• - ben hur.
    - tarzan, hur.
    - hayır ben hur!
    - tarzan, hur.
    - nıaaaagh, ben hur diyoz olm be!!!
    - tarzan, hur. orman.... kral... aaaaaghaaaaaagh...
    - iyi tamam bağırma.
  • wallace'in masonik mesajlarla donattigi roman. bir nevi die zauberflöte vakkasi.
  • hiçbir şey değilse (ki olduğu her şey günümüze değin defalarca söylenmiştir), muazzam bir kurgu şaheseridir bu film. meslekten olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır; daha öyle avid'ler, premiere pro'lar, final cut'lar falan yokken, makasla tutkalla falan uğraşıp o ramming speed sahnesini kesmek, üstüne o muhteşem müziği oturtmak, ritmini temposunu böylesine ayarlamak, kelimelerle anlatılır gibi değil. chariot sahnesine değinmiyorum bile.

(bkz: john d. dunning)
    (bkz: ralph e. winters)
  • bir kiremit sayesinde sezar'la,isa'yla tanışan kişi.tabi ki olumsuz tarafı daha ağır basar o kiremitin düşmesinin.film boyunca talihsizlikler silsilesi ben hur'u kuyruğu gibi takip eder..
  • gelmiş geçmiş en büyük epik film şaheseridir ben-hur benim gözümde.* charlton heston'ın devasa oyunculuğu, epikliğine uygun olan 3 saat 45 dakikalık uzunluğu, miklos rozsa'nın bestelediği muhteşem müzikleri, "çarpışma hızı"* ve "araba yarışı"*** gibi muhteşem sahneleriyle zihinlere kazınmıştır.
  • ilk defa bugün başından sonuna izlediğim, sinema sanatında bir kilometre taşı olan film. açık hristiyan propagandasına rağmen hem baş kötüler olan romalıları, hem yahudileri hem de arapları "ya bunlar da iyi çocuklar aslında" diye göstermeyi bir şekilde başarmış bence.

gerçekten de kürek çekme ve atlı araba yarışı sahneleri mükemmel. ancak film boyunca "divine"* diye anılan roma imparatoru tiberius'un fırlama bir ihtiyar olmasını garipsedim. ayrıca donanmanın saldırdığı makedonlar barbarlığı büyük iskender zamanında bıraktılar diye biliyordum ben, sıradan bir kelt kabilesi gibi giyindirilmesi de tarihsel açıdan biraz yanlış olmuş sanki. son olarak da, oyunculuğunu ayakta alkışladığım halde, görünüş itibarıyla sapına kadar aryan ve anglosakson olan charlton heston'un bir yahudi asilzadesi olması, hmm, azıcık soyaçekime hakaret gibi mi görünüyor?

ha buldun şimdi de kıllısını mı arıyorsun diyeceksin, sen de haklısın. oturduk izledik adamlar yapmış abi diyerek zaten. 10/10.
  • realistik, vahsi roma furyasindan yeni bir mini dizi. ugrasiyorlar da bir turlu rome olmuyor. acaba ne eksik ? belki bu sefer iyi oyunculugun bir suru efekt, kopuk kol, adele ve memeden iyi oldugunu anlamislardir.
  • muzigi, ortami, jenerigi ile yeni roma furyasinin takipcisi mini dizi. ayrica 3 yillik kurek mahkumlari da yumurta gibi saci sakali trasli geziyor dizide. bastan sona izledikten sonra mini dizi demekle hata ettigimi farkettim. sadece ucuz bir tv filmi. nasil oluyor bu yani, pek taninmamis oyuncular, cok ozenilmemis senaryo (zaten orjinalinin aynisi nerdeyse), cok ucuz aksiyon sahneleri ve triplere giren bir basrol oyuncusu falan filan. at arabasi yarisi 1958 'de cekileni yarisi kadar bile heyecanli degil, boyle bi tekerler surtunuyor, herkes biyerlere ucuyor. onun disinda da zaten pek kaydadeger birsey yok. bu yeniden cevrim degil, eskisinin kotu bir taklidi. ne diye boyle seylere para harciyorlar anlamiyorum. sen git sinema tarihinin en massakli yapimlarindan birini al, uc kurusa yeniden cektim oldu diye cikart piyasaya. oldu, tamam, daha ?
  • bu hikaye ayni zamanda monte kristo kontu ile cok benzerlikler gostermektedir. merak edenler herhangi bir versiyonunu izleyebilir. richard chamberlain 'in oynadigi saniyorum en iyisi.
hesabın var mı? giriş yap