun ismi; bizleri birbirinden çok farkli ses renklerinden olusan bir sihir dunyasinin tam ortasina koymak da olsa, bu kadar aceleye getirilmemeliydi,bir solen gibi sunulmaliydi bizlere...
    albumu alip dinlerken zevk almayacaginiz anlamina gelmeyen bu kucuk elestiriden sonra soylenebilecek tek sey var:
    bu cocugu dunya dinleyecek...!

2 sene sonra edit: simdi dönüp bakıyorum da yazdıklarıma... sanırım cem adrian'in bugün bir adım olumlu yöne gidememiş olmasının sorumluları benim gibi düşünen ve bunu söyleyen herkes oldu. çıktığı programları takip ediyorum özellikle. bir sanatçının, adı büyüdükçe tevazu sahibi olması gerekirken bu adamın havasından geçilmez oldu. hala diksiyon bozuk, canlı performanslarında inanılmaz detone oluyor, istediği zaman hoş ve yumuşak tınılar çıkarabilirken genel olarak boğazına yük bindirerek sesini yanlış kullanıyor ve zarar veriyor. bunları neden mi yazıyorum? çünkü hala ona inanıyorum ve türk insanının adını dünyaya duyurabileceğini biliyorum. ama bu şekilde değil.. daha büyük düşünerek, daha çok çalışarak. artık fal baktığı kafeden ve çalıştığı radyo odasından farklı bir yerde, bir milletin önünde olduğunun bir an önce farkına vararak. iyi müzisyenlerin, sanatçıların, mesleğinde başarılı olan herkesin, her zaman kendilerini yetersiz gören bir yanları vardır. bence onları başarıya götüren şey de budur. uzun lafın kısası; herseyin fazlası zarar; kendine güvenin de...
  • cem adrian'ın aynı isimli albümününün ilk parcası.
    sözlerini de yazayım tam olsun:

bulutlardan beyaz
    gökyüzünden mavi aldım
    denizlerden sonsuzluk, gözlerinden umut aldım
    yıldızlardan ısık, kuslardan haber aldım
    annemden öğüt tanrıdan inanç aldım
    ben bu şarkıyı sana yazdım
    ben bu sarkıyı sana yazdım
    sana yazdım

gecelerden yalnızlık sabahlardan umut aldım
    sesleri dinledim gittim cesaret aldım
    gözyaslarımdan sarkı karanlıktan korku yaptım
    içine biraz hüzün hüzün kattım sarkı yaptım ben
    bu sarkıyı sana yazdım..
    sana yazdım.

sana yazdım..
  • ritimleri de çok güzel düzenlenmiş bir şarkı.
  • yapımcıların cem adrian'in tekniğini yeterli bulduklarından ve çalışmanın orijinal ruhu bozulmasını istemediklerinden ilkel kayıtlarla piyasaya sürülmüş albümdür.
    (bkz: ben bunu bugün okudum)
  • (bkz: hadi ordan)
  • dün gece zaga'da dinledik ailecenek.
    her birimizin dikenleri tüy tüy oldu...
  • otobüste gidersiniz, hatta her sabah ve her akşam. üstelik kulağınızda walkman ya da türevlerinden bişey varsa, izole olursunuz içinde bulunduğunuz yerden. sesler olmayınca görüntüler zaten askıda kalır. akşamları otobüsteki sesler, kalabalıklar, itişmeler, iş dönüşü yorgunluklar sığar oraya da bir siz sığamazsınız. öyle bir günde discmande cd yoktur ve radyoyu açarsınız. kalabalığı görmemek için gazete dergi kitap çıkartacak halinizde yoktur; ve kimse yoktur aslında sizden başka o saatte bu kadar kırılmış. obsesif davranışlarla ayakkabınızın bağcıklarını çözüp yeniden bağlarsınız yeniden ve birkaç yenidenden sonra bu şarkı çalmaya başlar. gözlerinizden içinizi çizen yaşların boşalmasına sebebiyet verir. ağlatır, edepsizlenmeden, kapris yapmadan, dikkat çekmeden sarsıla sarsıla ağlarsınız kalabalıklar arasında ve şarkı bittiğinde ayakkabı bağcıklarınızın fiyonklarını çözüp yeniden bağlamaya kaldığınız yerden devam edemezsiniz. ama tekrarlamaya devam edersiniz hep aynı kısmını yüzlerce kez 'ben bu şarkıyı sana yazdıııımmm'
  • cem adrianin bu siralar en cok duyulan, ilk albumune adini veren, beni de sersemleten sarkisi. yildiz ibrahimovadan sonra turkiye sinirlari icinde yasayan boyle bir ses duymamistim.
  • cem adrian'ın amatör çalışmaları ve muhteşem summertime, uzun ince bir yoldayım coverlarıyla süslenmiş almaya değer albümü.
hesabın var mı? giriş yap