• halkımızda beyin göçünün sebebi olarak oradaki hayatın ve neyazıkki cinselliğin rahat oluşu gibi bir kanı var. bir kısımda solcudur, ülkesini sevmeyen satan adamdır gibi düşüncelere kapılmaktadır. şimdi size felsefe yapmadan çok net bir şekilde bunun sebeplerini karşılaştırmalı olarak vermeye çalışıcam;

makina mühendisliği okuyan ve bu yıl mezun olucak biri olarak konuşuyorum. ilk olarak türkiye' deki şartlar;

-sanayi şehri olarak anlan bursa'da dahi 50bin kişi işten çıkarıldı ve işçi alımı diye bir şey yok. yani bu demek oluyorki iş imkanı yok.
    -hadi diyelimki iş bulduk. mezun olduktan sonra girdiğimiz bir fabrikada alıcağımız maaş ilk yıllarda 1 milyar civarında. daha yüksek alan çok az olmakla beraber düşük alanı ilk birkaç yıl için oldukça fazladır.
    -şimdi bu parayla ne yapabiliriz ona bakalım. orta halli 2+1 bir evde oturmak istiyorsak kirası ortalama 500 ytl. şuanki doğalgaz zamlarıyla beraber en son bir evde ödenen yakıt tutarı minimum 300 ytl. bunun üstüne birde elektrik,su,telefon gibi giderleri eklersem görüceksinizki 1 ay için elimizde kalan para 150 ytl. bununla bir aileyi geçindirmeye çalıştığınızı düşünün.
    not: mühendis olmuş 1 milyar alıyorda ağlıyor gibi düşünmeyin. özellikle bu mesleği yazdım. çünkü normalde dünyanın heryerinde mühendislik iyi bir meslektir ve iyi bir getirisi olur. fakat bizim ülkemizdeki durum budur. ülkemizde okumuş ve mühendis olarak çalışan biri bile eviniz geçindiremezken siz asgari ücret altında bir maaşa çalışan veya işi dahi olmayan milyonlarca insanımızı düşünün. ki budur aslında ülkemizin çoğunluğu. herkes evine ekmek götürmek derdindedir yani. hemde mecazen değil, kuru ekmek!

buna karşın diğer seçenekleri düşünelim birde. tabi heryeri yazıcak kadar bilgim yok. bildiğim ve gördüklerimi yazıyorum;

amerika birleşik devletleri;

-work and travel programıyla gittiğim abd de belkide bize verilen enkötü işlerden birinde çalıştım. hemde en düşük ücret tarifelerinden biriyle. bir fast food da çalışmama rağmen verdiğim kira masraflarını çıkarınca 3 ayda 3000dolar gibi bir para kazandım. bunun yanında benzinin üçte bir fiyata olmasını,araba fiyatlarının kıyaslanmaya bile gelmiycek kadar ucuz olmasını, burda alınıcak bir pantalona ordan dolap dizilebiliceğini,elektoniğin bazen dörtte bir ucuz olduğu gibi rahatlıklarda var. ama onları saymadığımız taktirde bile orda en kötü işte çalışarak kazandığım paranın burda bir mühendis olarak kazanıcağımdan fazla olduğunu gördünüz. birde orda mühendis olarak çalıştığımı düşünün !!!

inanın kimse kendi dilinin konuşulduğu memleketini,ailesini terkedip yanlızlığa gitmek istemez eğer aynı şartlarda yaşanıyorsa. fakat bir yerde size yaşama, nefes alma, haftada birgün dahi dışarı çıkıp eğlenmenin lüks gelmesi, tüm özgürlüklerinize karışılması ve insana saygının sıfırın altında olduğu bir ülke düşünün. diğer yanda ise tüm bu saydıklarımın pozitif yönde kat ve kat fazla olduğu başka bir alternatif düşünün.

seçim sizin!!!
  • ekonomik, politik,bilim ve teknoloji politikalarındaki yanlışlıklar, eğitim sistemindeki çarpıklar ve işsizlik diye sıralanabilen sebeplerdir.

eğitim sistemindeki çarpıklıklar'ın alt başlıkları:

-kişi başına en az eğitim harcaması yapan 5. ülke olmamız

-eğitim harcamasında 109 ülke içinde 105. sırada yer almamız

-ulusal gelirden yüksek eğitime ayrılan payın dünya ortalaması %5.2 iken bizde %2.2 olması

-kalıcı milli eğitim politikasının olmayışı

-eğitimde fırsat eşitsizliği
  • hakettiğim değeri bulamamam.

* *
  • turkiyede yasamaktir.
  • beyin göçünün anlamının tam bilinmemesi. üniversite okumuş her er kişinin yurtdışına gitmesi beyin göçü olmaz.
  • kendi ulkenin gelecegiyle ilgili miyop olmak.
hesabın var mı? giriş yap