şükela:  tümü | bugün
 • yönetmeni şadi karagözoğlu ; oyuncuları; şadi karagözoğlu, galip arcan, behzat butak, nurettin şefkati, şehper karagözoğlu, behzat haki olan, 1917 yılında yapılmış (kısa) film.*

  (bkz: bican efendi'nin rüyası)
  (bkz: bican efendi mektep hocası)
 • --- spoiler ---

  filmde bican efendi bir köşkte vekilharç olarak çalışan beceriksiz, sakar bir kişidir. bir akşam o zamanlar yasak olmasına rağmen köşkte çalgılı çengili eğlence düzenler. sonra da polise* giderek bu eğlenceyi ihbar eder. polisler de köşkü basar ve birkaç kişiyi karakola götürür. eğlenceyi düzenleyenin bican efendi olduğunu öğrenince kahramanımınızı bi güzel dayaktan geçirirler ve hapse atarlar.

  --- spoiler ---

  film türkiye'de sinemanın ilklerinden olması nedeniyle oyunculuk baştan sona tiyatro kokuyor. o yıllardan önce sinema oyuncusu kavramı olmadığı için filmi eleştirmek yersiz. aslında türkiye'de tiyatro bile yeni sayılır o zamanlar.

  ışıklandırmalar da çok ilginç olmuş. örneğin; bican efendi eğlenceyi ihbar ettiği sırada dışarıda çekimler yapılmış. yalnız köşkteki eğlence gece düzenlenmesine rağmen dışardaki çekimler gündüz yapılarak ışığı böyle sağlayabilmişler. hatta o sahnede polis "gündüz ışığında" elinde gaz lambasıyla dolaşıyor.

  o zamanın türkiye'sinin içinde bulunduğu olumsuzluklara bakarsak* çok büyük bir iş başarmış şadi fikret ve fuat uzkınay.
 • an itibariyle kopyalarına ulaşılabilmiş iki türk yapımı kurmaca sessiz filmden biri.

  diğeri için (bkz: binnaz)