• .
  • bi süre sizi “kadir çöpdemir ne kadar da kilo vermiş” diyerek izledim, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
    • dünyada en zor şey kendini konuşma tarzıyla başka birine benzetmek. bunu kendiniz de deneyerek görebilirsiniz. benim mi sesim kadir çöpdemir'e benziyor yoksa kadir çöpdemir'inki mi bana benziyor emin değilim. ama kadir sevdiğim bir arkadaşım. zaman zaman denk geldiğimizde birbirimizi dinlerken ister istemez gülümsediğimiz oluyor. keyif adamları birbirine benzer.
  • merhaba, ben m. serdar kuzuloğlu,

1995 yılından bu yana teknolojiyi, trendleri ve insanın dönüşümünü takip edip gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet mecralarında ilgililerine aktarıyorum. meslek hayatım boyunca gazeteci kimliğimle birçok haber ve içerik sitesini hayata geçirdim. ardından girişimci ve yatırımcı olarak yine birçok internet projesine imza attım. insanlara faydalı olmak en büyük tutkum. merak, sabır ve azmim ise yaşam kaynağım.

bu hafta bana ayrılan buyrun benim seansında sizlerden gelecek sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. oluşacak içeriğin sözlük'ün ömrü boyunca burada bir yerlerde kalacağını göz önünde bulundurursak, sorularınızın (sadece) şu ana değil, gelecekte göz atacaklara da faydası olacak konulara ait olmasını dilerim (olmazsa da dert değil elbet).

zaman ayıran herkese faydalı olabilmesi dileğiyle.

kanıt

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.

sevgili dostlar, yazdığınız sorular için çok teşekkür ederim. bütün ısrarlarıma rağmen zalim ekşi sözlük yönetimi cevaplama seansının bitmesi gerektiğini bir muhtırayla beyan etti. cevapsız kalan soruları bir şekilde mutlaka yanıtlayacak, süngünüzü düşürmeyeceğim. iktidarımda buyrun benim seansımda cevapsız sorum kalmayacak. hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

edit: m. serdar kuzuloğlu, buyrun benim için kendisine ayrılan süre sonrasında da soruları yanıtlamaya devam etti. sorulara verilen yanıtlara buradan ulaşabilirsiniz: (bkz: ben m. serdar kuzuloğlu sorularınızı bekliyorum/@serdar kuzuloglu)
  • serdar bey merhaba,

çocuklarınıza ( ali ve zeynep ) günlük teknolojik alet kullanımlarında sınırlama getiriyor musunuz ? ipad, iphone vb.

anne babalara tavsiye bekliyoruz.
    • bir dönem öyle bir fanteziye sahiptik. sonrasında teslim bayrağını çektik. şu an hiçbir sınırlamaları yok. ne halleri varsa görsünler.
  • hoşgeldiniz. ferrariye biniyor musunuz?
    • ferrari'ye bindim birkaç defa. fakat gündelik hayatımda bir ferrarim olmadığı için binmiyorum. gündelik olarak kullanmaya uygun bir araç olmadığını düşünüyorum. fakat binenlere de her zaman imrendiğimi söylemek istiyorum. dünyanın en güzel keyiflerinden birisi.
  • serdar bey, "dünya artık değişiyor" ya da "dünya başka bir yere gidiyor" cümlelerini kurmadığınız bir gün var mı?
    • o cümleleri özgür demirtaş yeterince kullandığı için ben kullanmamaya çalışıyorum. ancak dünyadaki gelişmelere bakınca türkiye'nin bütün bu gerçeklerden böylesine kopuk oluşu da ister istemez acı veriyor.
  • merhaba, hoşgeldiniz

bu kadar çok şeyi takip edebilmek için kullandığın özel bir metot, yol, software vs vs var mı?
    • bu kadar çok şeyi takip edebilmek için ihtiyacım olan tek şey zaman. zamanı yaratmak için kullandığım metod ise birçoğunuzun neredeyse bütün gününü alan ve günün sonunda geride bir şey bırakmayan şeylerden, olaylardan, dizilerden vb. mevzulardan kendimi uzak tutmak.
  • bitcoin aldınız mı? geleceği hakkında bir düşünceniz var mı?
    • bitcoin hakkında haberler yaptığımda bugünle karşılaştırdığımızda neredeyse kimsenin adını duyduğu bir konu bile değildi. ve üretilmesi de son derece kolaydı. fakat bitcoin almadım çünkü bir gazetecinin haberini yaptığı konulara yatırım yapmasını doğru bulmadım. hala da bulmuyorum. pişman da değilim. eğer bitcoin satın almış olsaydım onun hakkında olumsuz bir şey yazmaya elim varmazdı. fakat bugün gayet gönül rahatlığıyla ve objektif bir şekilde süreçleri takip edebiliyorum. geleceğine gelirsek bitcoin hakkında kesin bir hüküm veremem ama kripto paraların gelecekte yaygın ve küresel bir standart olacağına yürekten inanıyorum.
  • m.'nin açılımı ne?
  • öncelikle sözlüğe hoşgeldiniz.

sıkı bir takipçiniz olarak hayatınızda şu sözün önemli bir yeri olduğunu biliyorum “ hayat sen planlar yaparken başına gelenlerdir”. böyle bir sözü benimsemiş birinin gözaltına alındıktan sonra hayata bakış açısında değişmeler oldu mu ? açıkcası bu sorunun cevabını merak ediyorum. çünkü paylaşımlarınızı kaçırmadan takip ediyorum. ve sanki hayata dair bazı düşüncelerinizde birtakım değişimler var gibi gibi.
    • dünyada sabaha karşı terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınıp hayatına aynı şekilde devam edebilecek bir insan tanımıyorum. o kısa denebilecek süreçte yaşadıklarımı uzun uzun anlatabilmeyi isterdim fakat şöyle özetleyeyim; hayatımda önemli yeri olan o cümlenin doğruluğuna emin oldum. ayrıca varlığından dahi haberdar olmadığınız halde hayatına dokunduğunuz insanların bir gün gelip en dar anınızda size sahip çıktığını görmek çok az insana nasip olabilecek bir ayrıcalık. hepsine tek tek bir kere daha teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap