• domates salçası renk verir,
    biber salçası tat verir..
  • tek garip olan ben miyim bilmiyorum fakat her türlü yemekte domates salçası daha çok hoşuma gidiyor, ev yapımıda olsa markalıda olsa biber salçası pek sevmiyorum domates salçası her türlü daha güzel değil mi ya ?

tanım: bir karşılaştırma
  • domates salçası tat verir.
    biber salçası renk verir.
  • ben hep %50 karıştırdigim için ikisini, beni enterese etmeyen kiyaslama.
  • farkli iki lezzetin gereksiz karsilastirilmasi. domates salcasi daha hafif, daha tatlimsi yiyeceklerle uyumludur. biber salcasiyla ise daha keskin, daha rustic tatlar yakalayabilirsiniz. farzi misal domates salcasi, karabiber ve feslegen karisimini kizarmis ekmege surerek dilimlerce ekmek yiyebilir, biber salcasiyla yaptiginiz kuru fasulyeninse tadina doyamazsiniz.
  • biber salçası aslında salça olmadığı için denk olmayanların karşılaştırmasıdır. salça, domatesin fiziksel değişime uğramış halidir; yani salça diyince kafamızda canlanan şey domates salçasıdır. bu fiziksel değişime bir ad verdiğimizi düşünelim, mesela ezinti. o zaman domates ezintisi salça olurdu. biber ezintisi de salçadan tamamen bağımsız, sadece biber ezintisi olurdu. yani, biber salçası aslında salça olmadığı için ondan salçaymışçasına bir performans bekleyip, sonra da domates salçası varken, biberinki gereksiz demek tam bir haksızlıktır, hak yemektir.
  • bak durduk yere aklıma geldi şimdi zaten psikolojim bozuk.

bence biber salçası. her türlü daha lezzetli olmadı karışık en son domates salçası. niye bilmiyorum domates sası geliyor bazen biberin yanında.

yazın zaten domatesin kendi olduğu için salça pek radarıma girmiyor. allah bursa domatesini başımızdan eksik etmesin bir de penbe domatesi bir de ekşili domatesi yani domates galp ben ulan sjsksksls
  • lümpence bir eylemdir. makarnaya yapılan en büyük hakarettir. makarnanın sosu ketçaptır. bu evrensel bir gerçektir. domates salçası, kuru fasulye nohut gibi yemekler için imal edilmektedir.
    muadili olan uygulamalar:
    (bkz: misvak cubuguna dis macunu sürmek)
    (bkz: tv kumandasini naylon ile kaplamak)
  • domates salçası ekşi ekşi kokar, yemeğin içine eder.

biber salçası mis gibi kokar, yemeğe lezzet verir.
  • biber salçasıyla hiç yemek yapmadım.

domates salçasını da hiç ekmeğe sürmedim.

büyük bir yanlışta mıyım senelerdir?

strawpoll açıcam şimdi.
hesabın var mı? giriş yap