şükela:  tümü | bugün
 • çanakkalenin en büyük ilçesi. 1800'lü yıllarda 50 bin nüfuslu bir mutasarrıflıkmış. ancak çanakkale savaşı, birinci dünya savaşı, balkan harbi derken nüfusu oldukça azalmış.
 • plakası 17 * ile başlayıp l ile devam eden ilçe.
 • (bkz: kara biga)
 • rumların mübadele sonrası türkiyeyi terkederken toprak altına gömdükleri altınlarını bulup zengin olan pek çok kişi barındıran, insanların hala evlerinin bahçelerini kazıp define aradıkları ilçe.
 • her gidişimde ağırlığımca peynir helvası, koyun yoğurdu ve odun ekmeği alıp geldiğim ilçe.
 • (bkz: big/#2479862)
 • biga, türkiye'nin kuzey batisinda, marmara bölgesinin güney marmara bölümünde, kendi adiyla anilan yarimadanin da kuzeydogusunda bulunan canakkale'nin hizla gelisen büyükilcelerinden biridir. ilcenin dogusunda balikesir iline bagli gönen ilcesi, batisinda canakkale iline bagli lapseki ilcesi, güneyinde yine ayni ile bagli can veyenice ilceleri, kuzeyinde ise marmara denizi yer alir.

  biga ilce merkezi kiyidan 24 km. iceride kocabas cayinin canderesi adli kolu üzerinde, balikkaya tepesi'nin eteginde kurulmustur. ilceye bakacak, baliklicesme, gümüscay, karabiga, gündogdu, sinekci bucaklariyla 106 köy baglidir.

  yüzölcümü: ilcenin genel yüzölcümü 1331 kilometrekaredir. ilce topraklarinin kuzey bölümü düzlük güney bölümü tepeliktir. ilce merkezinin denizden yüksekligi 50 metredir. bu yükseklik balikkaya tepesinde 196 metreyi bulur.

  tarih: biga sözcügünün yunanca'da kaynak ve pınar anlamina gelen pega sözcügünden biga'ya dönüstügü kuvvetli bir ihtimaldir. pega sözcügünden pegasos türemistir. pegasos eski yunan'da ve cok tanrili dönemlerde insanlarca varligi kabul edilen efsanevi kanatli attir. pegasos sanatcilarin hayal gücünü simgeler ve ozanlarca ilham perisi sayilirdi.

  evliya celebi'ye göre : biga'nin ilk fatihi sultan alaaddin'in beylerinden bayboga oldugu icin biga'nın tarihteki adı degistirilerek boga sehri denilmeye baslanmistir.

  eski milli egitim ve genclik spor bakanlarından hasan ali yücel, türkiye'de orta ögretim adli kitabinda biga'dan bahsederken biga'ya xix. yüzyil baslarinda boga dendigini, bunun yörenin bogalariyla ün kazanmis olmasindan kaynaklandigini belirtmektedir. kocabas cayı dar bir bogazı andirdigi icin biga bogaz sehri olarak da anilirdi.
 • (bkz: bigadiç)
 • bunun esmerine* de karabiga diyorlar
 • izmirden kaz dağlarını geçersiniz ve çanakkaleye ulaşırsınız 90 km sonrada bigaya.biga batı anadolunun en berbat ilçesidir, kendinizi doğu anadoluda zannedersiniz.bir de universitsi vardır, evlere şenlik.ayrıca bigaya okumaya geldiniz mi buradan çıkış yoktur, 4 sene burdasınız. 4 sene sonunda anti-sosyal olursunuz ve psikolojinizi kaybedersiniz.cehennemin dünya şubesi dir biga.4 senenin sonunda otobüse binip söyle son kez bi bigaya bakıpta ettiğim küfürler ağzıma ne de güzel yakışmıştı.hey gidi günler be.

hesabın var mı? giriş yap